ocjena ustavnosti

Opozicija u Sloveniji traži obustavu referenduma o dobrovoljnom prestanku života i korištenju kanabisa

Opoziciona Slovenska demokratska stranka (SDS) i Nova Slovenija (NSi) podnijet će Ustavnom sudu Slovenije zahtjeve za preispitivanje i obustavu dva referenduma.

Naime, Državni zbor (parlament) Slovenije je odlučio da će se istovremeno s evropskim izborima održati i savjetodavni referendumi.

SDS i NSi podnijet će zahtjeve za ocjenu ustavnosti uredbi o savjetodavnom referendumu o pomoći pri dobrovoljnom prestanku života i korištenju kanabisa, s prijedlogom za privremenu suspenziju do konačne odluke. To bi moglo utjecati na datum njihove provedbe.

Nakon što je Uredbu o raspisivanju savjetodavnog referenduma o pomoći pri dobrovoljnom prestanku života i korištenju kanabisa potvrdio Državni sabor, zajedno s Uredbom o raspisivanju savjetodavnog referenduma o uvođenju preferencijalnog glasanja na parlamentarnim izborima, objavljeni su u Narodnim novinama.

Opozicione SDS i NSi već su dan nakon odluke DZ-a najavile da će podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti. Ujedno, iz SDS-a su najavili i da će, uz prijedlog za privremenu suspenziju, podnijeti i prijedlog da Ustavni sud prioritetno razmotri taj zahtjev.

Referendum o zakonskom uređenju prava na pomoć pri dobrovoljnom prestanku života, smatraju obje opozicione stranke, protivan je članu 17. Ustava koji kaže da je ljudski život nepovrediv.

U slučaju referenduma o uporabi kanabisa, ukazano je na proceduralne nepravilnosti jer su u parlamentarnoj proceduri iz jednog proizašla dva sadržajno različita pitanja koja bi, smatra opozicija, trebala biti tema dva referenduma.

Državni zbor je ranije odlučio da će se sva tri savjetodavna referenduma održati 9. juna, istovremeno s izborima za Evropski parlament. Rokovi za referendumski rad počinju teći 6. maja.

Na datum provedbe mogla bi utjecati moguća ocjena ustavnosti koju je zatražila opozicija.

Šef Kluba zastupnika Pokreta Sloboda u Državnom zboru Borut Sajovic odluku opozicije popratio je ocjenom da se radi o legitimnom pravu, dok je i šef Kluba zastupnika Ljevice Matej Tašner Vatovec takve zahtjeve prepoznao kao pritisak na Ustavni sud.