Na putu prema besmrtnosti: Pogledajte šta je sinoć napravio Neymar i zašto će to promijeniti historiju fudbala

Južnoameričke kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Kataru nastavljaju se punom parom, a Brazil je sinoć upisao svoju petu pobjedu u pet odigranih utakmica.

Ekvador je iz Porto Alegrea otišao s dva pogotka u svojoj mreži…

Brazil, koji je u cijeloj utakmici gostima dopustio tri udarca na gol i nijedan unutar okvira, zapravo je dosta dugo čekao na vodstvo.

U 65. minuti Richarlison je pogodio s lijeve strane kaznenog prostora nakon Neymarova proigravanja, a konačnih 2:0 postavio je upravo PSG-ov ofenzivac.

U 87. minuti dosuđen je kazneni udarac u domaću korist pošto je Gabriel Jesus pao u protivničkom šesnaestercu, a Neymar je namjestio loptu na bijelu tačku i opucao vrlo slabo.

Alexander Domínguez mu je bez problema skinuo penal, ali sudija je procijenio kako je ekvadorski golman prilikom odbrane izašao sa svog gola više nego što to pravila dopuštaju.

PSG-ov virtuoz dobio je drugu priliku koju je uspješno iskoristio, a pogodak je bio samo šlag na tortu njegove dominantne večeri. Uz gol i asistenciju, Neymar je uputio tri udarca u okvir gola, kompletirao je četiri driblinga iz sedam pokušaja, uputio tri ključna dodavanja i dva ubačaja, osvojio je ukupno 12 duela i pretrpio pet prekršaja, a njegova reprezentativna forma je izvrsna.

Dvoboj s Ekvadorom bio mu je ukupno 17. u kvalifikacijama za Svjetska prvenstva, a u tim je ogledima izravno učestvovao u 22 pogotka.

Čak 10 ih je zabio i 12 namjestio, a došao je do svog ukupno 65. zgoditka u reprezentativnom dresu. Rekorder Pelé bježi mu 12 golova i čini se da bi Neymar, ukoliko se održi u Seleçãu, taj broj mogao prešišati.

A onda su mu otvorena vrata besmrtnosti…