Vijesti

NiP: SDA nastavlja politiku gašenja Opće bolnice

Savjet za zdravstvo Naroda i Pravde u potpunosti podržava sve mjere finansijske konsolidacije zdravstvenih ustanova FBiH, uz uvjet da se ista provodi na transparentan i nediskriminirajući način, navodi se u saopćenju Naroda i Pravde.

Donošenje Zakona o finansijskoj konsolidaciji i restruktuiranju zdravstvenih ustanova u FBiH bio je jedan od zaključaka tematske sjednice Parlamenta Federacije BiH o stanju u zdravstvu FBiH, održane u mjesecu junu 2016. godine, podsjećaju iz Naroda i Pravde.

„S obzirom na nemogućnost postizanja dogovora vladajuće koalicije oko raspodjele sredstava koja je išla u prilog pojedinih Kantona koji su ostvarivali velike gubitke u svojoj djelatnosti bez pokušaja pronalaženja adekvatnog rješenja, isti nije do danas ni stavljan na dnevni red. Donošenje Zakona po hitnom postupku očito predstavlja još jedan vid trgovine vladajuće koalicije sa pokušajem prikrivanja nepravedne raspodjele i favoriziranja određenih zdravstvenih ustanova od strane Vlade Federacije BiH, sa ciljem političke kontrole pripadajuće raspodjele ovih ustanova. Šta je cijena ovakve raspodjele finansijskih sredstava i šta se prikriva iza ovog sigurno će pokazati naredni period, naročito što se isto dešava u izbornoj godini“, navodi se u saopćenju Savjeta za zdravstvo NiP-a.

Nedodjeljivanje sredstava predviđenih za opće i kantonalne bolnice - Općoj bolnici „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ u Sarajevu predstavlja još jedan atak SDA na ovu ustanovu i nastavak politike iz 2016. godine kada je ova ustanova trebala da se pripoji KCUS ili u potpunosti ugasi, dodaju iz Naroda i Pravde.

„Sve ovo predstavlja još jedan jasan pokušaj da se ova ustanova spriječi u svom daljem razvoju, ili da u ovaj proces uđe bez dodjele finansijskih konsolidirajućih sredstava čime se proglasila nelikvidnom u narednom periodu, te omogućio zakonski vid njenog ukidanja i ostvarenje davno zamišljenih planova. Stoga, insistiramo da ovaj Zakon ide u redovnu proceduru, gdje će sve zdravstvene ustanove koje ostvaruju ovo pravo iznijeti stvarno stanje i izvještaje za sada postojeće dugove, kao i na šta se isti odnose, na osnovu čega će se planirati ova raspodjela na pravedan i nediskriminirajući način bez favoriziranja jedne komponente vladajuće koalicije. Na osnovu ovog izvještaja koji bi se trebao podnijeti Parlamentu FBiH omogućilo bi se pokretanje i krivičnog postupka za ustanove koje nisu ispunjavale svoje zakonske obaveza o uplati doprinosa, čak i u dužem vremenskom periodu“, istaknuto je u saopćenju.

Iz Naroda i Pravde se pitaju na osnovu kojih kriterija se vršila raspodjela ovih sredstava tako da samo KBC Mostar dobija trećinu planiranih sredstava za ovu namjenu, ili KCUS koji se oglašava u svojim izvještajima po pozitivnom poslovanju dobija znatan iznos ovih sredstava.

„Sve ovo još jednom potvrđuje potrebu održavanja tematske sjednice o stanju i zdravstvu FBiH, a što su zatupnici u Parlamentu FBiH tražili povodom egzodusa ljekara specijalista iz KCUS, ali se nije nikada realizovana. Savjet za zdravstvo NiP-a smatra da se ovaj Zakon treba prvo razmotriti na sjednici Predstavničkog i Doma naroda Parlamenta FBiH, a za šta bi bila najbolja zajednička tematska sjednica, gdje bi se plan konsolidacije sačinio na transparentan način bez prikrivanja kriminogenih radnji menadžmenta pojedinih zdravstvenih ustanova i skrivenih namjera vladajuće koalicije“, kaže se na kraju saopćenja.