prenosimo u cijelosti

OHR objavio Schmidtovu odluku, ovo su izmjene koje je nametnuo

Iz OHR-a loša vijest za Milorada Dodika

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt nametnuo je danas tehničke izmjene Izbornog zakona BiH.

On je rekao da njegove odluke stupaja na snagu objavom na stranici OHR-a.

I one su objavljene.

Obimne su i prenosimo ih u cijelosti:

U Izbornom zakonu Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 23/01, 7/02, 9/02, 20/02, 25/02, 4/04, 20/04, 25/05, 52/ 05, 65/05, 77/05, 11/06, 24/06, 32/07, 33/08, 37/08, 32/10, 18/13, 7/14, 31/16, 41/20, 38/22, 51/22 i 67/22) u glavi 1. (Opće odredbe) članku 1. stavku 1.a u stavku 1. iza podstavka 1. dodaje se novi podstavak 2. koji glasi:

“2) “Izvršna dužnost” je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine i njihovi zamjenici, predsjednik i dopredsjednici Federacije Bosne i Hercegovine, predsjednik i potpredsjednik Predsjednici Republike Srpske, član Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, uključujući premijera, član Vlade Republike Srpske, uključujući premijera, član Vlade Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine , član Vlade Kantona, gradski načelnik, dogradonačelnik, načelnik općine, donačelnik općine.”

Dosadašnji podstavci 2) do 5) postaju podstavci 3) do 6).

Dosadašnji podstavak 6. koji postaje podstavak 7.) mijenja se i glasi:

“7) “Izborna kampanja” su radnje i postupci u razdoblju koje počinje 30 dana prije dana izbora i završava početkom razdoblja od dvadeset četiri (24) sata prije otvaranja biračkih mjesta tijekom kojih politički subjekt obavještava birače i javnosti, kako je propisano ovim zakonom, o njihovim programima i kandidatima za predstojeće izbore . ”

Iza dosadašnjeg podstavka 6) koji postaje podstavak 7) dodaju se novi podstavci 8) i 9) koji glase:

8) Prijevremena izborna kampanja su svi oblici promidžbenih radnji koje poduzimaju politički subjekti u razdoblju od raspisivanja izbora do službenog početka izborne promidžbe.

9) Prebivalište je općina, grad ili okrug u kojem se građanin nastanio s namjerom da u njemu stalno živi.

Dosadašnji podstavak 7.) koji postaje podstavak 10.) mijenja se i glasi:

10) » kompenzacijski mandat« je mandat kojim se nadoknađuje neadekvatna proporcionalna zastupljenost, koja se dobije zbrajanjem rezultata za pojedine višečlane izborne jedinice.

Iza dosadašnjeg podstavka 7) koji postaje podstavak 10) dodaju se novi podstavci 11) i 12) koji glase:

“11) “Kandidacijska lista” je lista koju podnose politički subjekti i ovjerava Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine za sudjelovanje na izborima.

12) »Kandidacijska lista za kompenzacijske mandate« je lista koju podnose politički subjekti s koje se dodjeljuje kompenzacijski mandat prema redoslijedu kandidata na listi, a koja se podnosi nakon ovjere redovne liste.«

Dosadašnji podstavak 8) postaje podstavak 13) i mijenja se i glasi:

“13) “Pripadnik nacionalne manjine” je državljanin Bosne i Hercegovine koji potpada pod definiciju iz Zakona o zaštiti prava nacionalnih manjina (“Službeni glasnik Bosne i Hercegovine”, br. 12/03). , 76/05 i 93/08).”

Dosadašnji podstavci 9) do 15) postaju podstavci 14) do 20).

Iza dosadašnjeg podstavka 15. koji postaje podstavak 20. dodaje se novi podstavak 21. koji glasi:

“21) “ Općinsko izborno povjerenstvo ” je izborno povjerenstvo koje se odnosi na temeljnu izbornu jedinicu iz stavka (1) podstavka 3) točke a) ovoga članka.”

Dosadašnji podstavci 16) do 21) postaju podstavci 22) do 27).

Iza dosadašnjeg podstavka 21.) koji postaje podstavak 27.) dodaju se novi podstavci 28.) do 33.) koji glase:

“28) “Izborne tehnologije” su skup informacijskih i komunikacijskih programa, informacijskih i komunikacijskih uređaja, metoda i postupaka te druge tehničke opreme koja se koristi u izbornom procesu, što može uključivati, ali se ne ograničava na: opremu za elektroničko brojanje glasova. glasački listići, oprema za elektroničku identifikaciju birača, oprema za videonadzor biračkih mjesta i centara za prebrojavanje te snimke videonadzora itd., ali isključuje opremu za elektroničko glasovanje.

29) Nepotvrđeni glasački listić je glasački listić identičnog dizajna i sadržaja kao obični glasački listić koji se nakon glasovanja stavlja u posebnu omotnicu i koji se ne broji na redovnom biračkom mjestu, već se broji u centru za brojanje nakon provjere pravo glasa.

30) Izborni materijal je materijal koji se koristi na biračkom mjestu i dijeli se na osjetljiv i neosjetljiv materijal.

31) »Zlostavljanje djeteta u političke svrhe« je uključivanje djeteta u aktivnosti koje mogu biti povezane s političkim zagovaranjem, agitiranjem ili promicanjem.«

32) Donacije i prilozi su povremene ili redovite uplate ili prilozi kojima fizičke ili pravne osobe daju novac političkom subjektu u iznosu većem od iznosa članarine, kao i pružanje usluga ili davanje proizvoda političkom subjektu. bez naknade.”

33) » Troškovi izborne promidžbe« su svi troškovi nastali u svrhu javnog predstavljanja sudionika i njihovih izbornih programa na izborima te pozivanja birača da za njih glasuju, a koji uključuju, ali nisu ograničeni na: organiziranje i održavanje skupova, promidžbu, izrada i distribucija reklamnog materijala, brošura i sličnih materijala; političko oglašavanje; medijske, marketinške, odnose s javnošću i konzultantske usluge, provođenje edukacije za stranačke aktivnosti kao i druge aktivnosti čija je svrha nedvojbeno povezana s izbornom promidžbom.”

Članak 2

U članku 1.2a stavku (6) ispred riječi „Ukupni iznos“ dodaje se rečenica: „Proračunska sredstva potrebna za financiranje izbora isplaćuju se u vrijeme i u iznosima koje odredi tijelo nadležno za izbore. provođenje izbora.”

Članak 3

Prije članka 1.2b, koji postaje članak 1.2c, dodaje se novi članak 1.2b koji glasi:

“Članak 1.2b

(1) Iznimno od odredbe članka 6. Zakona o financiranju institucija Bosne i Hercegovine, Središnje izborno povjerenstvo BiH može podnijeti proračunski zahtjev u skladu s člankom 1. stavak 2. ovoga zakona, koji prelazi iznos gornje granice rashoda utvrđen Ministarstvo financija i trezora BiH, ukoliko je takav zahtjev u skladu s odobrenim Pravilnikom o unutarnjoj organizaciji, potrebno angažiranje vanjskog osoblja i uvođenje izbornih tehnologija.

(2) Ministarstvo financija i trezora Bosne i Hercegovine može dati svoje mišljenje o proračunskom zahtjevu Središnjeg izbornog povjerenstva BiH, bez mogućnosti njegove izmjene, osim u slučaju kada je proračun Središnjeg izbornog povjerenstva BiH utvrđen na zahtjev Središnjeg izbornog povjerenstva BiH. protivno preuzetim obvezama ograničenja rashoda i/ili potrošnje temeljem zaključenih međunarodnih ugovora ili kada prijedlog proračuna dovodi do proračunske neravnoteže čije bi uravnoteženje dovelo do smanjenja nacrta proračuna bilo kojeg drugog proračunskog korisnika, pojedinačno ili linearno. na agregiranoj razini.”

Članak 4

U članku 1. stavku 3. iza riječi: »besplatno« dodaju se riječi: »i povremeno«.

Članak 5

Iza članka 1.7a dodaje se novi članak 1.7b koji glasi:

“Nijedna osoba koju je bilo koji međunarodni ili domaći sud osudio za zločin genocida, zločine protiv čovječnosti ili ratne zločine ne može se kandidirati na izborima niti obnašati bilo koju izbornu, imenovanu ili drugu dužnost.”

