Kvalifikacije za SP

Neymar postigao dva gola protiv Bolivije i oborio rekord Pelea

Južnoamerikanci su već sada, tri godine prije SP-a, počeli kvalifikacije za najveće takmičenje. Tako rano su krenuli zbog specifičnih kvalifikacija na tom kontinentu, koji je cijeli jedna kvalifikacijska grupa ili liga s 10 selekcija. Tako da tamošnje reprezentacije igraju čak 18 utakmica u borbi za SP ili gotovo duplo više od europskih.

Brazil je u prvom kolu na svom terenu pobijedio Boliviju 5:1. Rodrygo i Neymar postigli su po dva gola, a jedan je dodao Raphinha. Rutinsko deklasiranje neusporedivo lošijeg rivala ne bi bilo vijest da pri tome brazilski superstar nije nadmašio možda najvećeg fudbalera svih vremena i to nakon što je promašio penal kojim je mogao to napraviti.

Naime, Neymaru je u 17. minuti, pri rezultatu 0:0, jedanaesterac odbranio gostujući golman Guillermo Bruckner. No, Neymar je 45 minuta kasnije na dodavanje Rodryga s desetak metara zakucao historijski gol.

To mu je 78. put da je zabio za Brazil, čime je nadmašio Pelea, s kojim je do tada dijelio prvo mjesto na listi najboljih strijelaca u historiji reprezentacije.

Neymar je to uspio u 125. nastupu za Brazil, dok ih je Pele imao 92. Do kraja meča Neymar je još jednom zabio iz blizine za podebljanje prednosti na vječnoj listi. Sada je usamljeni rekorder na 79 golova za Brazil.