zastupnik u Parlamentu bih

Kešo za Raport: Znate li vic o slonu i mišu? Trojka je miš iz tog vica. Ne vuku nas oni ka EU, nego nas EU zbog Rusa vuče sebi

Mislim, prije svega, na Izborni zakon i nastojanje Milorada Dodika da kroz seriju poteza u nekom skorom periodu eliminira strane sudije iz Ustavnog suda BiH

Politička situacija u BiH od Daytona naovamo nije bila aktivnija. Evropska unija odškrinula nam je vrata, još samo da pristupimo. Ali imaju prepreke koje moramo preći. Vladajuća koalicija na državnom nivou dogovarala se nedavno u Parlamentu BiH o putu prema otvaranju pretpristupnih pregovora s EU. Dogovorila je, za početak, tri krucijalna zakona - o sukobu interesa, o sudovima i sprečavanju pranja novca.

Safet Kešo, zastupnik SDA u Parlamentu BiH, komentirajući ovaj sastanak, istakao je da je za razliku od prethodnih, na kojima se nije znalo jesu li se oni išta dogovorili, sad očigledno da su se dogovorili samo to da će se nastaviti dogovarati.

“Pa i to predstavlja neku vrstu napretka, jer od njih se nikad više nije ni očekivalo. Ukoliko se ostvari u tim pregovorima ono što su se oni po svoj prilici dogovorili u Bakincima, za sinijom Milorada Dodika, onda teško nama. Krenut će u neke procese koji će napraviti nepopravljivu štetu po interese BiH. Mislim tu, prije svega, na Izborni zakon i nastojanje Milorada Dodika da kroz seriju poteza u nekom skorom periodu eliminira strane sudije iz Ustavnog suda BiH, zamijeni sudijama koji bi bili pod njegovom i Čovićevom komandom, ostvari dominaciju u Ustavnom sudu, proglasi secesiju, koju ne bi imao ko da poništi, i ostvari ono što nisu mogli puškom i topovima u toku rata”, cijeni Kešo.

Kad govorimo o pomenuta tri veoma važna zakona, odnosno hoće li biti usaglašena, Kešo objašnjava da se prije svega misli na Zakon o sudovima.

Dva težišta

“Ostala su dva težišta. Jedan je problem nadležnosti Apelacionog suda, a drugi lokacija. Mnogo je važnije pitanje nadležnosti ovog suda, jer Milorad Dodik, ako mu popuste, a popuštaju mu jer su gubitnici koje je Milorad Dodik zajedno sa Čovićem ustoličio, elegantno će se izvući iz procesa u kojem se sada nalazi. Kad je u pitanju Zakon o sukobu interesa, čekaju da ponamještaju dio rodbine, pa bi mogao biti lako usvojen. Treći je Zakon o sprečavanju pranja novca i u tome im je očigledno stalo da i kroz taj zakon vrše pritisak da BiH prijeti ponovo stavljanje na sivu listu Moneyvala. Nama on nije u interesu, iako sam i ja glasao za njega”, kaže Kešo.

A kako gleda na dogovor o Izbornom zakonu, pojašnjava da SDA zagovara ovaj zakon po mjeri EU, prema kojem bi bile provedene presude Evropskog suda za ljudska prava.

“Čoviću to ne bi bio slučaj, neki građani bili bi u privilegovanom položaju u odnosu na sve druge koji žive, recimo, u multietničkim sredinama, tako da je to neprihvatljivo. Milorada Dodika žulja sastav CIK i model izbora članova CIK. Njima je stalo i da se ne mijenja izbor članova biračkih odbora. To znači da je pod njihovom šapom”, cijeni Kešo.

“U ovom trenutku to praktično ne bi bilo ni moguće”, odgovara na pitanje Raporta da li će SDA pristati na izmjene IZ koje su šire od tehničkih i dodaje “nikad prije nismo mogli doći do završne faze s HDZ i SNSD. Mi smo ponudili Prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona”.

Schmidt razoružan

Vjeruje da je Dodiku Trojka omogućila da kupi vrijeme da visoki predstavnik EU u BiH Christian Schmidt ne nametne izmjene “pristajući na to da ponovo otvara temu izmjena Izbornog zakona iako smo već bili usvojili izmjene i dopune u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, oni su ponovo otvorili temu i uveli još neke teške, čime su praktično otupili oštricu djelovanja visokog predstavnika, dakle nije samo Dodik kriv. Oni su njega razoružali. Već je opet dao priliku domaćim političarima da se dogovore”.

Da li je Trojka, ipak, neki napredak svojim političkim djelovanjem. Ipak se dogovaraju neki evropski zakoni.

Sagovornik Raporta je kategoričan:

“Mislim da će ono što oni nazovu svojim napretkom biti zahvaljujući činjenici da Evropa želi istrgnuti iz kandži ruskog malignog uticaja prostor BiH. Znate kako u onom vicu idu slon i miš preko mosta, i kaže miš ‘vidi što se pod nama trese most’. Doprinos Trojke je isto kao doprinos ovog miša. Slon bi u ovom slučaju bila EU, koja ovdje štiti svoje interese, da se ovdje ne instalira ruska ili proruska državica čiji bi gubernator bio Milorad Dodik”.

A na pitanje kako komentira kritike koje je na račun bivše direktorice KCUS i supruge lidera SDA Bakira Izetbegovića Sebije Izetbegović, u vezi s respiratorima, namještanjem, eksploatiranjem BH Telecoma…, uputio pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja James O'Brien prilikom dolaska u Sarajevo, nije želio odgovoriti.

“Ne bih o tome, treba pitati one na koje se odnose”, zaključio je Kešo za Raport.