Članak 6

U članku 1.8 stavak (1) mijenja se i glasi:

“(1) Suci redovnih i ustavnih sudova, tužitelji i njihovi zamjenici, javni pravobranitelji i njihovi zamjenici, ombudsmani i njihovi zamjenici, javni bilježnici, policijski službenici, državni službenici, glavni revizori i zamjenici glavnog revizora u institucijama u Bosni i Hercegovini, te guverner i viceguverneri Centralne banke Bosne i Hercegovine, pripadnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, pripadnici Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine, te diplomatsko-konzularni predstavnici Bosne i Hercegovine u inozemstvu koji uživaju diplomatski status u skladu s Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima iz 1961., mogu se kandidirati za javnu izbornu dužnost samo ako podnesu ostavku na svoj položaj ili se pridržavaju zakona koji reguliraju njihov status. Ako Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine utvrdi da osoba iz ovoga stavka u vremenu od ovjere kandidature do tiskanja nije podnijela ostavku na dužnost ili nije postupila u skladu sa zakonom kojim se uređuje njezin status, glasačkih listića, ova osoba briše se s ovjerene liste kandidata. Ukoliko se isto utvrdi i nakon tiskanja glasačkih listića, ova osoba neće dobiti mandat čak i ako je dobila mandat. U postupku utvrđivanja činjeničnog stanja iz ovog stavka, institucije su dužne na zahtjev Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine dostaviti podatke iz evidencije kandidata, a kandidati su dužni predočiti dokaz kojim potvrđuju da imaju status namireni”.

U stavku (4) iza riječi "u izvršnom tijelu vlasti" stavlja se zarez (,) i riječi: "osim u razdoblju dok izvršna tijela vlasti, izabrana na redovnim izborima u istom izbornom ciklusu, se konstituiraju” brišu se.

Stavak (6) briše se.

Članak 7

Iza članka 1.8. dodaju se novi članci 1.8a, 1.8b i 1.8c koji glase:

“Članak 1.8a

(1) Osoba izabrana u zakonodavno tijelo na bilo kojoj razini vlasti u Bosni i Hercegovini može obnašati izvršnu dužnost za vrijeme trajanja svog mandata. Mandat te osobe u zakonodavnom tijelu ostaje u mirovanju za vrijeme dok ona/on obnaša izvršnu dužnost.

(2) Osoba izabrana u zakonodavno tijelo na bilo kojoj razini vlasti u Bosni i Hercegovini, koja na temelju prethodnog mandata obnaša izvršnu dužnost i odluči nastaviti obnašati tu dužnost, dužna je izvršiti svoj mandat u zakonodavnoj vlasti. tijelo miruje do konstitutivne sjednice zakonodavnog tijela u koje je izabrana, dok druga osoba ne bude imenovana na istu izvršnu dužnost ili dok ne podnese ostavku.

(3) Za vrijeme mirovanja mandata, mandat se dodjeljuje sljedećem kandidatu s iste liste s koje je izabrana osoba kojoj je mandat u mirovanju.

(4) Osobi kojoj je prestao mandat u skupštini kantona, sukladno ovom članku, miruje i mandat u Domu naroda Federacije.

(5) Sva prava i obveze povezane s položajem koji miruje prema ovom članku miruju za vrijeme trajanja mandata. Kandidat koji zamjenjuje osobu kojoj je prestao mandat, za vrijeme mirovanja mandata uživa sva prava i dužnosti iz radnog mjesta.

(6) Središnje izborno povjerenstvo BiH bliže će urediti pitanja iz st. (1) i (2) ovog člana u roku od 10 dana od dana donošenja ovog zakona.

Članak 1.8b

(1) Nakon prestanka izvršne dužnosti u skladu s člankom 1.8a stavak (1) i (2) ovoga zakona, izabrani član zakonodavnog tijela kojem je prestao mandat može ponovno preuzeti dužnost. /njegovog mandata, pod uvjetom da podnese pisani zahtjev Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine najkasnije u roku od osam (8) dana od dana prestanka izvršne dužnosti.

(2) Mirovanje mandata nastupa petog dana od dana podnošenja pisanog zahtjeva.

Članak 1.8c

(1) Osoba izabrana u zakonodavno tijelo može tijekom svog mandata najviše jednom (1 put) prekinuti mandat. Zahtjev za mirovanje mandata podnosi se pisanim putem Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine.

(2) Iznimno od stavka (1) ovoga članka, nijednoj osobi izabranoj u zakonodavno tijelo kojoj je prestao mandat u skladu s odredbama članka 1.8a stavak (2) ovoga Zakona nije dopušteno mandat mu je mirovao više od dva puta (2 puta).

(3) Mirovanje mandata ne može trajati kraće od šest (6) mjeseci, osim ako je učinjeno na temelju članka 1.8a stavak (2) ovog zakona, kada mirovanje traje do imenovanja druge osobe na istu. izvršnu dužnost ili do podnošenja ostavke.”

Članak 8

U članku 1.10. stavku 1. podstavku 5. riječi: »(proglašen neuračunljivim)« brišu se.

Iza podstavka 4. dodaju se novi podstavci 5. i 6. koji glase:

“5. danom pravomoćnosti sudske presude kojom mu je izrečena sigurnosna mjera zabrane obavljanja određenog poziva, djelatnosti ili dužnosti koja je dužnost izabranog člana tijela vlasti;

  1. danom pravomoćnosti sudske presude kojom mu je izrečena kazna koja ima pravnu posljedicu osude prestankom obnašanja službene dužnosti i prestankom radnog odnosa;«

Dosadašnji podstavci 5. do 8. postaju podstavci 7. do 10.

Iza dosadašnjeg podstavka 8. koji postaje podstavak 10. točka zamjenjuje se točkom zarezom i dodaje se novi podstavak 11.) koji glasi:

“11. danom pravomoćnosti odluke Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine kojom je utvrđeno da izabrani dužnosnik nije postupio u skladu s odredbama članka 1.8a, 1.8b ili 1.8c Izbornog zakona Bosne i Hercegovine. ”

Članak 9

Članak 1.11. mijenja se i glasi:

“ Članak 1.11

“Svi organi vlasti na svim razinama i službenici u Bosni i Hercegovini i diplomatsko-konzularnim predstavništvima Bosne i Hercegovine dužni su pomagati tijelima nadležnima za provođenje izbora.”

Članak 10

Članak 1.13. mijenja se i glasi:

“Članak 1.13

Zahtjev za ovjeru za sudjelovanje na izborima sadrži izjavu potpisanu od strane predsjednika političke stranke, koalicije, nezavisnog kandidata/kandidatkinja/kandidata, predstavnika liste neovisnih kandidata/kandidatkinja/kandidata, registrirane udruge ili drugog registriranog organiziranog oblika. djelovanja nacionalnih manjina i skupina od najmanje 40 građana s pravom glasa, navodeći da će se ta politička stranka, koalicija, nezavisni kandidati, registrirane udruge, drugi organizirani oblici djelovanja nacionalnih manjina pridržavati Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosne i Hercegovine u svojim aktivnostima.”

Članak 11

U Poglavlju 2. (Nadležna tijela odgovorna za provedbu izbora) članak 2.1. stavak (3) mijenja se i glasi:

(3) Prije stupanja na dužnost svaki član izbornog povjerenstva i biračkog odbora pojedinačno potpisuje sljedeću prisegu:

“Ovim se zaklinjem da ću vjerno, savjesno i nepristrano vršiti dužnosti koje su mi dodijeljene te provoditi i poštovati Ustav i zakone Bosne i Hercegovine.”

Članak 12

U članku 2.2 stavak (4) briše se.

Dosadašnji stavci (5) i (6) postaju stavci (4) i (5).

U stavku (5) brojčana oznaka stavka (5) u tekstu postaje brojčana oznaka stavka (4).

Iza stava (5) dodaje se novi stav (6) koji glasi:

“(6) Radi osposobljavanja članova nadležnih tijela nadležnih za provođenje izbora, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine osniva Centar za edukaciju.

Članak 13

U članku 2.3 stavak (1) uvodni dio mijenja se i glasi:

“Za člana biračkog odbora ili izbornog povjerenstva osim Središnjeg izbornog povjerenstva BiH ne može biti imenovana osoba koja:”

U članku 2.3. stavku 1. podstavak 4. mijenja se i glasi:

“4. koji se trenutno kandidira ili je bio kandidat na bilo kojoj razini vlasti na zadnjim općim i zadnjim lokalnim izborima; i"

Članak 14

Članak 2.5. mijenja se i glasi:

“Članak 2.5

(1) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine sastoji se od sedam članova: dva Hrvata, dva Bošnjaka, dva Srbina i jednog člana iz reda Ostalih. U Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine osigurava se rodna zastupljenost u skladu sa Zakonom o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini “(Službeni glasnik BiH, br. 16/03, 102/09 i 32/10)”. .

(2) Kandidate za Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine zajednički predlažu članovi Povjerenstva za izbor i imenovanje koje se osniva kao stalno Povjerenstvo Zastupničkog doma u skladu s Poslovnikom Zastupničkog doma. Predstavnički dom Kongresa.

(3) Povjerenstvo za izbor i imenovanje ima sedam članova od kojih dva imenuje predsjednik Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine iz reda članova Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine, tri člana imenuje Zajedničko administrativno povjerenstvo Parlamentarne skupštine BiH iz reda članova tog Zajedničkog povjerenstva iz Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, a dva člana imenuje predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine. iz reda članova Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine.

