omiljeni obrok

Najpopularnija salata na svijetu proslavila je 100. rođendan

Cezar salata jedna je od najpoznatijih i najpopularnijih salata na svijetu. Tradicionalno se priprema od rimske zelene salate, krutona, parmezana i dresinga koji se originalno sastoji od maslinovog ulja, bijelog luka, jaja, soka od limuna, Worcestershire umaka, inćuna, senfa i parmezana. Danas osim klasične verzije postoje i razne varijacije Cezar salate koja je 4. jula proslavila svoj stoti rođendan.

Iako mnogi misle da je Cezar salata nastala u Rimu i ime dobila po rimskom caru Juliju Cezaru, legenda kaže da ju je 4. jula 1924. kreirao italijanski kuhar Caesar Cardini u svom restoranu u Tijuani u Meksiku. Navodno je namjeravao pripremiti finger food, no ponestalo mu je sastojaka pa je s onime što mu je ostalo u kuhinji – improvizirao. U zdjelu je ubacio zelenu salatu, maslinovo ulje, jaje, krutone, parmezan i Worcestershire umak i tako je nastala salata koja je ubrzo postala i ostala hit.

Druga verzija priče kaže da je zapravo Caesarov brat Alessandro zaslužan za njen nastanak, no da ju je Caesar nazvao po sebi kada je Alessandro otišao otvoriti vlastiti restoran. Postoji i treća verzija prema kojoj je salatu prema receptu svoje majke napravio zaposlenik restorana Livio Santini, a Caesar je zatim preuzeo zasluge.

Kako god bilo i kojoj god verziji priče ste više skloni vjerovati, činjenica je da je Cezar salata i danas jedno od najpopularnijih jednostavnih i brzih jela za svaki dan. Njena savršena kombinacija jednostavnih sastojaka stvara bogat i slojevit okus, a osim što je mnogima omiljen izbor u restoranima, lako se priprema i kod kuće. Osim klasične verzije, danas postoje i razne varijacije Cezar salate, od kojih su najpopularnije varijante s piletinom, morskim plodovima te vege varijante u kojima se umjesto inćuna koriste kapari ili drugi sastojci za sličan, slani okus.

Novi TikTok trend

Na TikToku je ovog ljeta popularno jesti Cezar salatu s pomfritom pa ćete naići na mnoga videa u kojima ekipa uživa u ovoj kombinaciji. Zašto je tome tako, zapravo i nije teško zaključiti. Osim što se i jedno i drugo jelo mogu pronaći u gotovo svakom restoranu i obično su pristojne kvalitete, kombinacija hrskave salate i slanih krompirića zaista je ukusna, tvrde oni koji u njoj uživaju. Uz to, ovaj je obrok relativno jeftin u poređenju s drugim restoranskim jelima pa ne čudi što ga mnogi ovih dana biraju za ručak.

Salata kao omiljen odabir za ručak

A kako je uopće zdjela salate postala popularan odabir za ručak među poslovnjacima? Bloomberg izvještava da je u posljednjih pet godina prosječna cijena fast food obroka porasla za 47%. Prema podacima američkog Ministarstva rada, odlazak na ručak u američkom restoranu općenito košta gotovo 30% više nego 2019. godine. Cijena nekoć povoljnog fast food ručka u Americi kao što je Big Mac menu je sada samo tri dolara niža, a ponekad čak i jednaka cijeni zdravijih opcija iz fast-causal lanaca kao što su Sweetgreen, Cava ili Chipotle. Ipak, ni te lance inflacija nije zaobišla – naprimjer, obroci u Sweetgreenu znaju koštati i po 18 dolara ili više, ali mnogim Amerikancima ipak nije teško izdvojiti nekoliko dolara više za zdjelu punu kvalitetnog povrća, žitarica i proteina.

Dodajmo i da se broj fast-casual lokacija u SAD povećao za 10% od siječnja 2020. do februara 2024., prateći rast fast fooda od 4,4%. Dio tog rasta dolazi od uspješnog širenja u bogata predgrađa. Ipak, fast food je i dalje nedostižan – u maju ove godine u SAD je bilo više od 13.000 McDonald’s restorana, što je više nego trostruko više od broja lokacija Sweetgreena, Chipotlea i Cave zajedno.