Politika

Kasim Trnka za Raport: Nema ništa od izbacivanja stranih sudija, ali treba dobro otvoriti oči

kasim trnka

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorad Dodik nakon što je proizveo krizu u državi BiH time što je Narodna skupština RS na njegov prijedlog usvojila zakone o neprovođenju odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika na teritoriji RS, ponudio je i svoje uvjete za smirivanje krize.

Dodik, naime, ne odustaje od osporavanja Ustavnog suda BiH te je tako rekao da bez eliminiranja troje stranih sudija iz Ustavnog suda BiH, neće biti nikakvog napretka.

Pitali smo stručnjaka za ustavno pravo Kasima Trnku da pojasni zašto Dodiku smetaju strane sudije u Ustavnom sudu i šta bi u praksi značilo njihovo izbacivanje.

Trnka ističe da "Milorad vodi svoju političku igru", te da "od toga nema ništa".

Pojašnjava da je "Dejtonskim mirovnim sporazumom bilo jasno da će sukobljene strane u ratu nastaviti svoje aktivnosti i u miru, istina političkim sredstvima, te da je zato predviđeno niz oblika intervencije međunarodne zajednice da se održe te stvari.

Ističe da je u početku bilo vrlo masovno učešće međunarodne zajednice.

"Preko NATO snaga i naoružanih vojnika koji su se na početku okrenuli da očuvaju mir, zatim prve izbore je organizovala međunarodna zajednica, popis izbjeglica, imovinska prava povratnika također je međunarodna zajednica rješavala.

Posljednja kočnica sukcesije

Između ostalog, značajnu ulogu imao je i Ured visokog predstavnika (OHR) i troje stranih sudija u Ustavnom sudu BiH. Pošto je donekle situacija se smirivala svi ovi ostali elementi povlačili su se iz sistema u BiH, jedino su ostali OHR i troje stranih sudija. Zato je sada iz RS posebno pritisak na ove dvije institucije jer to je posljednja kočnica koja ih onemogućava da realizuju svoj koncept sukcesije - odvajanja od Bosne i Hercegovine", pojašnjava Kasim Trnka.

Dalje dodaje da oni zbog toga sada insistiraju da ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH.

"Sada najavljuju i zakon kojim bi se, kako oni misle, primijenili odnosi u Ustavnom sudu. Međutim, Ustav ne dozvoljava nikakvu promjenu osim u pogledu načina izbora ovo troje stranih sudija. Dakle, Parlamentarna skupština može donijeti zakon kojim će na drugačiji način odrediti izbor sudija umjesto ovih troje stranih", ističe Trnka.

Maliciozne namjere HDZ BiH i SNSD-a

Pojašnjava da je u tom smislu pokušaj političkih aktera, i SNSD-a i HDZ-a, da izbace strane sudije, da uključe svoje favorite u Ustavni sud pa da onda oni mijenjaju procedure u Ustavnom sudu BiH svojim promjenama.

"I da na taj način ponovo uvedu mogućnost blokade, mogućnost zastupljenosti konstitutivnih naroda, entiteta itd., ustvari da uklone onu pravu funkciju Ustavnog suda i da omoguće da se i u toj instituciji vrše blokade, odnosno da ne može ostvarivati svoju funkciju", pojašanja i dodaje da je sad pitanje koliko će njihovi partneri na vlasti trpiti to stanje.

Obit će im se o glavu

"U svakom slučaju treba biti krajnje oprezan u pogledu promjene stranih sudija. Da bi oni otišli, Parlamentarna skupština BiH mora donijeti zakon. U tome učestvuju osim HDZ-a i SNSD-a i stranke probosanakohercegovačke orijentacije koje moraju dobro otvoriti oči", ističe.

O tome što je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac u Bruxellesu optužio Ustavni sud za krizu u državi, Trnka kaže da to nije ništa novo i da oni to rade i u Vijeću sigurnosti i na drugim mjestima.

"Ali ne znaju da to rade na vlastitu štetu jer u civilizovanom svijetu napadati Ustavni sud je očigledno nešto što je protiv demokratije i moralnih odnosa u društvu. Njima će se to na kraju obiti o' glavu", zaključuje Trnka.