(4) U Povjerenstvu za izbor i imenovanje moraju biti zastupljeni konstitutivni narodi, dva Bošnjaka, dva Srbina i dva Hrvata te jedan iz reda ostalih.

(5) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine će najkasnije 180 dana prije isteka mandata člana Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine obavijestiti Kolegij Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Najkasnije 150 dana prije isteka mandata članova Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine, Povjerenstvo za izbor i imenovanje raspisuje natječaj za radna mjesta. Sredstva potrebna za provođenje javnog natječaja osiguravaju se u proračunu Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine.

(6) Kandidati za članove Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine moraju ispunjavati sljedeće opće i posebne uvjete:

da je državljanin Bosne i Hercegovine,

da ima prijavljeno prebivalište u BiH,

da ima VSS,

da je zdravstveno sposoban za poslove predviđene radnim mjestom,

da nije otpušten iz državne službe kao rezultat stegovne mjere na bilo kojoj razini vlasti u Bosni i Hercegovini u periodu od tri godine prije dana objavljivanja natječaja za to radno mjesto,

da protiv njega nije potvrđena optužnica,

da nije osuđivan za kazneno djelo,

da nije podlijegao odredbama članaka 6., 1.7. i 1.7.a ovog zakona,

da je stručnjak s najmanje pet godina odgovarajućeg iskustva u područjima koja su neposredno povezana s provedbom izbora,

da ne obnaša dužnost u tijelima političke stranke, udruge ili zaklade u organizacijskom ili financijskom smislu povezanoj s političkom strankom, niti da je takvu dužnost obnašao zadnjih deset godina prije prijave za kandidiranje kandidat za ovo mjesto, te da nije bio uključen u bilo kakve političke stranačke aktivnosti,

da nije nositelj izabranog mandata ili član izvršnog tijela vlasti osim u slučajevima iz članka 2.12. stavak (4) ovoga zakona,

da se ne kandidira ili da nije bio kandidat na bilo kojoj razini vlasti na zadnjim općim i zadnjim lokalnim izborima, te

da nije sankcioniran za ozbiljno kršenje izbornih zakona ili propisa u skladu s člankom 2.3. stavka (2) ovoga zakona za koje se utvrdi da je osoba osobno odgovorna za povredu, u prethodne četiri (4) godine, računajući od dana pravomoćnosti rješenja.

(7) Najkasnije 90 dana prije isteka mandata člana Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine Povjerenstvo za izbor i imenovanje utvrđuje rang listu kandidata za Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine. dvotrećinskom (2/3) većinom glasova, na temelju uvjeta i kriterija iz stavka (6) ovoga članka, te će Zastupničkom domu dostaviti uži izbor od najmanje tri (3) kandidata. Parlamentarna skupština BiH.

(8) Povjerenstvo za izbor i imenovanje donosi Poslovnik kojim se uređuje postupak oglašavanja javnog natječaja, održavanja sjednica i donošenja odluke o rang listi kandidata.

(9) Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH, sukladno svojoj proceduri, bira članove Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine s kandidacijskih lista.

(10) U slučaju da kandidatska lista za člana Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine ne bude dostavljena Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH u roku od 60 dana prije isteka mandata članova Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine. Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine, zatim Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH imenuje i bira članove Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine s liste kandidata prijavljenih na javni natječaj, na temelju kriterijima iz stava (6) ovog člana, najkasnije 15 dana prije isteka mandata članova Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine. U slučaju da Povjerenstvo za izbor i imenovanje ne raspiše javni natječaj iz stavka (5) ovoga članka, odluku o raspisivanju natječaja donosi Zastupnički dom Sabora. Parlamentarna skupština BiH.

(11) Dosadašnji članovi Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine nastavljaju obnašati svoje dužnosti do imenovanja novih članova Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine.

Članak 15

Iza članka 2.5 dodaje se novi članak 2.5a koji glasi:

“Članak 2.5a

(1) U slučaju da član Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine dobrovoljno podnese ostavku, umre, postane trajno nesposoban za rad ili ispuni uvjete za starosnu mirovinu, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine će obavijestiti Zastupnički dom o Parlamentarne skupštine BiH. Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH imenuje novog člana Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine u skladu s postupkom iz članka 2.5. ovog zakona.

(2) Ako članu Središnjeg izbornog povjerenstva istekne mandat ili dobrovoljno podnese ostavku ili ispuni uvjete za starosnu mirovinu tijekom izborne godine, mandat mu se produljuje do isteka izbornog razdoblja i novi član Središnjeg izbornog povjerenstva nakon toga se imenuje prema postupku predviđenom ovim zakonom.

(3) Član Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine podnijet će ostavku koja stupa na snagu odmah ili biti razriješen, uključujući i tijekom izborne godine, ako više nisu ispunjeni uvjeti iz članka 2.5. stavak (6) ovoga zakona.

(4) Član Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine može biti razriješen samo na način propisan stavkom (3) ovoga članka.

(5) Odluku o razrješenju člana Središnjeg izbornog povjerenstva donosi Povjerenstvo za izbor i imenovanje dvotrećinskom većinom, a postaje konačna nakon što je potvrdi Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH. Protiv odluke Povjerenstva za izbor i imenovanje o razrješenju dopuštena je žalba Sudu BiH.

Članak 16

U članku 2.9. iza podstavka 7. dodaju se novi podstavci 8. i 9. koji glase:

“8. donosi bliže propise i brine se za pravovremenu nabavu, distribuciju i sigurnost izborne tehnologije i druge odgovarajuće tehničke opreme za neposredne izbore na svim razinama vlasti u BiH i donosi podzakonske akte o postavljanju i korištenju izborne tehnologije;

9 . vrši izbor i imenovanje, registraciju, obuku, ovjeru i ocjenjivanje predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora prema kriterijima utvrđenim ovim zakonom i propisima Središnjeg izbornog povjerenstva BiH;”

Dosadašnji podstavci 8. do 17. postaju podstavci 10. do 19.

Članak 17

Članak 2.10. mijenja se i glasi:

Središnje izborno povjerenstvo BiH poništit će izbore u izbornoj jedinici ili na pojedinom biračkom mjestu ako utvrdi da su se tijekom glasovanja, ručnog i/ili elektroničkog brojanja glasačkih listića dogodile nepravilnosti koje mogu utjecati na raspodjelu mandata ili konačno pozicioniranje. kandidata na kandidacijskoj listi ili na drugi način utjecati na rezultate izbora.”

Članak 18

U članku 2.12. stavak (4) iza riječi: "sudac redovnog suda" dodaje se riječ: "državni pravobranitelj".

Članak 19

U članku 2.13., u podstavku 3. ispred riječi: »provesti postupak imenovanja« dodaju se riječi: »osim ako ovim Zakonom nije drugačije određeno«.

Iza podstavka 3. dodaje se novi podstavak 4. koji glasi:

“4. imenovati i obučiti kontrolore izbornih rezultata;”

Dosadašnji podstavci 4. do 5. postaju podstavci 5. do 6.

Iza dosadašnjeg podstavka 5. koji postaje podstavak 6. dodaju se novi podstavci 7. do 9. koji glase:

“7. odgovara za sigurnost izbornog materijala i izborne tehnologije od dana njihova primitka;

  1. odgovoran je za tehničko uređenje biračkog mjesta i sve druge tehničke pripreme za izbore, uključujući osiguranje uvjeta za primjenu izborne tehnologije na biračkom mjestu;
  2. osim ako Središnje izborno povjerenstvo BiH drugačije ne odredi u skladu s ovim zakonom, odgovoran je za propisno provođenje brojanja glasačkih listića na biračkim mjestima, pravilno objedinjavanje izbornih rezultata s biračkih mjesta i unošenje izbornih rezultata u birački odbor. odgovarajuću softversku aplikaciju;”

Dosadašnji podstavci 8. i 9. postaju podstavci 10. i 11.

Članak 20

U članku 2.14. u stavku (1) riječi: “Nastojat će se osigurati spolna zastupljenost u Izbornom povjerenstvu” zamjenjuju se riječima: “Osigurat će se spolna zastupljenost u Izbornim povjerenstvima”, a iza riječi: “Zakon o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini”, dodaju se riječi: “(Službeni glasnik BiH, br. 16/03, 102/09 i 32/10)”.

Članak 21

U članku 2.15. stavak (1) riječi: “U slučaju podnošenja ostavke člana izbornog povjerenstva” zamjenjuju se riječima: “U slučaju podnošenja ostavke člana općinskog izbornog povjerenstva”.

U stavku (4) riječi: “mandat za člana izbornog povjerenstva” zamjenjuju se riječima: “mandat za člana općinskog izbornog povjerenstva”.

Članak 22

Članak 2.19. mijenja se i glasi:

(1) Birački odbor sastoji se od tri (3) ili pet (5) članova od kojih se jedan imenuje predsjednikom.

