Svijet

Kraljicino uplitanje u politiku je mnogo veće nego što se vjerovalo. Guardian je otkrio sve

Kraljica Elizabeta II. ili princ Charles provjerili su više od 1.000 zakona tajnim postupkom prije nego što su o njima diskutirali izabrani članovi britanskog parlamenta. Kraljica je povremeno koristila postupak za lobiranje svojih privatnih interesa, pokazalo je istraživanje Guardiana.

Zakoni koje su kraljica ili princ provjeravali pripadali su širokoj sferi pitanja od pravde, socijalne sigurnosti, mirovinskog sustava, rasnih pitanja, prehrane i poljoprivrede do naplate parkiranja.

Guardian je dokaze o lobiranju monarha otkrio istražujući tajnu parlamentarnu proceduru kraljevske porodice, poznate kao kraljicina ssglasnost. Kraljičina ssglasnost malo je poznat postupak kojim vlada traži dopuštenje monarha da parlament može raspravljati o zakonima koji se nje tiču, prenosi jutarnji.hr

To je različito o kraljevske saglasnosti koja je samo formalnost i uslijedi na kraju postupka izrade nacrta zakona. Kraljivina saglasnost dolazi prije nego što paramentu bude dopuštena rasprava o zakonu.

Ako parlamentarni pravnici odluče da je za zakon potreban pristanak, vladin ministar piše kraljici tražeći formalno dopuštenje da se o njemu raspravlja. Kopija zakona šalje se kraljičinim privatnim advokatima koji imaju 14 dana da razmotre raspravu o zakonu i dodjele savjete.

Guardian je sastavio bazu podataka od 1.062 parlamentarna zakona koji su bili podložni kraljicinom odobrenju od početka njene vladavine, dakle od 1952. godine.

Baza podataka vjerno dokazuje da se pristanak kraljice i njeno ulaženje u politiku bilo veće nego što se to ranije vjerovalo. Novinari Guardiana su otkrili dokaze o lobiranju izmjene najmanje četiri nacrta zakona, ali i mogućnosti da je ometala još velik dio njih. Na pitanje Guardiana koliko puta je kraljica tražila izmjene od kada je došla na prijestolje, kraljicini predstavnici su odbili odgovoriti.

Iz Guardianove baze podataka otkriva se da je kraljica pregledavala ponajviše zakone koji su se odnosili na bogatstvo ili oporezivanje. U većini slučajeva veza s financijskim interesima krune je jasna, poput zakona iz 1988. koji je trebao utjecati na vojvodstvo Lancaster, privatno imanje koje kraljici donosi višemilionski dohodak. Istraga je otkrila dokaze koji sugeriraju da je kraljica koristila postupak kraljevske saglasnosti kako bi nagovorila vladine ministre da promijene zakon o transparentnosti iz 1970-ih kako bi svoje privatno bogatstvo prikrila od javnosti.