Svijet

Misterija čudnih balona iznad Sjeverne Amerike: Ovo su neodgovorena pitanja

Američke snage oborile su četiri zračna objekta iznad sjevernoameričkog neba ovog mjeseca koji su i dalje misterija.

No, to postavlja više pitanja nego odgovora o tome što se događa visoko iznad zemlje.

Na kraju nadrealnog vikenda, u nedjelju navečer pojavila se vijest o oborenju posljednje misteriozne letjelice, prenosi BBC.

Bio je to treći neidentificirani leteći objekt koji je odletio s neba u tri dana. Sedmicu nakon što je balon opremljen antenama prošao kroz Sjedinjene Američke Države i on je raznesen u komadiće.

Ogromni obavještajni aparat najveće svjetske velesile sada pokušava svemu tome dokučiti smisao. Ovo su ključna pitanja koja će razmatrati.

Kakvi su najnoviji objekti?

Tri misteriozne letjelice oborene u posljednjih nekoliko dana vrlo su različite veličine i oblika od velikog balona.

Objekt prvi - u obliku automobila

Bio je "veličine malog automobila" i letio je 40.000 stopa (12.000 metara) iznad zemlje. Putovao je u smjeru Sjevernog pola bez ikakvog sistema pogona ili kontrole.

Oboren je iznad Aljaske prošlog petka, 10. februara, iz "velikog opreza", rekli su zvaničnici. Kažu da je predstavljao prijetnju civilnim avionima.

Predmet dva - cilindričan

Ovo je opisano kao objekt "cilindričnog" oblika i prvi put uočen iznad kanadske teritorije Yukon u petak navečer.

U subotu je oboren.

Objekt tri - osmerougao

Ovo je prvi put primijećeno u subotu poslijepodne, sjeverno od granice SAD u Kanadi. No, borbeni avioni poletjeli iz Oregona nisu ga mogli detektirati dok je sunce zalazilo.

Sljedeći dan ponovo je uhvaćen u Montani. Praćen je preko Wisconsina. Oboren je iznad jezera Huron u Michiganu.

Zvaničnici nisu javno komentirali njegov oblik. No, jedan anonimni zvančnik rekao je da ima "osmerougaonu strukturu" bez vidljivih senzora.

Što je zapravo radio prvi balon?

Prvi put je primijećen 28. januara na Aljasci, zatim u Montani. Kasnije je oboren s istočne obale 4. februara. Američki Pentagon je rekao da je riječ o kineskom špijunskom balonu koji je letio na oko 60.000 stopa visine.

Fragmenti balona pali su u more.

Zašto koristiti špijunski balon umjesto satelita?

Moguća ruta balona širom svijeta

Američki zvaničnici opisali su balon u detalje. Visok je 60 metara (200 stopa) s više antena, solarnih ploča i nadzornom opremom. No, nisu rekli ništa o vrsti podataka za koje vjeruju da je prikupljao.

Nedostatak informacija izazvao je kritike obje velike stranke.

"Imam stvarnu zabrinutost zbog toga zašto administracija nije pristupačnija sa svim što zna", rekao je kongresmen Jim Himes iz Odbora za obavještajne poslove Predstavničkog doma.

Koliko ima letećih objekata?

Ovo nisu jedina četiri predmeta koja su dospjela u vijesti u zadnjih nekoliko sedmica.

Zračne snage Kolumbije primijetile su balon. Vjeruje se da je preletio nekoliko zemalja Latinske Amerike.

Pitanje je ima li još više objekata ili su tome razlog poboljšane metode detekcije.

Nakon što je primijećen prvi balon, radar kojim upravlja Sjevernoamerička komanda za zračnu i svemirsku odbranu (NORAD) poboljšan je da uhvati manje objekte.

Kao što je jedan američki zvaničnik rekao Reutersu, "sada definitivno tražimo više".

Porast broja viđenja letećih objekata datira prije sadašnje sage. Izvještaji američke vojske u januaru otkrili su stotine novih slučajeva letećih objekata u američkom zračnom prostoru.

Bilo je 366 novih prijavljenih viđenja u 2022. u usporedbi s prethodnom godinom. Od njih 163 su bili baloni, 26 su dronovi.

Ima li to stvarno sve veze s Kinom?

Odnosi između dvije zemlje su se pogoršali otkako su SAD optužile Kinu da koristi balone za špijuniranje. Američki državni sekretar Antony Blinken čak je otkazao put u Peking.

SAD je povezao balon koji su srušili u Atlantski okean s globalnim programom nadzora. Kažu da iza njega stoji Kina. To je druge zemlje stavilo na uzbunu.

Vlada Velike Britanije rekla je da će učiniti "šta god je potrebno". Time bi zaštitila zemlju od prijetnje špijunskih balona.

Kina je prihvatila odgovornost za taj prvi balon i onaj koji je primijećen u Latinskoj Americi. Međutim, negirali su da su korišteni za špijuniranje. Rekli su da su to bili uređaji za praćenje vremena koji su zalutali.

Kina kaže da su SAD poslale balone više od 10 puta

Uništenje balona u SAD "ozbiljno je prekršilo međunarodnu praksu", rekao je Peking. Dodaje da zadržava pravo "upotrijebiti potrebna sredstva za rješavanje sličnih situacija".

Sada je optužio SAD za 10 upada u kineski zračni prostor.

Na press konferenciji u nedjelju navečer, komandant američkih zračnih snaga rekao je da ne može objasniti koja su to tri bila posljednja objekta, kako su se kretali u zraku ili odakle su stigli.