(2) Predsjednik i članovi biračkog odbora imaju zamjenike. Da bi bili imenovani, predsjednik, članovi biračkog odbora i njihovi zamjenici moraju ispunjavati uvjete iz članka 2.2. i 2.3. ovog zakona. Predsjednik biračkog odbora i njegov zamjenik ne smiju biti članovi političke stranke niti obnašati dužnost u tijelima političke stranke, udruge ili zaklade organizacijski ili financijski povezane s političkom strankom, niti biti uključeni u aktivnosti bilo koje političke stranke i moraju biti u mogućnosti obavljati svoje dužnosti na nestranački način.

(3) Predsjednika i njegovog zamjenika imenuje, razrješava, upisuje, osposobljava, ovjerava i ocjenjuje Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.

(4) Predsjednik biračkog odbora i njegov zamjenik imenuju se nakon provedenog javnog postupka prema kriterijima utvrđenim zakonom i dodatnim kriterijima utvrđenim općim aktima Središnjeg izbornog povjerenstva. BiH. Listu kandidata za predsjednika biračkog odbora i njegovog zamjenika sačinjava Središnje izborno povjerenstvo u dogovoru s općinskim/općinskim izbornim povjerenstvima u razdoblju između dva izborna ciklusa putem jednog ili više javnih natječaja, i ažurirat će se svakih šest mjeseci.

(5) Ostale članove biračkog odbora i njihove zamjenike imenuje općinsko izborno povjerenstvo najkasnije 45 dana prije dana održavanja izbora.

(6) Protiv rješenja o imenovanju predsjednika biračkog odbora i njegovog zamjenika može se podnijeti prigovor Središnjem izbornom povjerenstvu. Odluka Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine po prigovoru je konačna i obvezujuća i protiv nje nije dopuštena žalba. Protiv rješenja Općinskog izbornog povjerenstva kojim se imenuje član(ovi) biračkih odbora i njihovi zamjenici iz stavka (5) ovoga članka može se izjaviti prigovor Općinskom izbornom povjerenstvu. Protiv rješenja Općinskog izbornog povjerenstva kojim se odlučuje o prigovoru može se izjaviti žalba Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine. Odluka Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine je konačna i obvezujuća i protiv nje nije dopuštena žalba.

(7) Za opće izbore, mjesta članova i zamjenika članova biračkih odbora iz stavka (5) ovoga članka popunjavaju se na prijedlog političkih subjekata zastupljenih u Parlamentarnoj skupštini BiH, Parlamentu FBiH, Narodnu skupštinu Republike Srpske, u prethodnom izbornom ciklusu. U izbornom ciklusu za lokalne izbore mjesta članova i zamjenika članova biračkih odbora iz stavka (5) ovoga članka za svaku od temeljnih izbornih jedinica popunjavaju se na prijedlog političkih subjekata zastupljenih u izbornoj jedinici. neposredno izabrana tijela lokalne samouprave te temeljne izborne jedinice u prethodnom izbornom ciklusu.

(8) Politički subjekti iz stavka (7) ovoga članka imaju pravo sudjelovati u postupku ždrijebanja za dodjelu članova/zamjenika članova biračkog odbora uz uvjet da imaju ovjerenu listu za tu razinu. autoriteta.

(9) Ako općinsko izborno povjerenstvo ne imenuje članove biračkog odbora i njihove zamjenike u skladu sa stavkom (5) ovoga članka, Središnje izborno povjerenstvo BiH će imenovati članove biračkog odbora i njihove zamjenike. zastupnici.

(10) Postupak ždrijebanja iz stavka (7) ovoga članka provodi općinsko izborno povjerenstvo u roku od najmanje šezdeset (60) dana prije dana izbora.

(11) Po obavljenom ždrijebanju, a najkasnije u roku od sedam dana od ždrijebanja, politički subjekt koji sudjeluje u ždrijebanju dostavit će Općinskom izbornom povjerenstvu listu s imenima kandidata za članove i zamjenike članova. biračkog odbora u kojem su mjesto osvojili ždrijebanjem.

(12) Ako politički subjekt u roku iz stavka (11) ovoga članka ne dostavi imena kandidata za članove i zamjenike članova biračkih odbora ili dostavi manje kandidata za članove i zamjenika članova od potrebnog broja, takvi propusti će se smatrati odricanjem od dodijeljenog mjesta u biračkom odboru. U tom slučaju općinsko izborno povjerenstvo imenuje nedostajuće članove biračkog odbora i njihove zamjenike sa svoje rezervne liste kandidata koji su osposobljeni za članstvo u biračkom odboru, vodeći računa o multinacionalnom sastavu biračkog odbora gdje god moguće.

(13) Nastojat će se osigurati rodna zastupljenost u biračkom odboru u skladu sa Zakonom o ravnopravnosti spolova u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", br. 16/03, 102/09 i 32/10). , osim ako birački odbor čine tri člana kada postoji ravnomjerna zastupljenost u slučaju kada je jedan od spolova zastupljen sa 1/3 ukupnog broja članova.

(14) Zabranjena je zlouporaba prava na sudjelovanje u radu biračkog odbora fiktivnim predstavljanjem iz članka 7.3. stavak (2) ovoga zakona.

(15) Provedeni postupak ždrijebanja je javan i pokriven audio-video zapisom u skladu s obveznim uputama Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine.

(16) Član jednog biračkog odbora može biti samo jedan član i jedan [njegov] zamjenik iz jednog političkog subjekta.

(17) Kandidat imenovan za predsjednika i kandidat imenovan za zamjenika predsjednika biračkog odbora dužan je pohađati posebnu trajnu izobrazbu potrebnu za rad u biračkom odboru koju organizira Središnje izborno povjerenstvo. Nakon obavljene provjere znanja Središnje izborno povjerenstvo će uspješnim predsjednicima i njihovim zamjenicima dodijeliti uvjerenja.

(18) Predsjednici i zamjenici predsjednika biračkih odbora koji su dobili potvrdu dužni su sudjelovati u edukaciji članova biračkih odbora koju organizira Općinsko izborno povjerenstvo. Nakon obavljene provjere znanja, Općinsko izborno povjerenstvo će uspješnim članovima biračkog odbora i njihovim zamjenicima dodijeliti uvjerenja.

(19) Članovi biračkih odbora imaju pravo na naknadu za svoj rad. Odluku o visini naknade za obavljeni rad članova biračkih odbora donosi Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.

Članak 23

U poglavlju 3. (Popis birača) članak 3.1. mijenja se i glasi:

“Članak 3.1

(1) Središnji birački spisak čini evidenciju državljana BiH koji imaju biračko pravo u skladu s ovim zakonom, a uspostavlja se, vodi i koristi u sljedeće svrhe: organiziranje i provođenje izbora u skladu sa zakonom, referendume, provoditi opozive izabranih dužnosnika i birati tijela lokalne samouprave u skladu sa zakonom.

(2) Središnji birački popis i izvodi iz Središnjeg biračkog popisa su javni, što se osigurava u skladu s odredbama ovoga zakona i odredbama podzakonskih akata koje donosi Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine s ciljem osiguranja točnost i ukupni integritet Središnjeg biračkog popisa.

(3) Pravo na uvid u izvod iz Središnjeg biračkog spiska ostvaruje se u skladu s ovim zakonom i Zakonom o zaštiti osobnih podataka ("Službeni glasnik BiH", 49/06, 76/11 i 89/). 11).

(4) Pravo na uvid u svoje osobne podatke evidentirane u izvatku iz Središnjeg biračkog popisa birač ostvaruje izravnim pristupom na web stranici Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine upisom relevantnih osobnih podataka. i/ili na drugi prikladan način koji podzakonskim aktom odredi Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.

(5) Pravo na uvid u izvode iz Središnjeg biračkog popisa javnost ostvaruje uvidom u privremene izvode iz Središnjeg biračkog popisa koji se nalaze na web stranici Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine ili na drugi prikladan način utvrđen Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine podzakonskim aktom, vodeći računa o načelima zaštite osobnih podataka.

(6) Političkim subjektima ovjerenim za sudjelovanje na izborima, a čije su kandidacijske liste ovjerene za sudjelovanje na izborima u skladu s ovim Zakonom, na osobni zahtjev dostavlja se elektronički ili tiskani izvadak iz Središnjeg biračkog popisa. za razinu vlasti ili za izbornu jedinicu u kojoj sudjeluju na izborima. Izvadak iz Središnjeg biračkog popisa sadrži prezime i ime birača, datum rođenja, ime jednog od roditelja birača, naziv općine, odnosno izborne jedinice u kojoj (za koju) birač ima pravo ostvariti biračko pravo. /njeno pravo glasa, naziv i broj biračkog mjesta.”

Članak 24

Članak 3.2. mijenja se i glasi:

(1) Središnji birački popis je jedinstven, stalan i redovito se ažurira.

(2) Izvadci iz Središnjeg biračkog popisa objavljuju se dva puta godišnje u neizbornoj godini radi njihovog ažuriranja. Nadležna tijela dužna su dostaviti podatke o raseljenim osobama u izbornoj godini najkasnije do 31. ožujka.

