Zamjenik reisu-l-uleme

Ljevaković u Ahmićima: Dok budemo njegovali sjećanje na šehide i njihov amanet, i mi ćemo biti živi

Zamjenik reisu-l-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Enes ef. Ljevaković danas je u Ahmićima obilježio 31. godišnjicu ratnog zločina nad bošnjačkim civilima u tom selu, u kojem su jedinice za posebne namjene Hrvatskog vijeća odbrane "Džokeri" i "Maturice" ubile 116 osoba, a najmlađa žrtva u Ahmićima, 16. aprila 1993. godine, bila je tromjesečna beba.

Prisutnima u džamiji u Ahmićima poručio je da će sve dok budu njegovali sjećanje na šehide i njihov amanet, biti živi, budni i sposobni braniti domovinu i njene građane.

"Okupili smo se ovdje da iznova oživimo tužno sjećanje na nevino pobijene civile - muškarce, žene i djecu u jednom od najstravičnijih zločina u zadnjoj agresiji na našu zemlju i narod te da se prisjetimo njihovog stradanja. Ovakve uspomene ne oživljavamo da bismo poticali na mržnju ili pozivali na osvetu prema bilo kome, već da bi one bile brana zaboravu i kako ne bi bile ponovljene, ni nama ni bilo kome drugom", rekao je Ljevaković.

Naglasio je da je izgrađivanje povjerenja među ljudima i narodima i dobri međuetnički i međuvjerski odnosi cilj kojem svi trebaju težiti ali ne nauštrb istine i pravde.

"Istine o zločinima koji su se desili i pravde koja znači kažnjavanje počinilaca zločina. Pravda ima za cilj ne samo da zločinci dobiju zasluženu kaznu, već i da se obeshrabre oni koji pomišljaju da bi zločinima mogli ostvariti neke svoje neostvarene ciljeve u prošlosti i da ih odvrati od takvih nakana", dodao je Ljevaković.

Današnje okupljanje izraz je dubokog poštovanja prema nevinim žrtvama - šehidima ubijenim u pokolju u Ahmićima 1993. godine, ali i prema svim drugim šehidima.

"Vjerujemo da ćemo u dogledno vrijeme svjedočiti zajedničkoj osudi zločina kao zločina, i osudi zločinaca - ma ko oni bili. To će u naše međusobne odnose, i naše doživljaje jedni drugih, unijeti pozitivne emocije i relaksirati komunikaciju. Veličati zločince, pak, znači veličati i njihove zločine; i znači vrijeđati žrtve. To nije primjereno nijednoj vjerskoj i kulturnoj tradiciji, te se nadamo da će takva praksa prestati i nestati", dodao je Ljevaković.

Smatra da su svima danas srca ispunjena tugom, a naročito srca onih koji među ovim šehidima imaju svoje rođake, komšije i prijatelje.