Svijet

“Ne vjerujem da će se u narednih godinu vratiti”. Evo gdje bježe Rusi koji imaju novca

Reuters je intervjuirao Ruse koji su pobjegli iz zemlje, često zaobilaznim putevima, nakon što su dobili pozive za mobilizaciju dok ruska vojska pokušava povećati svoju prisustvo na ratištima u susjednoj Ukrajini.

Timofej i Andrej, dva brata iz Moskve, pokušali su rezervirati letove izvan zemlje. Ali, do trenutka kad su se prijavili, cijene su već tako brzo porasle da sebi nisu mogli priuštiti posljednje preostale karte, navodi Reuters.

Uskočili u auto

Umjesto toga, uskočili su u auto. Otac ih je vozio preko noći nekih 700 kilometara do Minska u susjednoj Bjelorusiji. Tamo su sljedećeg jutra dobili let za Taškent, glavni grad Uzbekistana.

“Mislili smo da ćemo možda morati ilegalno prijeći granicu kroz šume ako nas ne puste iz Rusije”, rekao je Andrej (26), govoreći iz Taškenta.

Kirill Ponomarev, 24-godišnji novinar iz Voroneža u blizini Ukrajine, krenuo je do Erevana u Armeniji. Trebalo mu je sedmica dana za putovanje automobilom, vozom i avionom dugo više od 10.000 km.

Čak i prije nego što se ruski predsjednik Vladimir Putin oglasio, proglašavajući mobilizaciju, Ponomarev je planirao otići - već je imao rezerviranu kartu za Erevan, ali šest dana kasnije.

Dan nakon Putinovog govora, Ponomarev je zaključio da je previše riskantno čekati. Regionalni guverner potpisao je dekret kojim se rezervistima zabranjuje napuštanje pokrajine.

Ponomarevu je trebalo jedva sat da se spakira prije nego što je uskočio u automobil za 600 km vožnje do Volgograda, blizu granice s Kazahstanom.

Ondje je pronašao jeftinu kartu za međugradski voz za Tadžikistan, koji obično prevozi srednjoazijske radnike.

Može i bez viza

“Moj osjećaj je bio da se u vozu 90% nalaze vojno sposobni Rusi. Svi su se šutke gledali, ali svi smo razumjeli šta se događa”, rekao je on.

Taškent i Erevan, kao i drugi glavni gradovi bivših sovjetskih država koji su propuštali Ruse bez viza, postali su utočišta, posebno za pripadnike ruske urbane srednje klase koji su se mogli brzo pokrenuti i imaju resurse za bijeg.

“Rezervirali smo sobu u hostelu na dvije sedmice. Ovdje su gotovo svi Rusi. Ako hodate gradom, vidite puno Rusa, puno IT radnika, koji sjede i rade u kafićima”, rekao je Timofej, jedan od moskovske braće u Taškentu.

Uzbekistan dopušta Rusima da ostanu bez vize 90 dana i objavio je da neće deportirati Ruse koji dolaze kako bi izbjegli služenje vojnog roka.

Andrej i Timofej planiraju preseliti u Tursku gdje Rusi relativno lako mogu dobiti boravišnu dozvolu.

"Ne očekujem da ću se vratiti u Rusiju u sljedećih šest mjeseci ili godinu", rekao je Andrej.