(3) U Središnji birački spisak po službenoj dužnosti upisuju se državljani Bosne i Hercegovine s prebivalištem prijavljenim u BiH :

a) oni koji imaju 18 ili više godina;
b) koji će na dan izbora navršiti 18 godina;
c) oni koji imaju biračko pravo u skladu s ovim zakonom, a privremeno borave u inozemstvu; i
d) oni koji imaju pravo glasa kako je predviđeno članom 20.8 stav (6) ovog zakona.

(4) Središnji birački spisak ne sadrži imena državljana BiH kojima je pravomoćnom odlukom nadležnog organa oduzeta potpuna poslovna sposobnost. U slučaju da je takva osoba već evidentirana, ista se briše iz Središnjeg biračkog popisa, au slučaju da je nadležno tijelo donijelo pravomoćno rješenje kojim joj se u potpunosti vraća poslovna sposobnost, osoba upisuje se u Središnji birački spisak.”

Članak 25

U članku 3.4. stavak (3) riječi: “od strane nadležnog organa BiH” zamjenjuju se riječima (u množini): “od strane nadležnih organa BiH”.

Članak 26

U članku 3.6. stavak (2) iza podstavka e) dodaje se novi podstavak f) koji glasi:

“f) Vodi posebnu uporednu evidenciju o prebivalištu i adresi boravišta državljana BiH s pravom glasa upisanih u Središnji birački spisak birača koji glasaju izvan Bosne i Hercegovine.

Iza stava (3) dodaje se novi stav (4) koji glasi:

(4) Izvadci iz Središnjeg biračkog popisa za birače iz stavka (2) podstavka c) ovoga članka izrađuju se na temelju:

a) podaci koje su prikupila i Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine dostavila diplomatsko-konzularna predstavništva Bosne i Hercegovine;

b) podatke koje su dostavili birači koji glasaju izvan Bosne i Hercegovine; i

c) podaci koje vodi Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.

d) podatke dobivene od drugih nadležnih tijela u skladu sa zakonom.

Dosadašnji stavci (4) do (6) postaju stavci (5) do (7).

U dosadašnjem stavku (5), koji postaje stavak (6), brojka (4) zamjenjuje se brojkom (5), a riječi: “i pravovremenu dostavu podataka potrebnih za sastavljanje izvoda iz Središnjeg birališta. Registar” zamjenjuju se riječima “i blagovremenu dostavu podataka potrebnih Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine za izradu izvoda iz Središnjeg biračkog spiska”.

Članak 27

U članku 3.7 stavak (2) mijenja se i glasi:

“(2) Izvod se sačinjava prema posljednjem prebivalištu državljanina BiH i po biračkom mjestu i za birače iz članka 3.6. stavak (2) podstavci b) i c) ovoga članka. Zakona sastavlja se uz napomenu o točnoj adresi boravišta.”

Članak 28

U članku 3.10. u stavku (1) dosadašnji podstavci e) i f) mijenjaju se i glase:

e) naziv općine u kojoj se birač nastanio, odnosno naziv općine u kojoj se birač nastanio,

f) Adresa prebivališta ili boravišta (grad, ulica, broj),

U stavku (3) iza riječi "utvrđuje Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine" dodaju se riječi "uzimajući u obzir Zakon o zaštiti osobnih podataka".

Članak 29

Članak 3.11. mijenja se i glasi:

“Članak 3.11

Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine će Izvatke iz Središnjeg biračkog spiska učiniti dostupnim javnosti u skladu s člankom 3.1. stavak (5) ovog zakona radi osiguranja točnosti, ažurnosti i cjelokupnog integriteta.”

Članak 30

Članak 3.12. briše se.

Dosadašnji članak 3.12.a postaje članak 3.12.

Članak 31

U članku 3.13 stavak (2) mijenja se i glasi:

“(2) Svaki građanin BiH ima uvid u izvod iz Središnjeg biračkog spiska i ima pravo zahtijevati njegovu ispravku ako se radi o ispravci njegovih osobnih podataka. Svaki građanin s biračkim pravom koji se ne nalazi u Središnjem biračkom popisu ima pravo zatražiti upis svojih osobnih podataka u Središnji birački popis. Takav zahtjev podnosi se u pisanom obliku organu iz stava (4) ovog člana.”

U stavku (3) dosadašnja oznaka podstavaka "a", b), c), e) i j)" zamjenjuje se podstavcima "a), c), d), f) i k)”.

Članak 32

U članku 3.14. podstavak b) mijenja se i glasi:

“b) birači koji izdržavaju kaznu zatvora u kazneno-popravnoj ustanovi ili oni koji su u toj ustanovi i imaju pravo glasa.

Članak 33

Članak 3.15. mijenja se i glasi:

“Članak 3.15

(1) Državljanin BiH koji ima biračko pravo prema ovom zakonu, a privremeno boravi u inozemstvu i upisan je u Središnji birački spisak, radi upisa u izvod iz Središnjeg biračkog spiska za inozemstvo. glasovanje, dužni su podnijeti elektroničku prijavu Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine za svake izbore. Zahtjev, između ostalog , sadrži podatke koji sadrže točne podatke o adresi privremenog boravka u inozemstvu.

(2) Elektroničkom zahtjevu iz stavka (1) ovoga članka podnositelj zahtjeva prilaže sljedeće dokaze:

a) dokaz o identitetu podnositelja zahtjeva propisan ovim zakonom;
b) dokaz izdat od strane nadležnog tijela države privremenog boravka u kojem se navodi točna adresa privremenog boravka podnositelja zahtjeva u toj zemlji.

(3) Nakon podnošenja elektroničkog zahtjeva iz stavaka (1) i (2) ovoga članka, podnositelj je dužan potpisati tiskani primjerak elektroničkog zahtjeva potpisom koji je istovjetan potpisu unese u identifikacijski dokument koji se prilaže uz prijavu i dužan ga je dostaviti Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine u roku i na način utvrđen provedbenim propisom Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine.

(4) Za upis u izvadak iz Središnjeg biračkog spiska za glasovanje u inozemstvu, državljanin BiH koji ima status izbjeglice iz BiH ima biračko pravo prema ovom zakonu i upisan je u Središnjeg biračkog spiska, dužan je podnijeti elektroničku prijavu Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine za svake izbore.

(5) Elektroničkom zahtjevu iz stavka 4. ovoga članka podnositelj zahtjeva prilaže sljedeće dokaze:

a) dokaz o identitetu podnositelja zahtjeva,
b) u slučaju promjene biračke opcije pod kojom je birač upisan u Središnji birački popis sukladno članku 20. stavak 8. ovoga zakona, podnositelj zahtjeva dužan je priložiti i dokaz kojim potvrđuje promjena mjesta prebivališta u Bosni i Hercegovini;
c) dokaz s točnim podacima o adresi privremenog boravka u inozemstvu.

(6) Nakon podnošenja elektroničkog zahtjeva iz stavaka (4) i (5) ovoga članka, podnositelj je dužan potpisati tiskani primjerak elektroničkog zahtjeva potpisom istovjetnim potpisu unese u identifikacijski dokument koji se prilaže uz prijavu i dužan ga je dostaviti Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine u roku i na način utvrđen provedbenim propisom Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine.

(7) Izbjeglica iz BiH koja nije evidentirana u Središnjem biračkom popisu dužna je podnijeti elektroničku prijavu Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine radi upisa u Središnji birački popis radi izlaska. glasovanje izvan zemlje.

(8) Elektroničkom zahtjevu iz stavka (7) ovoga članka podnositelj zahtjeva prilaže sljedeće dokaze:

a) dokaz o identitetu podnositelja zahtjeva,
b) dokaz o državljanstvu BiH,
c) dokaz o prebivalištu oduzetom u BiH, u skladu s članom 20.8. ovog zakona; i
d) dokaz s točnim podacima o adresi privremenog boravka u inozemstvu.

(9) U smislu podstavka a) stavka (8) ovoga članka, kao valjani dokaz identiteta podnositelja zahtjeva prihvatljivi su sljedeći dokumenti:

a) Putovnica
b) Važeća osobna iskaznica izdana od zemlje domaćina; i
c) Izbjeglička iskaznica koju je izdala Vlada zemlje domaćina ili neka druga međunarodna organizacija.

(10) Ispunjeni i potpisani zahtjev i traženu dokumentaciju podnositelj može poslati elektroničkom poštom, poštom ili dostaviti osobno. Postupak i način slanja, prijema, obrade, pohranjivanja (arhiviranja) i zaštite elektroničkih prijava i dokumenata propisuje Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine posebnim propisom.

(11) U slučaju da ispunjava uvjete iz ovoga članka, podnositelj zahtjeva upisuje se u izvod iz Središnjeg biračkog popisa za glasovanje izvan Bosne i Hercegovine, poštom ili u diplomatsko-konzularnom predstavništvu. misije BiH u inostranstvu.

