Politika

NiP traži da Ustavni sud BiH zabrani dalje radove na HE Buk Bijela

Iz Naroda i Pravde traže da Ustavni sud BiH donese privremenu mjeru kojom bi se onemogućili dalji radovi na izgradnji HE Buk Bijela sve do donošenja konačne sudske odluke o spornoj dodjeli koncesije za ovaj projekat koji zajednički pokušavaju realizirati Srbija i bh. entitet RS

Naime, još krajem 2020. godine 24 zastupnika Parlamentarne skupštine BiH pokrenula su apelaciju pred Ustavnim sudom BiH za odlučivanje u sporu između Bosne i Hercegovine i bosanskohercegovačkog entiteta RS u ovom pitanju. U suštini, radi se o pitanju državne imovine i ko ima pravo dati koncesiju za ovakvu vrstu imovine. Tada je zatraženo i da Ustavni sud BiH donese privremenu mjeru kojom bi se onemogućili dalji radovi na ovom projektu do okončanja spora.

„Ustavni sud BiH naložio je Zajedničkoj komisiji za koncesije BiH da odluči o ovom pitanju, ali, kako se i moglo pretpostaviti, zbog nepopunjenosti i višegodišnje blokade rada, ova komisija to nije učinila i cijeli slučaj je nakon skoro dvije godine ponovo vraćen Ustavnom sudu BiH koji treba odlučiti o meritumu. Kako Ustavni sud BiH nije uvažio zahtjev za izdavanje privremene mjere zabrane daljnjih radova, odnosno stavljanja van snage svih odluka koje su omogućile ovaj projekat, sve ovo vrijeme radovi nesmetano teku. Zato apeliramo sada na Ustavni sud BiH da do konačne odluke u ovom slučaju uvaži zahtjev i privremenom mjerom onemogući dalje radove“, navodi se u saopćenju Naroda i Pravde.

Iz Naroda i Pravde navode kako bi se na konačnu odluku u ovom slučaju moglo čekati i nekoliko mjeseci što može dovesti do nesagledivih posljedica ukoliko radovi ne budu obustavljeni.

„Treba imati na umu da troje domaćih sudaca iz Ustavnog suda BiH odlazi i da nas čeka procedura popune Ustavnog suda BiH kroz Narodnu skupštinu RS-a i Predstavnički dom Parlamenta FBiH. To su procedure koje mogu potrajati nekoliko mjeseci, posebno s obzirom na činjenicu da smo usred godišnjih odmora i predizborne kampanje. Postoji bojazan da bi, ukoliko se nastavi sa radovima, moglo doći do toga da odluka Ustavnog suda bude neprovodiva jer bi faktički brana i hidrocentrala bili već izgrađeni. Stoga je privremena mjera kojom bi se sve dozvole za ovaj projekat stavile van snage i time onemogućili dalji radovi u najboljem interesu države Bosne i Hercegovine. Ovo je mnogo značajnije pitanje za državu Bosnu i Hercegovinu jer se ovim nastoji napraviti pravni presedan koji bi se potom pretvorio u pravilo prema kojem bi o državnoj imovini odlučivali entiteti. Takvi pokušaji zadiru u suverenitet države Bosne i Hercegovine i Ustavni sud BiH ih mora zaustaviti“, navodi se na kraju saopćenja Naroda i Pravde.