Zdravlje

Koronavirus: Šta ako imate visoki pritisak, astmu, dijabetes, pušač ste…

Niko nije otporan na koronavirus, ali osobe koje već imaju teža zdravstvena stanja mogu biti u rizičnoj grupi i razviti ozbiljnije simptome.

Zbog određenih zdravstvenih stanja možete se puno lakše zaraziti koronavirusom, koji izaziva respiratorne bolesti. Starije osobe sa slabim imunitetom, hroničnim bolestima poput astme, dijabetesa i srčanih oboljenja su rizična grupa.

Uvijek u blizini nosite pumpicu s lijekom i koristite kako vam je prepisao ljekar jer ćete tako smanjiti šanse za napad astme kao posljedicom respiratornog virusa. Ako vam se astma pogoršava, koristiti pumpicu, a ako su simptomi sve gori obavezno se javite ljekaru.

Ako u porodici imate stariju osobu obavezno ju provjeravajte svakodnevno telefonom ili nekim drugim sigurnim putem.

Osobe koje pate od određenih težih tegoba poput visokog krvnog pritiska ili oslabljenog imunološkog sistema, imaju veće šanse da razviju ozbiljne simptome usljed zaraze koronavirusom.

Ako ste u grupi onih koji su osjetljivi na prehlade i gripe, važno je poduzeti određene korake kako biste smanjili rizik od zaraze. Ako se javljaju simptomi poput kašlja ili temperature, ostanite kod kuće, a ako simptomi ne prolaze nekoliko dana, odmah nazovite svog ljekara.

Osobe koje imaju dijabetes tip 1 ili tip 2 bi mogli razviti ozbiljne simptome ako dođu u kontakt s koronavirusom. Dan Howarth, voditelj odjela za Dijabetes u Engleskoj kaže:

„Koronavirus može uzrokovati komplikacije kod osoba s dijabetesom, pa ako imate simptome poput kašlja, visoke temperature ili poteškoće s disanjem, morate stalno pratiti razinu šećera u krvi“.

Ako imate simptome sezonske prehlade, trebali biste ostati kod kuće nekoliko dana i redovno uzimati lijekove. Ne odlazite u apoteke ili bolnice. Naravno, ako se simptomi pogoršavaju, odmah kontaktirajte ljekara.

Ne postoje dokazi da trudna žena pripada rizičnoj grupi. Ipak, trebale bi poduzeti sve mjere zaštite kako bi se izbjegao kontakt s virusom.

Šefica odjela za javno zdravstvo Engleske, Deborah Arnott, savjetuje da oni koji puše puno cigareta u danu ili prestanu ili smanje količinu kako bi umanjili šanse za razvojem ozbiljnih simptoma.

Pušači mogu razviti teške simptome i podložni su razvoju teških respiratornih oboljenja, dodaje te savjetuje da je prestanak pušenja odlična stvar za zaštitu zdravlja, a trenutna bi situacija za svakoga trebala bit i dodatan motiv.

Čak i ako se ne osjećate dobro, lijekove koje koristite inače morate koristiti i dalje. Ako vam je ponestalo lijekova, zamolite obitelj ili prijatelje da vam ih dostave, vi ostanite u kući.