velika promjena

Naučnici uznemireni novim otkrićem: Kolabira ključni okeanski sistem. Ovo je jako loše za čovječanstvo

Ključni sistem okeanskih struja možda je već na putu da se uruši, prema novom izvještaju, s alarmantnim implikacijama na porast nivoa mora i globalne vremenske prilike - što dovodi do dramatičnog pada temperatura u nekim regijama i porasta u drugima, piše CNN.

Koristeći iznimno složene i skupe kompjuterske sisteme, naučnici su pronašli novi način otkrivanja signala ranog upozorenja za kolaps ovih struja, prema studiji objavljenoj u petak u časopisu Science Advances. I dok se planet zagrijava, već postoje naznake da ide u ovom smjeru.

Atlantska meridionalna preokretna cirkulacija (AMOC) — čiji je Golfska struja dio — radi poput ogromne globalne pokretne trake, odvodeći toplu vodu iz tropskih krajeva prema dalekom sjevernom Atlantiku, gdje se voda hladi, postaje slanija i tone duboko u ocean, prije nego što se proširi prema jugu.

Struje prenose toplinu i hranjive tvari u različita područja svijeta i igraju ključnu ulogu u održavanju relativno blage klime velikih dijelova sjeverne hemisfere.

Naučnici već desetljećima oglašavaju uzbunu zbog stabilnosti cirkulacije dok klimatske promjene zagrijavaju okean i tope led, narušavajući ravnotežu topline i soli koja određuje snagu struja.

Dok mnogi naučnici vjeruju da će se AMOC usporiti pod klimatskim promjenama, te da bi se čak mogao zaustaviti, ostaje ogromna neizvjesnost oko toga kada i koliko brzo bi se to moglo dogoditi. AMOC se kontinuirano prati tek od 2004.

Naučnici znaju – od stvaranja slike prošlosti koristeći stvari kao što su jezgre leda i okeanski sedimenti – AMOC se zatvorio prije više od 12.000 godina nakon brzog topljenja ledenjaka.

Sada pokušavaju utvrditi može li se to ponoviti.

Ova nova studija pruža "važan napredak", rekao je René van Westen, istraživač mora i atmosfere na Univerzitetu Utrecht u Nizozemskoj i koautor studije.

Naučnici su koristili superračunalo za pokretanje složenih klimatskih modela tpkom razdoblja od tri mjeseca, simulirajući postepeno povećanje slatke vode do AMOC-a — što predstavlja topljenje leda, kao i oborine i riječno otjecanje, što može razrijediti salinitet okeana i oslabiti struje.

Dok su polako povećavali slatku vodu u modelu, vidjeli su kako AMOC postupno slabi sve dok se naglo nije urušio. Ovo je prvi put da se pomoću ovih složenih modela može otkriti kolaps, što predstavlja "lošu vijest za klimatski sistem i čovječanstvo", stoji u izvješću.

Međutim, studija ne daje vremenske okvire za potencijalni kolaps. Potrebno je više istraživanja, rekao je van Westen za CNN, uključujući modele koji također oponašaju utjecaje klimatskih promjena, poput povećanja razine zagađenja planeta koje zagrijava planetu , što ova studija nije.

"Ali možemo barem reći da idemo u smjeru prekretnice pod klimatskim promjenama", rekao je van Westen.

Učinci kolapsa AMOC-a mogli bi biti katastrofalni. U nekim dijelovima Evrope temperature bi mogle pasti i do 30 Celzijevih stepeni tokom jednog stoljeća, otkriva studija, što bi dovelo do potpuno drugačije klime tokom samo desetljeća ili dva.

"Nikakve realne mjere prilagodbe ne mogu se nositi s tako brzim promjenama temperature", pišu autori studije.

S druge strane, zemlje južne hemisfere mogle bi doživjeti pojačano zagrijavanje, dok bi se vlažna i sušna sezona u Amazoniji mogla promijeniti, uzrokujući ozbiljne poremećaje u ekosustavu.

Kolaps AMOC-a također bi mogao uzrokovati porast razine mora za oko 1 metar, rekao je van Westen.

Stefan Rahmstorf, fizikalni oceanograf sa Univerziteta Potsdam u Njemačkoj, koji nije bio uključen u studiju, rekao je da je to "veliki napredak u znanosti o stabilnosti AMOC-a".

“To potvrđuje da AMOC ima prijelomnu tačku nakon koje dolazi do kvara ako se Sjeverni Atlantski ocean razrijedi slatkom vodom”, rekao je za CNN.

Prethodne studije koje su otkrile prijelomnu tačku AMOC-a koristile su puno jednostavnije modele, rekao je, dajući nadu nekim naučnicima da se to možda neće pronaći u složenijim modelima.

Ova studija uništava te nade, rekao je Rahmstorf.

Joel Hirschi, pomoćnik voditelja modeliranja morskih sistema u Nacionalnom oceanografskom centru u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je da je studija prva koja je koristila složene klimatske modele kako bi pokazala da se AMOC može prebaciti s "uključenog" na "isključeno" kao odgovor na relativno male količine slatke vode koja ulazi u ocean.

Ali postoje razlozi za oprez, dodao je. Iako je studija koristila složeni model, još uvijek ima nisku rezoluciju, rekao je, što znači da bi mogla postojati ograničenja u predstavljanju nekih dijelova struja.

Ova studija pridodaje sve većem broju dokaza da se AMOC možda približava kritičnoj točki - i da bi čak mogla biti blizu.

Studija iz 2021. pokazala je da je AMOC bio slabiji nego ikad u posljednjih 1000 godina. A posebno alarmantan — i donekle kontroverzan — izvještaj objavljen u julu prošle godine, zaključuje da bi AMOC mogao biti na putu da se potencijalno uruši već 2025. godine.

Ipak, ogromne neizvjesnosti ostaju. Jeffrey Kargel, viši naučnicik na Planetary Science Institute u Arizoni, rekao je kako sumnja da će teorija o potencijalno neizbježnom zatvaranju AMOC-a "ostati donekle kontroverzna sve dok jedne godine ne budemo znali da se to događa".

Usporedio je njegov potencijalni kolaps s "divljim kolebanjima tržišta dionica koje prethode velikom krahu" - gotovo je nemoguće razlučiti koje su promjene reverzibilne, a koje su preteča katastrofe.

Savremeni podaci pokazuju da snaga AMOC-a varira, ali još nema uočenih dokaza o padu, rekao je Hirschi. "Hoće li doći do naglih promjena u AMOC-u sličnih onima viđenim u prošlosti dok se naša klima nastavlja zagrijavati važno je otvoreno pitanje."

Ova studija je dio te slagalice, rekao je Rahmstorf. "(To) značajno pridonosi rastućoj zabrinutosti oko kolapsa AMOC-a u ne tako dalekoj budućnosti", rekao je. "Zanemarit ćemo ovaj rizik na vlastitu odgovornost."