PRVI NAKON 4 GODINE

Lideri Južne Koreje, Kine i Japana sastali se na trilateralnom samitu usred rastuće regionalne podjele

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol, japanski premijer Fumio Kishida i kineski premijer Li Qiang pozvali su u ponedjeljak na veću saradnju između azijskih susjeda dok su održavali trilateralni samit prvi put nakon više od četiri godine.

Li je rekao da samit predstavlja "novi početak" i pozvao je ove zemlje da promoviraju multilateralizam i bore se protiv trgovinskog protekcionizma.

Govoreći na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon njihovih razgovora u Seulu, Yoon je pozvao na snažan međunarodni odgovor na očekivano lansiranje špijunskog satelita od strane Sjeverne Koreje, a Kishida je zahtijevao da Pjongjang zaustavi plan.

Neposredno prije samita, Sjeverna Koreja je obavijestila japansku obalsku stražu o skorom lansiranju satelita, potvrđujući nedavnu procjenu južnokorejskih obavještajnih službi da će Pjongjang pokušati poslati još jedan vojni izviđački satelit u orbitu.

Iako Sjever zvanično nije bio u programu pregovora, s Tokijem, Seulom i Pekingom koji su nastojali pronaći konsenzus o lakšim ekonomskim pitanjima, čekanje lansiranja osiguralo je da Pjongjang uđe na dnevni red.

"Svako lansiranje pomoću tehnologije balističkih projektila direktno bi prekršilo rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a i narušilo regionalni i globalni mir i stabilnost", rekao je Yoon u uvodnoj riječi prije nego što je krenuo u razgovore.

"Vjerujem da ako Sjeverna Koreja krene uprkos upozorenjima međunarodne zajednice, međunarodna zajednica treba odlučno odgovoriti", dodao je.

"Nadam se da će naše tri zemlje, koje ove godine rade zajedno kao članice Vijeća sigurnosti UN-a, udružiti snage kako bi doprinijele miru i prosperitetu u međunarodnoj zajednici prikupljanjem mudrosti i snage u suočavanju s globalnom složenom krizom i geopolitičkim sukobima", rekao je on.

Kishida je pozvao Sjever da "zaustavi lansiranje", prije nego što je krenuo u ono što je rekao kako se nada da će biti "dubinski razgovori" sa svojim kolegama "o tome kako se konkretna saradnja može nastaviti u skladu sa sadašnjom erom".

Kineski premijer Li je u svom uvodnom obraćanju rekao da su tri zemlje spremne da "traže obostrano korisnu i dobitnu saradnju", prenosi Xinhua.

"Li je pozvao na suprotstavljanje pretvaranju ekonomskih i trgovinskih pitanja u političke igre ili sigurnosna pitanja, i na odbacivanje protekcionizma, kao i razdvajanja ili razdvajanja lanaca nabavke", navodi novinska agencija.