Vijesti

Na NATO samitu u Vilniusu bilo govora i o BiH: Poslana snažna poruka političkim liderima

Šefovi država i vlada NATO-a koji učestvuju na sastanku Sjevernoatlantskog vijeća (NATO) u Vilniusu izdali su kominike sa samita.

Na početku ističu da su se, vezani zajedničkim vrijednostima individualne slobode, ljudskih prava, demokracije i vladavine prava, okupili u Vilniusu dok se rat nastavlja na evropskom kontinentu, kako bi reafirmirali njihovu trajnu transatlantsku povezanost, jedinstvo, koheziju i solidarnost "u kritičnom trenutku za našu sigurnost i međunarodni mir i stabilnost".

Potvrdili su njihovu posvećenost da brane jedni druge i svaki pedalj savezničke teritorije u svakom trenutku, štite njihove milijardu građana i čuvaju njihovu slobodu i demokratiju, u skladu sa članom 5. Vašingtonskog sporazuma.

"Nastavit ćemo osiguravati našu kolektivnu odbranu od svih prijetnji, bez obzira odakle potiču, na osnovu pristupa od 360 stepeni, kako bismo ispunili tri ključna zadatka NATO-a odvraćanja i odbrane, sprečavanja i upravljanja krizama i kooperativne sigurnosti. Ovaj samit označava prekretnicu u jačanju našeg saveza", poručili su.

Na samitu je bilo govora i o Zapadnom Balkanu i našoj zemlji. Tako se u tački 75 ističe da je Zapadni Balkan region od strateškog značaja za NATO.

"Ostajemo snažno posvećeni sigurnosti i stabilnosti zapadnog Balkana podržavajući reforme koje unapređuju aspiracije zemalja u regionu za NATO i EU. Nastavićemo da unapređujemo naš politički dijalog i praktičnu saradnju kako bismo podržali reforme, regionalni mir i bezbjednost i suzbili zloćudni uticaj, uključujući dezinformacije, hibridne i cyber prijetnje, koje predstavljaju državni i nedržavni akteri. Regionu je potrebna stalna pažnja i posvećenost Alijanse i međunarodne zajednice da bi se suprotstavili ovim izazovima", poručeno je.

Naveli su da su demokratske vrijednosti, vladavina prava, domaće reforme i dobrosusjedski odnosi, od vitalnog značaja za regionalnu saradnju i evroatlantske integracije te da očekuju nastavak napretka u tom pogledu.

Dalje je istaknuto da NATO snažno podržava suverenitet i teritorijalni integritet stabilne i sigurne Bosne i Hercegovine, u skladu sa Općim okvirnim sporazumom za mir u Bosni i Hercegovini i drugim relevantnim međunarodnim sporazumima.

"Podstičemo domaće pomirenje i pozivamo političke lidere da se suzdrže od podjele i secesionističke retorike i akcija. Ostajemo privrženi evroatlantskim aspiracijama zemlje. Nastavljamo da podržavamo reformske napore, uključujući i kroz novodogovoreni paket za izgradnju odbrambenih kapaciteta, NATO štab u Sarajevu i široke kooperativne alate za sigurnost i partnerstvo, te kroz Program reformi zemlje sa NATO-om.

Ohrabrujemo Bosnu i Hercegovinu da iskoristi podršku NATO-a i intenzivira napore za postizanje napretka u reformama u ključnim oblastima, uključujući prijeko potrebne političke, izborne, vladavine prava, ekonomske i odbrambene reforme, ne dovodeći u pitanje konačnu odluku o NATO-u članstvo", navedeno je u zaključku nakon NATO samita u Vilniusu.

Sve zaključke sa samita možete pročitati OVDJE.