Zdravlje

Nova zastrašujuća groznica potvrđena u Evropi: Jedan od simptoma je i krvarenje iz očiju, a lijeka još nema ni na vidiku

Sredovječni muškarac hospitaliziran je nakon što je dobio smrtonosnu groznicu s teškim simptomima poput krvarenja iz očiju, piše Mirror. Krimsko-kongoanska hemoragijska groznica (KKHG) rijetka je, ali neugodna bolest.

Stope smrtnosti su oko 30 posto, a smrt nastupa unutar dvije sedmice od bolesti, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO). Postoji niz simptoma za koje se zna da uključuju krvarenje iz očiju, bol u trbuhu, glavobolju i povraćanje. Pacijent također može osjetiti bolove u zglobovima, žuticu, promjene raspoloženja i crvene oči u ranim fazama.

Krimsko-kongoanska hemoragijska groznica može se pojaviti kao posljedica bliskog kontakta s krvlju, izlučevinama, organima ili drugim tjelesnim tekućinama zaraženih osoba.

Kako virus napreduje, simptomi se mogu pogoršati i obuhvatiti "velika područja jakih modrica" ​​i "jako krvarenje iz nosa". Iako se malo zna o fazama oporavka, općenito se očekuje da će biti spore. Trenutno ne postoji dostupan poseban lijek za liječenje ove bolesti, niti vakcine protiv njega pa stručnjaci naporno rade kako bi zaustavili njegovo širenje.

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) rekao je da su prevencija, rana dijagnoza i njega pacijenata jedini način da se izbjegne širenje virusa.

"Rad s infektivnim KKHG česticama zahtjeva maksimalno bioizolirani laboratorij", kazali su.

Ime dolazi od virusa koji je prvi put identificiran na Krimu 1944., prije nego što je prvi put izoliran u regiji Kongo više od desetljeća kasnije. Virus je uglavnom ograničen na Balkan zajedno sa sjevernom Afrikom, Španjolskom, Turskom i Rusijom, a slučajevi u zapadnoj i sjevernoj Evropi su rijetki.

Agencija za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva potvrdila je da se žena zarazila virusom u martu ove godine, ali glavna medicinska savjetnica dr. Susan Hopkins inzistirala je na tome da se bolest "ne širi lako među ljudima i da je ukupni rizik za javnost vrlo nizak".

Širenje virusa je teško, a Centar za prevenciju bolesti (CDC) objasnio je da su krpelji "rezervoar i vektor" za bolest. "Prijenos na ljude događa se kontaktom sa zaraženim krpeljima ili krvlju životinja. KKHG se može prenijeti s jednog zaraženog čovjeka na drugog kontaktom sa zaraženom krvlju ili tjelesnim tekućinama", kazali su.