(12) Podnositelj zahtjeva iz stavka (1), (4) i (7) ovoga članka odgovoran je za točnost podataka navedenih u zahtjevu i vjerodostojnost dokaza priloženih uz zahtjev.

(13) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine propisuje oblik i izgled obrasca prijave iz st. (1), (4) i (7) ovog člana, način i postupak provjere točnosti podatke iznesene u prijavi i vjerodostojnost dokaza priloženih uz prijavu.

(14) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine donijet će odgovarajuću uputu o postupku upisa birača u izvod iz Središnjeg biračkog popisa za glasovanje izvan Bosne i Hercegovine, poštom ili u diplomatsko-konzularnim predstavništvima.

(15) Upis državljana Bosne i Hercegovine u Središnji birački spisak je kontinuiran proces.”

Članak 34

Članak 3.16. mijenja se i glasi:

“Članak 3.16

(1) Državljanin BiH iz članka 3.15. st. (1), (4) i ( 7) ovoga zakona dužan je dostaviti sve promjene koje se odnose na podatke koje je prethodno dostavio Središnjem izbornom povjerenstvu BiH. Bosne i Hercegovine i na temelju kojih je upisan u izvod iz Središnjeg biračkog popisa da glasuje izvan BiH poštom ili u diplomatsko-konzularnom predstavništvu u inozemstvu. Promjene podataka moraju biti dostavljene najkasnije do roka utvrđenog za podnošenje prijava za glasovanje u inozemstvu na sljedećim izborima.

(2) U slučaju da državljanin BiH iz stava (1) člana 3.15. ovog zakona ne podnese zahtjev prije isteka roka određenog za glasovanje u inozemstvu poštom ili u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, u inozemstvu na sljedećim izborima upisuje se u izvadak iz Središnjeg biračkog popisa za glasovanje na odgovarajućem biračkom mjestu u osnovnoj izbornoj jedinici svog prebivališta.

(3) U slučaju da državljanin BiH iz stava (2) člana 3.15. ovog zakona ne dostavi dokaz o stalnom prebivalištu u BiH u skladu sa članom 20.8. ovog zakona, evidentira se u izvodu iz Središnjeg biračkog spiska za glasovanje izvan Bosne i Hercegovine poštom ili u diplomatsko-konzularnom predstavništvu u inozemstvu, s pravom glasa za osnovnu izbornu jedinicu svog prebivališta.

(4) U slučaju da se državljanin BiH koji je upisan u izvod iz Središnjeg biračkog spiska za glasovanje u inozemstvu vratio u BiH prije isteka roka određenog za podnošenje zahtjeva za glasovanje u inozemstvu u na sljedećim izborima biračko pravo moći će ostvariti glasovanjem neumotanim/kuvertiranim glasačkim listićem.

(5) Sve podatke o državljanima BiH iz stavka (4) ovoga članka Centar za birački popis dostavlja Središnjem izbornom povjerenstvu putem općinskog izbornog povjerenstva radi evidentiranja promjena u izvatku iz Središnjeg biračkog tijela. Prijavite se za glasovanje u inozemstvu poštom i u diplomatsko-konzularnim predstavništvima.

(6) U slučaju da se državljanin BiH koji je upisan u izvod iz Središnjeg biračkog spiska za glasovanje u inozemstvu putem pošte ili u diplomatsko-konzularnim predstavništvima u inozemstvu vratio u BiH nakon isteka roka utvrđenog za podnošenja zahtjeva za glasovanje u inozemstvu na narednim izborima, omogućit će mu se glasovanje glasačkim listićem/kuvertiranim listićem na biračkom mjestu u osnovnoj izbornoj jedinici u kojoj ima pravo glasa.”

Članak 35

U članku 3.17. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

(3) Pravo iz stavka (1) ovoga članka može ostvariti birač koji je nakon zaključenja Središnjeg biračkog popisa navršio 18 godina života, koji nije upisan u Središnji birački popis i birač koji je upisan u izvod za glasovanje izvan Bosne i Hercegovine, a koji se na dan izbora vratio u Bosnu i Hercegovinu.

Dosadašnji stav (3) postaje stav (4).

Članak 36

Iza članka 3.17. dodaje se novi članak 3.18. koji glasi:

“Članak 3.18

Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine donijet će bliže propise o uvjetima i postupku primjene ove glave.”

Članak 37

U poglavlju 4. (Ovjera i kandidiranje za izbore) u članku 4. stavku 2. iza podstavka 2. dodaje se novi podstavak 3. koji glasi:

“3. Kandidat je Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine dostavio dokaz da ima riješen status ako obavlja neku od funkcija iz članka 1.8. stavak (1) ovoga zakona.”

Članak 38

U članku 4.4 stavak (2) mijenja se i glasi:

“(2) Prijava se podnosi elektroničkim putem. Nakon što podnese elektroničku prijavu iz stavka (1) ovoga članka, podnositelj zahtjeva je dužan dostaviti tiskani primjerak elektroničke prijave Središnjem izbornom povjerenstvu BiH u roku i na način koji je odredio Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.”

U istom članku, u stavku (4) na kraju rečenice, iza riječi "potpisa navijača" dodaju se riječi: "i koja odgovara za vjerodostojnost prikupljenih potpisa navijača".

Članak 39

U članku 4.5. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

“U slučajevima iz stavka 1. i 2. ovoga članka politička stranka dužna je dostaviti izjavu potpisanu od strane izabranog dužnosnika kojom potvrđuje da je u vrijeme stupanja na mandat bio član te političke stranke te da još uvijek je član te političke stranke.”

Članak 40

U članku 4.6 stavak (3) mijenja se i glasi:

“U slučaju da su podaci navedeni u prijavi netočni ili prijava sadrži neke druge nedostatke u smislu ovog zakona ili podzakonskog akta Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine će obavijestiti podnositelj zahtjeva, a podnositelj je dužan otkloniti nedostatke u roku od dva dana od primitka obavijesti. Ako politička stranka u ostavljenom roku ne otkloni nedostatak iz ovoga stavka, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine neće ovjeriti prijavu političke stranke za sudjelovanje na izborima.”

Iza stava (3) dodaje se novi stav (4) koji glasi:

(4) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine odlučuje o prihvaćanju ili odbijanju prijave za sudjelovanje na izborima.

Članak 41

U članku 4.18. prije prvog stavka dodaje se brojčana oznaka (1).

Iza stava (1) dodaje se novi stav (2) koji glasi:

“(2) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine neće prihvatiti promjenu imena i prezimena kandidata nakon ovjere kandidatske liste, osim ako je utvrđena tehnička greška u odnosu na upisano ime i prezime. Ime."

Članak 42

Članak 4.20. mijenja se i glasi:

“Članak 4.20

Ime kandidata s liste političkih stranaka, koalicija ili nezavisnih kandidata ne može se povući nakon što kandidatsku listu ovjeri Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine. Ako kandidat koji je potpuno poslovno nesposoban ili odbije mandat nakon što rezultate izbora potvrdi Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine, ime kandidata se briše sa kandidatske liste, a mandat se dodjeljuje u skladu sa člankom 9.10. , osim lista u kantonima i općinama koje se dodjeljuju sukladno članku 13.5. Kandidat, odnosno, u slučaju da je kandidat potpuno poslovno nesposoban, njegov zastupnik dužan je Centralnom izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine podnijeti pismenu izjavu o odbijanju mandata. “

Članak 43

U članku 4.21 stavak (1) mijenja se i glasi:

(1) Političke stranke, liste neovisnih kandidata i kandidatske liste koalicija podnose se elektroničkim putem, a tiskani primjerak elektronički podnesenih kandidacijskih lista podnositelj je dužan dostaviti Središnjem izbornom povjerenstvu BiH najkasnije u roku od devedeset (90) dana. prije izbora.

U stavku (2) na kraju teksta dodaje se rečenica:

“Ovjera ili odbijanje kandidatskih lista mora se izvršiti najkasnije 65 dana prije dana održavanja izbora.”

Članak 44

U poglavlju 5. (Provođenje izbora), član 5.1 stavak (2) riječi: “Biračka mjesta određuje Općinsko izborno povjerenstvo najkasnije šezdeset pet (65) dana prije dana održavanja izbora.” zamjenjuju se riječima: „Biračka mjesta određuje Općinsko izborno povjerenstvo najkasnije (65) dana prije dana izbora, vodeći računa o pristupačnosti biračkih mjesta biračima s invaliditetom i potrebnim tehničkim preduvjetima. za rad izborne tehnologije potrebne tijekom provođenja izbora.”

Članak 45

Članak 5.2 stavak (1) mijenja se i glasi:

“(1) Biračko mjesto određuje se uzimajući u obzir udaljenost birača od biračkog mjesta i prema broju birača, koji u pravilu treba biti između tri stotine (300) i tisuću (1000), osim u opravdanim slučajevima. slučajevima utvrđenim propisima Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine.”

