Ekonomija

Ministar Zukić: Za male i srednje poduzetnike iz ovogodišnjeg budžeta planirano je skoro devet miliona KM

"Za direktnu finansijsku podršku malom i srednjem poduzetništvu u Federaciji BiH u ovoj godini je Prijedlogom budžeta predviđeno 8,87 miliona KM. Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta će planirana sredstva dodijeliti korisnicima kao nepovratna (grant) kroz pet različitih programa", kaže za Raport resorni ministar Amir Zukić. Dodaje da je najviše sredstava odobreno za subvencioniranje privatnih preduzeća.

Budžetom za 2022. godinu za poduzetništvo je planirano 120,3 miliona KM. Koliko je od tog iznosa planirano za Vaš resor?

Za direktnu finansijsku podršku malom i srednjem poduzetništvu u Federaciji BiH u 2022. godini iz Proračuna Federacije BiH odobreno je 8.870.000,00 KM koje će Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta dodijeliti korisnicima sredstava kao nepovratna (grant) sredstva koja će se dodjeljivati kroz pet različitih programa.

Programi kroz koje će se dodjeljivati grant sredstava vezani su za subvencije privatnim poduzećima i poduzetnicima, regresiranje kamata za korisnike kreditnih sredstava po kreditno-garantnim programima, izgradnja poduzetničkih zona, subvencije neprofitnim organizacijama, udruženjima građana, Obrtničkoj komori Federacije BiH, komorama kantona i obrazovnim institucijama i kreditni poticaj razvoja, poduzetništva i obrta.

Za koji segment je planirano najviše sredstava?

Najviše sredstava odobreno je za subvencioniranje privatnih poduzeća i poduzetnika u iznosu od 4.670.000,00 KM koja će se dodijeliti kroz sljedeće projekte:

Jačanje konkurentnosti MSP-a u ukupnom iznosu od 2.740.000 KM s ciljem poticanje rasta inovativnih i izvozu usmjerenih MSP-a kroz tehnološku modernizaciju poslovnih procesa, uvođenje standarda kvalitete, cirkularne ekonomije i poboljšanje energijske efikasnosti u skladu s tranzicijom ka zelenoj i digitalnoj ekonomiji.

Poticaj novoosnovanim subjektima malog gospodarstva u iznosu od 1.000.000 KM kroz subvencioniranje troškova nabavke opreme i repromaterijala, te pružanje mentoring usluga a s ciljem održavanja pozitivnog trenda poduzetničke aktivnosti s aspekta povećanja broja novoosnovanih subjekata malog gospodarstva.

Poticaj za razvoj obrta i srodnih djelatnosti u iznosu od 730.000 KM, s ciljem poticanja razvoja obrta i srodnih djelatnosti kroz sufinansiranje troškova nabavke opreme potrebne za proširenje i modernizaciju proizvodnje, u svrhu unaprjeđenja obrtništva odnosno povećanja kvalitete proizvoda i rasta zaposlenosti, te pružanje mentoring usluga.

Poticaj za opstanak tradicionalnih i starih obrta u iznosu od 200.000 KM, s ciljem očuvanja obrtničke tradicije, kulturnog i historijskog naslijeđa poticanjem tradicionalnih i starih obrtničkih djelatnosti kroz sufinansiranje troškova nabavke opreme i repromaterijala, poboljšanje uslova rada i obrazovanja odnosno stručnog osposobljavanja.

Značajan dio sredstava, u iznosu od 2.000.000,00 KM odobren je za izgradnju poduzetničkih zona s ciljem izgradnja nove i unaprjeđenja postojeće komunalne infrastrukture u poduzetničkim zonama Federacije BiH, izrada potrebne dokumentacije za razvoj poduzetničke zone, kao i unaprjeđenje usluga za upravljanje razvojem poduzetničkih zona u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Za subvencije neprofitnim organizacijama, udruženjima građana, Obrtničkoj komori Federacije BiH i kantonalnim komorama i obrazovnim institucijama odobreno je 200.000,00 KM i to za unaprjeđenje institucijske poduzetničke infrastrukture u iznosu od 100.000 KM i poticaj udruženjima i komorama u iznosu od 100.000 KM.

Pomoć za MSP-a u Federaciji BiH odobrena je i kroz subvenije privatnim preduzećima i poduzetnicima za regresiranje kamata za korisnike kreditnih sredstava po kreditno-garantnim programima u iznosu od 1.000.000 KM za obrte, mikro, mala i srednja preduzeća, koji ima za cilj pružanje podrške pokretanju novih poslovnih aktivnosti, rastu i razvoju postojećih obrta, mikro, malih i srednjih poduzeća, povećanje konkurentnosti, integraciju inovacija u poslovanju i očuvanje postojećeg stepena zaposlenosti, te kreiranje novih radnih mjesta.

Ministarstvo će dodjeljivati i povoljne kredite poduzetnicima. O čemu je riječ?

U 2022. godini odobreno je i 1.000.000,00 KM za kreditni poticaj razvoja, poduzetništva i obrta koji će se dodjeljivati s povoljnom kamatnom stopom i grace periodom. Ova kreditna sredstva će se plasirati putem Razvojne banke, s rokom povrata sredstava na račun Banke do sedam godina, grace periodom do dvije godine, uključenim u rok povrata sredstava i kamatnom stopom od 0,9%. Radi se o revolving fondu koji funkcionira već 15 godina, za koji je Vlada Federacije BiH u navedenom periodu izdvojila više od 25 miliona KM.

Dodjela poticajnih sredstava provoditi će se putem Javnog poziva, koje će objaviti Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta u 2022. godini.

U januaru mjesecu je odvojeno 60 miliona maraka iz prošlog budžeta za poduzetnike. Sve je odrađeno digitalnim putem. Kako je to sve proteklo s obzirom da je po prvi put rađeno na ovaj način?

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je u oktobru 2021.godine donijela Uredbu o mjerama finansijske pomoći obrtima i ostalim samostalnim privrednim djelatnostima u Federaciji BiH u cilju ublažavanja negativnih posljedica pandemije Covid-19. Cilj dodjele ove finansijske pomoći bio je opstanak obrta i ostalih samostalnih djelatnosti, očuvanje radnih mjesta i osiguranje podrške likvidnosti u svrhu ublažavanja negativnih posljedica pandemije COVID-19. Ukupan iznos dodijeljene finansijske pomoći je 59.999.335,49 KM. Pravo na dodjelu finansijske pomoći po ovoj uredbi ostvarili su svi obrti i ostale samostalne djelatnosti, koje su uredno izmirivale svoje obaveze i koje su očuvale radna mjesta, a na osnovu službenih evidencija Porezne uprave Federacije BiH, kao i Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Ovakav vid dodjele pomoći elektronskim putem, bez dostavljanja dokumentacije, a na osnovu službenih evidencija, proveden je po prvi put u Federaciji BiH uspješno, što je svojevrsna novina i značajno olakšanje svim korisnicima.

Pravo na finansijsku pomoć je ostvarilo ukupno 24.766 subjekata - samostalnih djelatnosti i podržano je ukupno 44.056 radnih mjesta u Federaciji BiH, od čega se 60% odnosi na obrtnike.

Ključ za raspodjelu sredstava bio je posječan broj radnika u periodu od 12 mjeseci, a maksimalan iznos pomoći po jednom subjektu je 30.000 KM.

Isplata sredstava je obavljena u januaru 2022.godine.