Ekonomija

Kina se nalazi u ogromnom problemu: Rak rana ekonomije se upravo pogoršala, sve sluti na katastrofu

Nevolje na kineskom tržištu nekretnina pogoršale su se u augustu, a službeni podaci pokazuju da su cijene kuća, prodaja i investicije u augustupale, budući da su bojkot hipoteka i financijski problemi poduzetnika dodatno narušili povjerenje u sektoru.

Cijene novih kuća nastavile su svoj mjesečni pad u kolovozu, pad od 0,3%, pokazali su izračuni Reutersa temeljeni na podacima Nacionalnog ureda za statistiku (NBS), povučene slabom potražnjom u manjim gradovima usred uporno sporih isporuka od strane prezaduženih developera. Cijene su ostale nepromijenjene u junu i julu, piše Reuters.

Što je još značajnije, cijene su produžile svoju međugodišnju kontrakciju za četvrti mjesec u augustu, pri čemu su cijene prošlog mjeseca pale za 1,3%, što je najbrži godišnji tempo u sedam godina, što ukazuje na dugoročnu averziju kupaca stanova.

Sve dublji problemi s nekretninama utječu na izglede druge najveće svjetske ekonomije, koja je za dlaku izbjegla pad u drugom tromjesečju. Sektor, koji je nekoć bio ključni pokretač ekonomskog rasta, teturao je iz krize u krizu od 2020. nakon što su regulatori uskočili kako bi smanjili prekomjerni dug developerima.

"Sektor je još uvijek u procesu pronalaženja svog dna, iako je sve bliže, iako su politike ublažene u cijelosti", rekao je Zhang Dawei, glavni analitičar u agenciji za nekretnine Centaline.

Vlasti su ove godine poduzele korake kako bi poduprle ovaj sektor, uključujući olakšice pri kupnji domova, manje avanse, smanjenje kamatnih stopa na hipotekarne kredite i veće smanjenje prodajne cijene domova.

Zhang je rekao kako očekuje da će kineske vlasti uvesti više mjera u gradovima prve razine kao što su Peking i Šangaj i gradovima druge razine kako bi stabilizirale tržište i vratile povjerenje kupaca u kratkom roku.

Povjerenje u ovaj sektor oslabljeno je bojkotom hipotekarnih kredita u cijeloj zemlji od kraja juna jer su poduzetnici prestali graditi unaprijed prodane stambene projekte zbog ograničene likvidnosti i strogih ograničenja u vezi s COVID-om.

Odvojeni podaci zavoda za statistiku u petak pokazali su pad prodaje nekretnina 13. mjesec zaredom u augustu, što nije pomoglo poboljšanju raspoloženja.

Prodaja nekretnina po površini pala je 22,58% na godišnjoj razini, prema izračunima Reutersa temeljenim na podacima NBS-a, šesti mjesec zaredom kada je pretrpjela dvoznamenkasti pad. Prodaja je u razdoblju od januara do augusta pala 23,0% na godišnjoj razini.

Nakon objave podataka, CSI indeks nekretnina (.CSI000952) na kineskim je berzama pao 1,73%. Hang Seng Mainland Properties Index (.HSMPI) u Hong Kongu pao je 0,73%.

Nedovršeni projekti

Pad cijena iz mjeseca u mjesec proširio se na više gradova u augustu, pri čemu nedovršeni projekti diljem Kine sve više dugotrajno usporavaju raspoloženje.

Od 70 gradova koje je NBS istražio, 50 je prijavilo pad cijena u augustu, u odnosu na 40 gradova u julu.

Cijene stanova pale su za 0,2% odnosno 0,4% u gradovima drugog i trećeg reda, pokazuju službeni podaci.

"Trebat će neko vrijeme da se skup nedovršenih projekata izgradnje nekretnina dovrši uz podršku lokalnih vlasti za kompanije, a zauzvrat, da kineska domaćinstva ponovno razmotre ulaganje u nekretnine u većoj mjeri", rekao je Robert Carnell, regionalni voditelj istraživanja pri ING.

"Slijedom toga, ove će brojke vjerovatno još neko vrijeme ostati mrlja na ekonomskom krajoliku."

Investicije u nekretnine i početak nove gradnje od strane developera također su pali u augustu, što sugerira da su se mnoge kompanije za nekretnine i dalje usredotočile na vraćanje duga umjesto na pokretanje novih projekata.

Ulaganja su u augustu pala 13,8% na godišnjoj razini nakon pada od 12,3% u julu. U razdoblju januar -august smanjio se za 7,4%.

Broj započetih novih građevina, mjereno površinom, pao je 45,7% na godišnjoj razini – što je najveći pad u gotovo desetljeću – nakon pada od 45,4% u julu.

Pad kineskog juana, također poznatog kao renminbi, ispod 7 za dolar u petak samo bi povećao nevolje kompanijama.

Kineske kompanije za nekretnine najveći su izdavatelji dolarskih obveznica u zemlji, a deprecijacija juana samo bi im poskupjela refinanciranje duga.