Nauka

Naučnici zabrinuti zbog Sunca: Moguća je eksplozija koja je opasna za Zemlju

Ugledni New York Post objavio je poprilično zabrinjavajuću vijest vezanu za Sunce.

Naime, solarni istraživači uočili su Sunečvu pjegu, nazvanu AR3055, koja je široka više od 6100 milja. Ta su područja na Suncu koncentracije relativno nižih temperatura uzrokovanih magnetskim tokom.

"Sunčeva pjega nevjerovatnog izgleda prelazi centar solarnog diska i nova velika tamna jezgra upravo se pojavila na kraku", izjavio je to astronom Apollo Lasky za SpaceWeather.

Prijetnja Zemlji

Uočena pjega gotovo direktno je okrenuta prema Zemlji i naučnici tvrde da bit to mogla biti prijetnja Zemlji, odnosno našem načinu života.

Istraživači nisu sasvim sigurni je li sporna pjega narasla do sadašnje veličine s postojeće, manje tačke ili se naglo, gotovo preko noći, razvila sama od sebe, piše SpaceWeather.

Sunčeva pjega, kao što je AR3055, potencijalno bi mogla dovesti do solarne baklje "M-klase", odnosno, izboja visokoenergetskog zračenja koji mogu trajati i satima. Baklje te klase su srednje veličine, ali posjedjuju silnu moć pa bi tako eksplozija mogla dovesti do nestanka struje na Zemlji.

Opasnosti baklje

Sunčeve baklje ovakvog tipa izbacuju plazmu iz vanjskog sloja Sunca i udarnom valu treba oko osam minuta da dođe do Zemlje, a jednom kada dođe stvara geomagnetske oluje s različitim učincima na satelite, GPS i električne mreže u područjima koja pogađa, ali isto tako utječe i na prirodne procese, poput migracije životinja, koje se za navigaciju oslanjaju na magnetsko polje.

Inače, baklje se definiraju prema tipovima C i B, koje su ispod klase M, a najjača od svih je klasa X, koja može izazvati oluje radijacije diljem planeta.