Članak 46

Iza članka 5. stavka 2. dodaje se novi članak 5. stavak 2.a koji glasi:

Članak 5.2a

(1) Biračka mjesta koja posebno odredi Središnje izborno povjerenstvo BiH nakon konzultacija s Općinskim izbornim povjerenstvom, uključujući prostoriju određenu za glasanje i/ili prebrojavanje glasačkih listića, mogu biti pokrivena opremom za videonadzor na način koji ne ugroziti tajnost glasovanja.

(2) Središnje izborno povjerenstvo BiH donijet će obvezujuću Uputu o postavljanju, korištenju opreme za videonadzor, prijenos i pohranjivanje snimaka videonadzora i odgovornosti nadležnih tijela nadležnih za provedbu izbora u tom pogledu, te o manjim kaznena djela za kršenje takvih pravila.

Članak 47

U članku 5. stavku 3. riječi "izborni materijal" zamjenjuju se riječima "izborni materijal" u cijelom članku, u odgovarajućem padežu.

U stavku (1) iza riječi: “dužan je najkasnije dvanaest (12) sati prije otvaranja biračkog mjesta na dan izbora izborni materijal dostaviti biračkom odboru”, dodaju se riječi “na biračkom mjestu”. ”, dodaje se. Na kraju stavka dodaje se nova rečenica koja glasi: »U noći prije otvaranja biračkog mjesta izborni materijal čuva se u zaključanim prostorijama na mjestu biračkog mjesta . ”

U stavku (2) iza riječi: “U slučaju da izborni materijal iz stavka 1. ovoga članka nije dostavljen kao potpun i ispravan, birački odbor će” dodaje se riječ: “odmah ”.

U stavku (3) na početku rečenice iza riječi "Birački odbor" dodaju se riječi: "dužan je zaključati izborni materijal iz stavka (1) ovog članka na biračkom mjestu u prisutnost policije odmah po primitku i „dodaje se“.

Iza stava (3) dodaje se novi stav (4) koji glasi:

(4) Pomoć u čuvanju izbornog materijala iz stavka (1) ovoga članka pruža policija.

Članak 48

Iza članka 5. stavka 3. dodaje se novi članak 5. stavak 3. a koji glasi:

“Članak 5.3a

(1) Općinsko izborno povjerenstvo, po nalogu Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine, dostavit će na biračka mjesta odgovarajuće izborne tehnologije za svako biračko mjesto najkasnije 48 sati prije otvaranja biračkih mjesta na dan izbora. .

(2) Birački odbor je dužan izbornu tehniku ​​iz stavka (1) ovoga članka zaključati na biračkom mjestu u prisustvu policije odmah po njenom primitku i odgovoran je za njezinu sigurnost (čuvanje) od od trenutka primitka dok birački odbor ne obavi sve svoje dužnosti.”

Članak 49

U članku 5.4. stavak (3) riječi: "donosi Pravilnik o kontroli glasačkih listića", zamjenjuju se riječima: "donosi Pravilnik kojim se uređuju pitanja dizajna, sadržaja, svojstava i karakteristika papira, te ispis i kontrolu izdanih glasačkih listića.”

Članak 50

Članak 5.5 mijenja se i glasi:

“Članak 5.5

(1) Predsjednik i svi članovi biračkog odbora moraju biti prisutni tijekom cijelog procesa glasovanja i brojanja glasačkih listića.

(2) Predsjednika i članove biračkog odbora zamjenjuju njihovi zamjenici u slučaju njihove odsutnosti tijekom glasovanja ili brojanja glasačkih listića.

(3) Na biračkom mjestu na kojem je glasovalo više od 350 birača, zamjenici predsjednika i zamjenici članova biračkog odbora dužni su sudjelovati u cjelokupnom postupku brojanja glasačkih listića.

(4) Predsjednik biračkog odbora može ovlastiti zamjenika predsjednika i zamjenike članova biračkog odbora da prisustvuju cjelokupnom postupku brojanja glasačkih listića na biračkom mjestu na kojem je glasovalo manje od 350 birača.

Članak 51

U članku 5. stavku 6. stavku 1. u drugoj rečenici riječi: »može zahtijevati« zamjenjuju se riječima »trebaju«.

Članak 52

U članku 5.7. stavak (1) iza prve rečenice dodaje se nova rečenica koja glasi: "Knjiga birališta vodi se kontinuirano, detaljno i čitko".

Članak 53

U članku 5. stavku 8. podstavku 2. na kraju rečenice riječ: »i« zamjenjuje se interpunkcijskim znakom točka-zarez (;).

U podstavku 3. točka (.) zamjenjuje se interpunkcijskim znakom točka-zarez (;).

Iza podstavka 3. dodaju se novi podstavci 4. i 5. koji glase:

“4. provjeriti funkcionalnost i ispravan rad izbornih tehnologija;

  1. na vidnom mjestu istaknuti popis članova biračkog odbora s nazivom političkog subjekta koji ih je predložio.”

Članak 54

U članku 5. stavku 9. stavku 3. riječi: »Ako je glasovanje prekinuto zbog narušavanja javnog reda i mira u trajanju od tri (3) sata ili kraće« zamjenjuju se riječima: »Ako je glasovanje prekinuto zbog narušavanja javnog reda i mira, javnog reda ili zbog neispravnosti izborne tehnologije kraće od tri (3) sata”.

Članak 55

U članku 5.12 stavak (3) mijenja se i glasi:

“(3) Član biračkog odbora utvrđuje identitet birača na temelju važeće osobne identifikacijske isprave te elektroničkom identifikacijom birača koja uključuje korištenje relevantnih biometrijskih podataka birača prenesenih sigurnim elektroničkim prijenosom. podataka između biračkih odbora, IDDEEA-e i Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine, vodeći računa o Zakonu o zaštiti osobnih podataka.

Iza stava (3) dodaje se novi stav (4) koji glasi:

(4) Identitet osobe koja se ne može utvrditi elektroničkom identifikacijom birača zbog invaliditeta ili drugog opravdanog razloga predviđenog podzakonskim aktom koji donosi Središnje izborno povjerenstvo BiH, utvrđuje se isključivo na temelju važeće osobne isprave.”

Dosadašnji stavovi (4) i (5) postaju stavovi (5) i (6).

Članak 56

Članak 5.13. mijenja se i glasi:

“Članak 5.13

(1) Član biračkog odbora dužan je identificirati birača u skladu s člankom 5.12. ovoga zakona.

(2) Član biračkog odbora dužan je u izvadak iz Središnjeg biračkog popisa označiti birača imenom i prezimenom, nakon čega birač potpisuje izvadak iz Središnjeg biračkog popisa, a član biračkog odbora potpisuje izvadak iz Središnjeg biračkog popisa. izdaje odgovarajući glasački listić(e).

(3) Član biračkog odbora ima odgovornost i dužnost upozoriti svakog birača da njegov potpis na izvatku iz Središnjeg biračkog popisa mora odgovarati potpisu na osobnoj identifikacijskoj ispravi koju predočuje birač. birač članu biračkog odbora radi identifikacije iz stavka (1) ovoga članka.

(4) Član biračkog odbora odgovoran je i dužan upozoriti svakog birača da se identifikacija birača elektroničkom identifikacijom provjerava samo ako odgovara podacima koje vodi nadležno državno tijelo. .”

Članak 57

Iza članka 5.13. dodaje se novi članak 5.13.a koji glasi:

“Članak 5.13a

(1) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine donijet će obvezujuću Uputu o načinu i postupku identifikacije birača iz članka 5.12. i članka 5.13. ovoga zakona.

(2) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine donosi propise kojima se osigurava siguran elektronički prijenos podataka između biračkih odbora, IDDEEA-e i Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine s ciljem održavanja elektroničkih sustava za razmjenu podataka. podataka o identifikaciji birača, vodeći računa o Zakonu o zaštiti osobnih podataka.”

Članak 58

U članku 5.14. stavak (1) riječi: "oblik i sadržaj" zamjenjuju se riječima: "dizajn, sadržaj, svojstva i karakteristike".

U stavku 2. podstavak 3. mijenja se i glasi:

“3. u okviru kandidacijske liste jedne političke stranke, koalicije ili liste nezavisnih kandidata mogućnost označavanja jednog ili najviše tri kandidata na jednoj listi po izboru birača. Ako je birač na jednoj listi valjano označio više od tri kandidata, smatra se da je lista dobila jedan važeći glas za raspodjelu mandata, a preferencijalni glasovi nevažeći."

Stavak (3) mijenja se i glasi:

“(3) Birač može glasovati samo na način propisan ovim članom, što će se pobliže urediti podzakonskim aktom koji donosi Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.”

Članak 59

U članku 5.15. stavku 1. podstavku 4. riječi: »upotrebom i« brišu se.

