naučni eksperiment

NASA-ina letjelica laserom gađala indijski Vikram koji je sletio na Mjesec

Američka robotska letjelica NASA-in Lunar Reconnaissance Orbiter uspješno je ispalila laser prema indijskoj letjelici Vikram, koja je sletila na Mjesec.

Ali, iako to vjerovatno zvuči kao početak "Ratova zvijezda", radi se o pomno i pažljivo planiranom naučnom eksperimentu. Laser je prešao oko 100 kilometara od orbite do površine Mjeseca, pogodivši metu široku samo 5 centimetara, što otprilike odgovara veličini keksa Oreo.

Bio je ovo prvi put u historiji da je laserom gađan objekat na površini Mjeseca i samim tim ovaj je eksperiment velika stvar u svijetu nauke.

Meta lasera je bila promjera 5 centimetara i veličine Orea, a Laser Retroreflector Array je postavljen na letjelicu Vikram, koja je u vlasništvu Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO), piše IFLS.

Laser se odbio od mete i NASA ga je ponovo pokupila dok je kružio oko Mjeseca. Odbijanje svjetlosti do i od satelita se koristi na Zemlji da bi se znalo gdje se nalaze u svojoj orbiti. Na Mjesecu bi se ovaj pristup mogao koristiti za određivanje precizne lokacije stacionarnog objekta.

"Pokazali smo da možemo locirati naš retroreflektor na površini iz Mjesečeve orbite", rekao je vođa misije Xiaoli Sun iz NASA-inog Centra za svemirske letove Goddard, u izjavi za javnost. “Sljedeći korak je poboljšanje tehnike kako bi ona postala rutinska za misije koje žele koristiti ove reflektore u budućnosti.”

Tim Xiaoli Suna razvio je reflektor na Vikramu kao dio partnerstva između NASA-e i ISRO-a. Uređaj može reflektirati svjetlost koja dolazi iz bilo kojeg smjera.