OPET MU SE DESILO

Niko prije Medvedeva nije napravio ovakav negativan rezultat: ‘Barem sam po nečemu rekorder‘

Danil Medvedjev ostao je na “samo” jednoj tituli s Grand Slam turnira

Danil Medvedjev ostao je na “samo” jednoj tituli s Grand Slam turnira. Bilo mu je ovo šesto finale i, naizgled, velika prilika za novi pobjednički pehar jer sada mu prvi puta s druge strane mreže nije bio ni Novak Đoković ni Rafael Nadal, dakle dvojica najtrofejniji tenisera u historiji.

Međutim, dogodio mu se najgori mogući scenarij. Kad je već bio nadohvat ruke, završio je samo s utješnom nagradom, a što je još poraznije za njega - isti ovakav poraz, kada je vodio 2-0 u setovima pa izgubio, dogodio mu se i prije dvije godine u Melbourneu. Tada nije uspio u finalu dokrajčiti Rafaela Nadala.

Kada je u nedjelju izgubio treći set, pa Jannik Sinner napravio break u četvrtom sigurno je imao “flashback” u glavi na taj dan i meč protiv Španca i pomislio “pa, neće valjda opet”.

"Da, slični rezultati u oba meča, ali drugačiji osjećaj i okolnosti za mene. Makar, nisam puno razmišljao o meču protiv Rafe, odnosno pokušao sam to ostaviti iza sebe, jer inače bi me to dotuklo. Nadam se da će tako biti i ovoga puta", rekao je Rus.

Neposredno nakon meča i Sinner ga je pokušao utješiti.

"Siguran sam da možeš osvojiti ovaj trofej i želim ti da ga u budućnosti doista i podigneš", poručio mu je Sinner

Medvedevu je ovo, naime, bilo treće finale na Australian Openu i treći poraz. Jednom od Đokovića, jednom od Nadala, sada od Sinnera, koji je njemu učinio ono što je on učinio Ruusuvoriju i Zverevu u prethodnim mečevima na putu do finala. Okrenuo 0-2 u setovima. A još je pet igrao i protiv Huberta Hurkacza. Međutim, koliko god se na kraju tim pobjedama veselio, što je razumljivo, na kraju su ga one koštale konačne nagrade.

"Da, sam sam si zapravo kriv jer su mečevi otišli u pet setova. Da nisu, da sam ih uspio ranije pobijediti, možda bi i finale bilo drugačije", rekao je Medvedev

Mislio je pri tome na snagu i izdržljivost budući da je do finala već došao sa 20 sati i 39 minuta na terenu “u nogama”. Ekspresno je dobio prva dva seta, ali kada je Sinner dobio krila i počeo “lupati”, bilo mu je sve teže držati njegov ritam.

"Bio sam umoran, naravno, ali tako je bilo i u prošlim mečevima, samo što je razlika ovog puta da Jannik nije izgledao umorno kao moji prethodni protivnici. Trčao sam, borio se, koliko sam mogao. Nije ugodno izgubiti finale, ali bolje je i igrati finale, nego izgubiti ranije", tražio je Medvedjev pozitivne strane bolnog poraza.

Prvi je teniser koji je u Grand Slam finalima dva puta prokockao vodstvo od 2-0 u setovima. No, u knjigama rekorda završio je i zbog toga što je odigrao 31 set na jednom Grand Slam turniru, više nego li bilo ko drugi, odnosno pri tome je na terenu proveo ukupno 24 sata i 19 minuta, što je također rekord. Dosad ga je držao Alcaraz s US Opena 2022. sa 23 sata i 36 minuta.

"Barem sam po nečemu rekorder", zaključio je.