HANSBURYJEVO STAKLO

U zabačenom dijelu Zemlje pronađen misteriozan stakleni fragment: Porijeklo mu nije s ovog svijeta

Kako su Zemlja i ostali planeti Sunčevog sistema nastali i razvijali se tokom eona pitanje je koje uvijek intrigira naučnike. Jedan od najboljih načina da saznamo više jest proučavanje stijena iz svemira. No, pronalaženje tih stijena je težak posao. Slanje svemirskih letjelica na asteroide ili druge planete kako bi skupile uzorke i donijele ih kući je idealno, ali izuzetno teško i skupo.

Druga opcija je proučavanje svemirskih stijena koje padaju na Zemlju: meteorita. Međutim, oni su relativno rijetki, a putovanje kroz atmosferu naše planete, praćeno visokom brzinskom kolizijom s tlom, često znači da nisu u najboljem stanju kad ih napokon dobiju u ruke. Uprkos tome, meteoriti ostavljaju fascinantne tragove. U novoj studiji, naučnici su analizirali komadiće stakla pronađene oko 5.000 godina starog mjesta udara meteorita na području sjevernog dijela Australije i otkrili da sadrže iznenađujuće veliku količinu metala s samog meteorita - dokazujući da su krateri na tom mjestu nastali zbog kozmičkog uljeza.

Svi smo upoznati s umjetnim staklom koje se nalazi u prozorima i kuhinjskom priboru. Ali staklo se pojavljuje i u prirodi. Većina je obsidijan, staklo nastalo u vulkanima koje je poznato još od davnina. Mnogo manja količina prirodnog stakla nastaje udarima groma i udarima meteorita. Kada pronađemo staklo u prirodi, potrebno je pažljivo forenzičko istraživanje kako bi se utvrdilo šta ga je stvorilo. Međutim, forenzička analiza može otkriti iznenađujuću količinu informacija o porijeklu stakla.

Svemirsko staklo

U studiji Science Alerta, objavljenoj u Geochimica et Cosmochimica Acta, analizirali su staklo s mjesta u Northern Theritoryju nazvanog polje kratera Henbury. Fragmenti meteorita su pronađeni na tom mjestu, gdje postoji najmanje 13 udarnih kratera formiranih u događaju prije otprilike 5.000 godina. Polje kratera također se naziva i Tatyeye Kepmwere, a izvještaji o njemu nalaze se u aboridžinskim usmenim predajama.

Meteoriti pronađeni na polju Henbury su tipa IIIAB željezo. To su ostaci metalne jezgre drevnog meteorita koji su na kraju stigli na Zemlju. Bile su to grudice metala, sastavljene većinom od željeza, nikla i kobalta. Kada je svemirski kamen udario na Henbury, toplina udara otopila je meteorit zajedno s ostalim kamenjem. Nešto od ovog spojenog materijala formiralo je rastaljene kapljice koje su bile bačene iz kratera i ohladile se formirajući grudvice veličine palca koje izgledaju poput vulkanskog stakla. Kako bi saznali više o ovom "svemirskom staklu", uzeli su uzorke u laboratorij i probušili ih laserom, zagrijavajući staklo u vrućoj plazmi koji su mogli proučavati masenim spektrometrom, koji može odrediti koje su elementi prisutni.

Hensburyjevo staklo

To je otkrilo da staklo sadrži elemente iz lokalnog pješčenjaka kao i visoke razine željeza, nikla i kobalta - puno više nego što su pronašli u izloženim stijenama u kraterima. Ti rezultati sugeriraju da je staklo napravljeno od otprilike 10 posto otopljenog meteorita.

Deset posto doprinosa meteorita možda ne izgleda kao puno, ali to je relativno ogromna količina. U usporedbi, otopljeni kameni s Chicxuluba, gigantskog udara asteroida u Meksiku za kojeg se vjeruje da je ubio dinosaure, obično su manje od 0,1 posto meteorita. Henburyjevo staklo također je sadržavalo povišene razine hroma, iridija i drugih elemenata iz platinaste grupe. Svi su oni izuzetno rijetki u većini stijena na površini Zemlje. Njihova visoka prisutnost u Henburyjevom staklu još je jedan znak kozmičkog porijekla.