kako je poboljšati?

Koristite li svakodnevno neku od ovih sedam rečenica moguće je da imate nisku emocionalnu inteligenciju

Osobe s najvišim nivoom emocionalne inteligencije mogu doprijeti do emocija i evocirati ih, razumjeti neverbalne znakove i regulirati svoje osjećaje kako bi mogli graditi čvršće veze.

Dr. Cortney Warren, klinička psihologinja s Harvarda, kaže da se iz prve ruke uvjerila da je to ključ za dugoročan profesionalan i lični uspjeh.

No, kako možete znati trebate li poraditi na tim vještinama?

Dr. Warren upozorava da je moguće da imate nisku emocionalnu inteligenciju ako koristite neku od sljedećih sedam rečenica:

Neću se mijenjati. To sam ja

Emocionalna inteligencija povezana je sa sposobnošću mijenjanja kroz vrijeme, kako osoba uči i sazrijeva.

Osobe s niskom emocionalnom inteligencijom često su krute i opirat će se svakom pokušaju promjene i napretka.

Čvrsta uvjerenja su važna, ali jednako je važna i otvorenost za nove mogućnosti.

Šta reći umjesto toga:

"Treba mi više vremena da razmislim o tome što govoriš. Želim biti otvoren/a te čuti mišljenje koje imaš o meni, čak i kad je to nešto što mi nije lako čuti”.

Ne zanima me kako se osjećaš

Nepoštovanje osjećaja drugih ljudi jasan je znak niske emocionalne inteligencije.

Pokazivanje nedostatka empatije za druge, naročito kad prolaze kroz teško razdoblje, jako otežava razvijanje i izgradnju uzajamno korisnih veza u kojima obje strane onom drugom pružaju podršku.

Šta reći umjesto toga:

„Žao mi je što si uzrujan/a. Kako ti mogu pomoći?”.

Ti si kriv što se tako osjećam

Osobe s visokom emocionalnom inteligencijom ne krive druge za svoje osjećaje. Razumiju da su njihove emocije povezane s time na koji način u sebi percipiraju okolnosti.

Naše emocije nisu tuđa odgovornost niti je na nekom drugom da ih „popravi” i promijeni. One su prilika da shvatimo sebe i da postavimo granice.

Šta reći umjesto toga:

"Sada sam preplavljen/a emocijama. Moje viđenje situacije je….”

Jednostavno nisi u pravu

Kad dobiju feedback na neki svoj čin ili riječi, emocionalno inteligentne osobe će se potruditi da obrate pažnju na detalje i nijanse.

Umjesto da zapnu na ekstremima, više će se fokusirati na proživljeno iskustvo te druge osobe.

Šta reći umjesto toga:

"Želim čuti tvoje stavove čak i ako ja ne vidim stvari na isti način. Možeš li mi pomoći da shvatim zašto se tako osjećaš?”

Prestani govoriti gluposti

Biti sposoban čuti nečiji doživljaj bez pretjeranih reakcija ili bez da se to shvaća lično, ključan je pokazatelj emocionalne inteligencije

To znači da osoba ima visok stepen samosvijesti i samopoštovanja.

Šta reći umjesto toga:

"Razumijem da ti je trenutno zaista teško. Iako vidim da si ljut/a na mene, mislim da takva reakcija ima više veze s tvojim iskustvima iz prošlosti nego s onim što ja činim sada. Misliš li da je to istina?”

Ne mogu ti oprostiti

Emocionalno inteligentne osobe mogu zamisliti sebe na mjestu nekoga drugog.

To ih čini spremnijim da oproste drugoj osobi za neku pogrešku u usporedbi s onima koji imaju manje samopouzdanja i ne mogu se staviti u tuđe cipele.

Šta reći umjesto toga:

"Teško mi je oprostiti ti sada. Ali, radim na tome da se oslobodim tog zamjeranja i ljutnje jer bih volio/voljela to ispraviti i nastaviti dalje”.

Tvoji osjećaji su iracionalni

Osobe koje su emocionalno inteligentne mogu propitivati svoje osjećaje, izaći „iz sebe” te analizirati racionalne i iracionalne aspekte svojih misli.

Također, dobre su u priznavanju i prihvatanju osjećaja drugih ljudi, čak i onda kad im nije posve jasno zašto se tako osjećaju.

Šta reći umjesto toga:

"Vidim da si pun/a emocija sada i imaš na to pravo. Ne razumijem potpuno zašto se tako osjećaš ili se ne slažem s tvojim viđenjem ove situacije, ali voljela bih te bolje shvatiti.

Možeš li mi to malo detaljnije objasniti?”, prenosi Jutarnji.hr.