SLOVENSKI FENOMEN

Nova nevjerovatna partija Luke Dončića. Pogledajte kako je zabio iz nemoguće pozicije

Luka Dončić odigrao je novu nevjerojatnu partiju u NBA ligi, a njegovi Dallas Mavericksi pobijedili su Houston Rocketse 125:107 i zaustavili njihov niz od 11 uzastopnih pobjeda. Slovenska superzvijezda NBA lige utakmicu je završila s 47 koševa, 12 skokova i sedam asistencija.

Vođa Mavericksa je u sedmoj uzastopnoj pobjedi Dallasa posebno impresivan bio u prvoj četvrtini u kojoj je ubacio 22 koša. Do poluvremena ih je skupio 32, a do kraja susreta tu brojku doveo do svog desetog najvećeg učinka u utakmicama osnovno dijela u NBA ligi. Rekord mu je 73 poena, koliko je ubacio Atlanta Hawksima u januaru ove godine.

Izjednačio svoj rekord u broju trica

Utakmicu je završio sa šutom za tricu 9/16, čime je izjednačio lični rekord u broju ubačenih dalekometnih pokušaja u NBA ligi. Ukupan šut u sinoćnoj utakmici bio mu je 18/30. Kyrie Irving dodao je 24, uz sedam asistencija za Mavse.

"Pokazao je zašto je jedan od najboljih košarkaša na svijetu. Ubacivao je koševe, čitao igru i igrao odbranu. Na njemu je da odradi svoj posao, a u ovoj utakmici odradio ga je na jako visokoj razini", rekao je Dallasov trener Jason Kidd o Dončićevoj partiji.

Nevjerojatan ubačaj

Iz nje se posebno izdvaja nevjerojatan ubačaj iz bezizlazne situacije u akciji iz treće četvrtine. Dončić se nalazio na trici, a odbranu na njemu igrao je Jabari Smith Jr, u ovoj utakmici, s 28 koševa i sedam skokova, najbolji igrač Rocketsa.

Vrijeme na semaforu je curilo i Dončić nije mogao napraviti ništa osim baciti loptu prema košu i nadati se da će biti precizan. Napravio je to pokretom kao da ide na polaganje, korak ispred linije za tri poena.

"Šta? Šta? Ovo je ludo", govorio je u čudu komentator utakmice, a Kidd sve ovako opisao: "Imam osjećaj da je mnoge oduševio ovaj koš, s druge strane, to je Luka. On uvijek može ubaciti teške šuteve. On je Picasso. Dajte mu kist, napravit će nešto posebno. A taj šut je bio prilično poseban."