novi podvig

Lana Pudar osvojila evropsku bronzu!

Najbolja bosanskohercegovačka plivačica Lana Pudar osvojila je bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu u malim bazenima koje se održava u rumunskom Otopeniju.

Mostarka je bila treća u finalu sa vremenom od dvije minute i 4,55 sekundi. Pudar je rezulatatom u ovoj trci oborila evropski juniorski rekord.

Veliki rezultat

Prvo mjesto osvojila je Njemica Angelina Kohler (2:03.30), a drugo Helena Rosendahl Bach (Danska) sa 2:03.86.

Tako je 17-godišnji Mostarka postigla, uz dominaciju na juniorskoj sceni, još jedan veliki seniorski rezultat.

Ona se u decembru 2021. domogla se svjetske seniorske medalje - osvojila je bronzu u utrci na 200 metara delfina na Svjetskom prvenstvu u 25-metarskim bazenima u Abu Dabiju (Ujedinjeni Arapski Emirati). Bila je to prvu seniorska međunarodna medalju za BiH u plivanju.

Bila je to fantastična uvertira za još impresivniju 2022. godinu.

Na Evropskom prvenstvu u vodenim sportovima 2022. u Rimu Pudar je osvojila zlato na 200 m i bronzu na 100 m delfin, oborivši u oba finala državne rekorde.

Još jedan nastup

Rutinski je potom pokupila i oba zlata na Mediteranskim igrama u alžirskom Oranu, također na 100 i 200 m delfin.

Sjajnu seriju je nastavila i u u ovoj godini.

Na Evropskom prvenstvu u Rumuniji najbolja bh. plivačica nastupit će i u disciplini 100 metara delfin.

Lana Pudar je izborila normu za nastup na Olimpijskim igrama u Parizu naredne godine, a nedavno je poručila kako u Francuskoj želi do historijske medalje za svoju zemlju.