Vijesti

Mahmuzić: MMF je tražio da povećamo kamate. Odbili smo i bili smo u pravu

Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine govorio je za Hayat o trenutnim ekonomskim i finansijskim izazovima sa kojima se bankarski sektor susreće.

Na početku je pojasnio kako se i dalje nastavljaju udari na bankarski sektor, ali ističe da je itekako stabilan imajući u vidu adekvatnu reakciju.

"Sa direktorom Agencije za bankarstvo RS-a smo imali više sastanaka. Sa guvernerom Centralne banke, Safetom Softićem smo imali telefonske sastanke", naveo je.

Osvrnuo se i na posjetu MMF-a našoj zemlji, kazavši kako se takve posjete organizuju dva puta godišnje.

"Razgovarali smo između ostalog i o određenim faktorima koji mogu utjecati na stabilnost bankarskog sektora, o kretanjima bankarskog sektora i slično. Ti sastanci su uvijek živi. MMF je naš najvažniji faktor, razmjenjujemo mišljenje, njihovi stavovi su primjenjivi i ne moramo se uvijek slagati. Nisu nam predlagali smanjenje plaća u javnom sektoru. Njihovo mišljenje je da kamatne stope treba da rastu, naše mišljenje je da nema potrebe za dizanje kamatnih stopa.

Razumljiv je njihov stav, jer dizanje kamatnih stopa je od osnovnih alata za suzbijanje inflacije, a naš stav, koji se pokazao tačan, je taj da inflacija u BiH nije generisana ovdje i da bilo kakve akcije koje bi koristili ne bi imale puno efekta, jer je ta inflacija generisana vani i reflektuje se na BiH. Naš stav je ostao isti, nema potrebe za povećanjem kamatnih stopa. To bi rezultiralo kraktoročno visoku dobit banaka, ali bi usporilo kreditni rast, privredni rast, imao bi loš efekat na sam bankarski sektor jer bi došlo do povećanja kredita koji se ne može vraćati. Cijena depozita koje koristimo nije rasla. Mi smo to jasno kazali MMF-u, malo je trajala rasprava, ali smo ostali pri našim stavovima", pojasnio je Mahmuzić.

Smatra kako se njihov pristup pokazao kao ispravan, te najavio da će inflacija koja trenutno iznosi šest posto, pasti na pet i to bez ikakvih značajnijih monetarnih intervencija i sa kamatama koje su bile skoro iste kao i prije povećanja kamata Centralne banke i drugih centralnih banaka.

"Razgovori sa MMF-om znaju biti teški i mukotrpni, ali mi najbolje poznajemo situaciju u BiH. Prijedloge i sugestije uvijek uzimamo kao dobronamjerene, ali ponekad se dešava da se i ne slažemo. Oni su rekli da shvataju našu poziciju, ali njihova pozicija je ostala kakva jeste. Mi analiziramo stanje u BiH, strukturu bankarskog sektora i kada mi procijenimo da je struktura takva da je neopohodno da kamate rastu, mi ćemo te mjere korigovati. Naš osnovni zadatak je zaštita BiH, zaštita stabilnosti bankarskog sektora bez obzira ko šta sugerisao. Nikakva intervencija s vana to ne može promijeniiti", poručio je.