Snažna moguća kiša meteora moguća je u noći s ponedjeljka (30.5.) na utorak (31.5.), otkrio je Damir Šegon, koordinator Hrvatske meteorske mreže i potredsjednik Hrvatskog astronomskog saveza.
Pred zoru 31. maja, postoji mogućnost da na nebu svjedočimo jednoj od rijetkih prirodnih pojava: pljusku meteora, ako nebo ne bude prekriveno oblacima.
Naime, radi se o pojavi koja nastaje kada se Zemlja na svom putu oko Sunca sudari sa oblakom sitnih čestica - meteoroida - izbačenih sa kometa, u ovom slučaju sa kometa 73P/Schwassmann-Wachmann čija se jezgra godine 1995. raspala na nekoliko dijelova, prenosi 24sata.hr.
"Za one koji se slučajno ili s namjerom probude nakon 2 sata u jutro 31.5. ovu pojavu mogu opažati bez ikakvih pomagala. Dovoljno je zakloniti se od okolnih izvora svjetlosti i iz mraka promatrati nebo", priopćili su iz Hrvatskog astronomskog saveza.
Raspad jezgre 73P je pritom na svojoj orbiti ispred i za sobom ostavio puno meteoroida s kojima se Zemlja u najvećoj mjeri ima sudariti oko 7 sati prema srednjoevropskom mjerenju vremena.
Meteoroidi prilikom izgaranja u atmosferi uzrokuju nebesku pojavu koju nazivamo meteor ili zvijezda padalica.
Iako će u to vrijeme kod nas biti dan, ukupno trajanje ovog mogućeg nebeskog vatrometa zvijezda padalica procjenjuje se na nekoliko sati i moguće je da ćemo neke od tih meteora vidjeti i iz naših krajeva.
Brojnost meteora je velika nepoznanica: moguće je da će meteoroidi biti previše sitni da bi se njima uzrokovani meteori vidjeli prostim okom, moguće je da će biti dovoljno velike mase da budu vidljivi.
Procjene vodećih svjetskih stručnjaka na polju predviđanja ovakvih događaja slažu se u jednom, a to je da će se "nešto" dogoditi i variraju od običnim promatračima neprimjetne aktivnosti meteora pa sve do meteorskog pljuska od hiljada meteora na sat.