Novakov šokantan poraz od 123. tenisera svijeta, ostao bez prvog mjesta

Najbolji teniser svijeta Novak Đoković poražen je u četvrtfinalu ATP turnira u Dubaiju. Bolji od njega bio je Čeh Jirži Vesely koji je slavio u dva seta, 6:4, 7:6(4) nakon sat i 57 minuta igre. Vesely, koji u ovom trenutku zauzima 123. mjesto ATP-ova poretka, igrao je danas drugi put protiv Đokovića i pritom upisao i drugu pobjedu. Premijerna je stigla 2016. kad je srpskog tenisača svladao na turniru iz Masters serije u Monte Carlu.

Đoković ovim porazom gubi prvo mjesto ATP-ovog poretka na kojem će se naći Rus Daniil Medvedev.

Zbog toga što se odbija vakcinisati protiv virusa COVID-19 Đokoviću nije bio dopušten boravak u Australiji pa je propustio sve turnire u januaru uključujući Australian Open te se na Touru pojavio tek na turniru u Dubaiju. Nakon pobjeda protiv Italijana Lorenza Musettija i Rusa Karena Hačanova zaustavio ga je Vesely, koji je istim rezultatom u 1. kolu nadigrao i Marina Čilića.

Vesely je uzeo servis Đokoviću već u prvom gemu meča, a onda ga izgubio za 2:2. Novim breakom za 4:3 napravio je prednost koju je održao do kraja prvog seta. U drugom je Čeh stigao u prednost za 5:3, no tad bez osvojenog poena izgubio servis. rasplet je stigao u 13. igri, a ondje je Đoković prvo pao u zaostatak od 0:3, a kod 3:4 uzeo još jednom prednost i sigurno otišao do slavlja i polufinala.