kakav će biti odgovor

Novi protesti u Beogradu. Opozicija traži od Vučića oslobađanje uhapšenih đaka i studenata

Deveti postizborni protest u Beogradu završen je u utorak navečer zahtjevom da se iz pritvora puste uhapšeni dva dana ranije, kada je policija razbila demonstracije i pokušaj ulaska u Skupštinu Beograda.

Na proteste je poslije izbora 17. decembra pozvala opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja", optužujući vlast da je pokrala izbornu volju građana, najviše u Beogradu, gdje vjeruju da su opozicione stranke i koalicije osvojile više glasova od vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) koja je proglasila pobjedu.

Incidenti na protestu

Nakon incidenata na protestu 24. decembra ispred gradske skupštine privedeno je četrdesetak ljudi.

Koalicija "Srbija protiv nasilja" tvrdi da za izgrede nisu krive njihove pristalice i da je riječ o "političkom hapšenju". Najmlađi uhapšeni ima 18 godina, tvrde predstavnici opozicije.

Jake snage policije spriječile su pokušaj ulaska dijela opozicionih čelnika te koalicije i demonstranata u Skupštinu grada, dok su maskirani ljudi kamenjem gađali zgradu, polomivši stakla na ulaznim vratima i bočnom prozorima.

Policija koja je bila unutar zgrade ispalila je na okupljenje suzavac. Prema saopćenju srbijanskog MUP-a, ozlijeđeno je osam policajaca.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić optužio je opozicione čelnike kao promotere i organizatore nasilja, dok je premijerka Ana Brnabić usporedila taj protest s ukrajinskim Majdanom i pokušajem nasilnog preuzimanja vlasti.

Tužilaštvo traži pritvor

Tužiteljstvo je za sve uhapšene tražilo pritvor do 30 dana.

Kao razlog je navedena opasnost od ponavljanja krivičnog djela i opasnost od bijega, izjavio je jedan od advokata uhapšenih Aleksandar Ivanović.

Na teret im se stavlja nasilničko ponašanje na javnom skupu i pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog poretka.

Čelnik nevladine organizacije "Kreni - Promeni" Savo Manojlović upitao je na društvenoj mreži X, nekadašnjem Twitteru, kako je moguće da isti tužitelj kod kojeg je nekadašnji potpredsjednik Srpske liste Milan Radoičić pušten iz pritvora nakon 24 sata, sada traži 30 dana pritvora za srednjoškolce i studente.

Radočić je uhapšen nakon što je preuzeo odgovornost za organiziranje paravojne jedinice koja se 24. septembra u selu Banjska na sjeveru Kosova sukobila s kosovskom policijom.

U sukobu je ubijen jedan kosovski policajac i trojica članova grupe koju je Radoičić predvodio.

Ko ruši ustavni poredak?

Zastupnik u srbijanskom parlamentu, vođa Ekološkog ustanka i jedan od čelnika koalicije "Srbija protiv nasilja" Aleksandar Jovanović Ćuta pozvao je predsjednika Srbije da "oslobodi djecu iz zatvora", a da izda nalog za njegovo hapšenje, podsjetivši da je  on u nedjelju pozvao građane na prosvjed ispred Skupštine Beograda.

"Ja sam taj koji je u nedjelju navečer pozvao narod na okupljanje i ja sam taj koji je probao da uđe u gradsku skupštinu. Pozivam te da daš nalog svom javnom tužitelju da mene privedu, pa da vidimo ko u ovoj zemlji ruši ustavni poredak, a ko ga čuva", rekao je Jovanović.

I njegova kolegica, zastupnica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović, poručila je sinoć da se odriče zastupničkog imuniteta i pozvala Vučića da procesuira zastupnike koji su pozvali građane ispred Skupštine Beograda.

Za srijedu su najavljeni novi protrest, najprije skup studenata u podne ispred Filozofskog fakulteta, a potom u 18 sati ispred sjedišta državnog izborne komisije.