Magazin

Kćerka Brucea Willisa oglasila se nakon potvrde da on ima demenciju: ‘Iscrpljena sam’

Nakon što je otkriveno da Bruce Willis boluje od demencije o svemu se oglasila kćerka Brucea Willisa Scout Willis putem Instagrama.

Nakon što je porodica Brucea Willisa u martu 2022. godine objavila da je glumcu dijagnosticirana afazija i da će se povući iz glume, sada je otkriveno da mu je postavljena nova dijagnoza te da boluje od demencije. O svemu se oglasila kćerka Brucea Willisa Scout Willis putem Instagrama.

Scout je objavila Instagram story u kojemu je otkrila kako se osjeća nakon što je saznala da joj otac boluje od opake, neizlječive bolesti i zahvalila je na podršci.

Kćerka Brucea Willisa: Zadivljena sam ljubavlju ljudi

"Osjećam se emotivno iscrpljeno i preplavljena sam osjećajima, ali sam i zadivljena ljubavlju koju toliko ljudi ima prema mom ocu", napisala je Scout i objavila svoju sliku. Njezinu su objavu kasnije podijelile i njezine sestre Rumer i Tallulah.

"Slažem se, Scout, osjećam veliku ljubav prema našem ocu i našoj porodici", napisala joj je Tallulah, a Rumer se nadovezala: "I ja se slažem s vama. Iznimno sam zahvalna i zadivljena ljubavlju prema našem tati", napisala je.

Podsjetimo, porodica je prije nekoliko dana iznenadila javnost objavom Willisove dijagnoze na internetskoj stranici Udruge za frontotemporalnu degeneraciju.

"Otkako smo objavili Bruceovu dijagnozu afazije u proljeće 2022., njegovo stanje je napredovalo i sada imamo specifičniju dijagnozu: frontotemporalna demencija (poznata kao FTD). Nažalost, problemi s komunikacijom samo su jedan od simptoma bolesti s kojom se Bruce suočava. Iako je ovo bolno, pravo je olakšanje konačno imati jasnu dijagnozu", napisala je njegova porodica.

Od čega boluje Willis

Demencija, stanje koje je dijagnosticirano Bruceu Willisu, odnosi se na nasljedni poremećaj koji zahvaća frontalne i temporalne režnjeve. Karakteristična dob nastanka je tipično mlađa (55 do 65 godina) nego kod Alzheimerove bolesti.

FTD zahvaća osobnost, ponašanje i obično jezičnu funkciju (sintaksu i fluentnost) više, a pamćenje manje nego Alzheimerova bolest. Apstraktno razmišljanje i pažnja (održavanje i preusmjeravanje) su oštećeni, odgovori su dezorganizirani. Orijentacija je očuvana, ali prisjećanje može biti oštećeno. Motorne vještine su uglavnom očuvane. Bolesnici imaju poteškoće u izvršavanju zadataka određenim redoslijedom iako su vidno-prostorni i konstrukcijski zadaci manje pogođeni, piše MSD.