grand slam turnir

Pobjednik Australian Opena zahvalio roditeljima. Medvedev se upisao na listu najvećih gubitnika

Italijanski teniser Jannik Sinner pobjednik je prvog Grand Slam turnira sezone, Otvorenog prvenstva Australije u Melbourneu.

U finalu je nakon tri sata i 46 minuta pobijedio Rusa Daniila Medvedeva sa 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3 i postao treći Italijan koji je osvojio Grand Slam titulu.

Sa prvom titulom u karijeri, Sinner se pridružio zemljacima Nicoli Pietrangeliju (Roland Garros, 1959, 1960) i Adrianu Panatti (Roland Garros, 1976).

Samo jedno polufinale

Dvadesetdvogodišnji teniser iz Južnog Tirola, prije ovogodišnjeg Australian Opena igrao je samo jednom u polufinalu i još četiri puta u četvrtfinalu Grand Slam turnira.

Na kraju prošle sezone osvojio je turnire u Pekingu i Beču. Igrao je finale završnog turnira u Torinu i osvojio titulu sa reprezentacijom u Davis cupu.

Sinner je protiv Medvedeva slavio četvrti put zaredom. Prije toga je Rus dobio prvih šest mečeva.

Sinner je nakon trijumfa zahvalio porodici, timu i navijačima na podršci.

"Nije bilo lako sa mnom, ali hvala vam svima. Svima kod kuće, posebno porodici, posebno roditeljima želim sve najbolje. Hvala što su mi dozvolili da izaberem tenis.

Nisu vršili pritisak

Nikada nisu vršili pritisak na mene. Imao sam slobodu kao dijete i zato im veliko hvala.

Daniile, čestitke tebi i timu na nevjerovatnom turniru. Odigrali smo mnogo mečeva. Jednostavno sam našao nešto u svojoj igri. Nadam se da ćeš i ti jednom da osvojiš trofej ovdje", rekao je Sinner.

Rus je postao prvi teniser u historiji koji je dva puta izgubio finale nakon što je vodio sa 2:0 u setovima.

To mu se dogodilo prije dvije godine također u Melbourneu, kada je poražen od Španca Rafaela Nadala.

"Čestitam Јanniku. Igrao je sjajno. Zaslužio je pobjedu. Digao je igru na nevjerovatan nivo. Tri puta sam poražen u finalima, nadam se da ću biti bolji sljedeći put", rekao je Medvedev.