Iza podstavka 4. dodaje se novi podstavak 5. koji glasi:

“5. upute biraču o korištenju izbornih tehnologija koje utječu na način glasovanja.”

Članak 60

U članku 5.17. dodaju se novi podstavci 6. i 7. koji glase:

“6. nema otisnut pečat ili

  1. nije potpisan od strane člana biračkog odbora.”

Članak 61

U članku 5.19. stavak (1) riječi: "tjelesno nesposobne" zamjenjuju se riječima: "osobe s invaliditetom".

U stavku (3) iza riječi: »štampanim slovima ime i prezime« dodaju se zarez (,) i riječi: »navesti matični broj (JMBG)«.

U stavku (4) na kraju teksta iza riječi “pomoći samo jednom biraču s pravom glasa” dodaju se riječi “na dan izbora”.

Iza stavka 4. dodaju se novi st. 5. i 6. koji glase:

“(5) U slučaju da je biračko mjesto opremljeno izbornom tehnologijom koja omogućava osobi s invaliditetom samostalno glasovanje, isključena je pomoć druge osobe radi zaštite tajnosti glasovanja.

(6) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine podzakonskim aktom uredit će način provođenja ovoga članka.”

Članak 62

U članku 5.22. stavak (1) riječi: "donijet će Pravilnik o brojanju glasačkih listića" zamjenjuju se riječima: "donijet će Pravilnik o ručnom brojanju i elektronskom brojanju glasačkih listića." U istom stavku iza riječi: »zatvorenika« dodaju se riječi: »i pritvorenika«.

Stavak (2) mijenja se i glasi:

“(2) Svi glasački listići broje se na biračkim mjestima, osim ako Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine utvrdi da se glasački listići broje u jednom ili više središta za centralizirano brojanje. Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine donosi Pravilnik o prebrojavanju glasova na glasačkim listićima u jednom ili više središta za centralizirano brojanje. Središnje izborno povjerenstvo donosi propise za ručno i elektroničko brojanje glasova i utvrđivanje rezultata glasovanja u Centraliziranom središtu za prebrojavanje, uključujući i slučajeve kada se rezultati glasovanja ne mogu utvrditi na pojedinom biračkom mjestu zbog neispravnosti izborne tehnike. Rezultati glasovanja u središtu za prebrojavanje javno će se objaviti u središtu za prebrojavanje kako bi javnost mogla vidjeti rezultate, a preslike rezultata glasovanja dostavljaju se akreditiranim promatračima u središtu za prebrojavanje na njihov zahtjev.”

Članak 63

U članku 5.23. stavak (1) riječi: "utvrđivanje rezultata glasovanja" zamjenjuju se riječima: "brojenje glasova".

Iza stava (1) dodaje se novi stav (2) koji glasi:

“(2) U slučaju da se brojanje provodi izbornom tehnologijom koja automatski broji glasačke listiće, automatsko brojanje rezultata i prijenos rezultata glasovanja provest će se odmah nakon zatvaranja biračkog mjesta. Po okončanju navedenog postupka birački odbor će izvršiti ručno brojanje.”

Dosadašnji stavci (2) i (3) postaju stavci (3) i (4).

Iza dosadašnjeg stava (3), koji postaje stav (4), dodaje se novi stav (5) koji glasi:

“(5) Svi članovi biračkog odbora zajedno, u međusobnoj nazočnosti, obavljaju ručno brojanje birača, glasačkih listića, nepotvrđenih omotnica i glasova iz st. (3) i (4) ovog člana i ne odsustvuju u procesu brojanja, osim u opravdanim slučajevima utvrđenim propisima Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine. Proces ručnog brojanja prekida se za vrijeme odsutnosti člana biračkog odbora.

Članak 64

U članku 5.25., u stavku (1) riječi: “Osim u slučaju u kojem Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine odredi da se prebrojavanje” zamjenjuju se riječima: “Osim u slučaju u kojem Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine određuje da se ručno i/ili elektroničko brojanje”.

Članak 65

U članku 5.26. stavak (1) riječi: “Nakon utvrđivanja rezultata glasovanja” zamjenjuju se riječima: “Nakon što se završi postupak brojanja”.

Iza stava (3) dodaje se novi stav (4) koji glasi:

“(4) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine donosi propise kojima se osigurava siguran elektronički prijenos relevantnih statističkih podataka u stvarnom vremenu prije i nakon zatvaranja biračkih mjesta i rezultata glasovanja nakon zatvaranja biračkih mjesta općinskim izbornog povjerenstva i Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine.”

Članak 66

U članku 5.27. stavak (1) u prvoj rečenici riječi: "koji se dostavljaju Središnjem izbornom povjerenstvu BiH u roku od dvadeset četiri (24) sata nakon zatvaranja birališta." zamjenjuju se riječima: “koje se dostavljaju Središnjem izbornom povjerenstvu BiH odmah, a najkasnije u roku od dvadeset četiri (24) sata od zatvaranja birališta.” U istom stavku iza druge rečenice dodaje se nova rečenica koja glasi: »Voditelji obrade rezultata glasovanja dužni su upisati rezultate glasovanja iz obrazaca za rezultate glasovanja na biračkim mjestima' i iz obrazaca koji se koriste za pravilnu konsolidaciju utvrđenih rezultata glasovanja.”

Iza stava (2) dodaje se novi stav (3) koji glasi:

(3) U slučaju da se rezultati upisuju na biračkom mjestu, kontrolori provjeravaju točnost unesenih rezultata.

Članak 67

U članku 5.29 iza riječi: »rok za podnošenje žalbe/prigovora« dodaju se riječi: »i/ili nakon obavljenog ponovljenog kontrolnog brojanja«.

U istom članku iza stavka 2. dodaju se novi stavci 3. i 4. koji glase:

“(3) Prethodni rezultati izbora u pravilu se evidentiraju na temelju elektroničkog prebrojavanja glasačkih listića.

(4) Ako se utvrdi neslaganje između rezultata ručnog i elektroničkog brojanja, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine provest će ponovljeno ručno brojanje i ponovljeno elektroničko brojanje u Centraliziranom centru za brojanje i utvrditi rezultat glasovanja. na biračkom mjestu.

Članak 68

U članku 5.30. stavku 4. podstavak 5. mijenja se i glasi:

  1. zahtjev je podnesen Središnjem izbornom povjerenstvu BiH u roku od 72 sata od dana kada je Središnje izborno povjerenstvo BiH objavilo utvrđene rezultate izbora.

Stavak (5) mijenja se i glasi:

(5) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine odredit će ponovno brojanje ako se utvrdi da je broj glasačkih listića za više od 2% veći od broja birača koji su glasovali na biračkom mjestu.

Iza stavka (6) dodaje se novi stav (7) koji glasi:

“(7) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine može po službenoj dužnosti narediti ponovno brojanje i ako nije podnesen zahtjev za ponovno brojanje iz stava (1) ovog člana, bez obzira na uvjete iz st. (2), (3). , (4), (5) i (6) ovoga članka.”

Članak 69

U članku 5.32. stavak (1) riječi: "za tijela vlasti na svakoj pojedinoj razini u roku od 30 dana od dana održavanja izbora" zamjenjuju se riječima: "za tijela vlasti na svakoj pojedinoj razini, u pravilu (tj. općenito) u roku od 30 dana nakon održavanja izbora”.

Na kraju istog stavka dodaje se nova rečenica koja glasi: “Iznimno, iz razloga propisanih propisima iz stavka 3. ovoga članka, ovjera rezultata može se odgoditi do 15. dana.”

Iza stava (1) dodaje se novi stav (2) koji glasi:

“(2) Odluka Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine o potvrdi rezultata izbora je konačna i obvezujuća i protiv nje nije dopuštena žalba.”

Dosadašnji stav (2) postaje stav (3) i glasi:

“(3) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine donijet će propise kojima se uređuje potvrđivanje izbornih rezultata.”

Članak 70

U glavi 6. (Zaštita biračkog prava) u članku 6. stavak 2. stavak (1) mijenja se i glasi:

“(1) Birač i politički subjekt čije je pravo utvrđeno ovim zakonom povrijeđeno može podnijeti prigovor izbornom povjerenstvu najkasnije u roku od 72 sata od počinjene povrede, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.”

U stavku 2. riječ: »može« zamjenjuje se riječju: »će«.

Članak 71

U članku 6.3. stavku (1) iza riječi: “Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine” dodaju se riječi: “ili putem elektronske prijave”.

Članak 72

U članku 6. stavku 4. stavku 1. ispred riječi: »7.3. stavak 1. podstavci 3. i 7.« dodaju se riječi: »članak 7. stavak 2.a«.

Članak 73

U članku 6.5. stavku (1) ispred riječi: “Općinsko izborno povjerenstvo” dodaju se riječi: “Središnje izborno povjerenstvo BiH i”, a iza riječi: “Članak 6.4.” dodaju se riječi: “i članak 6.6. .

Članak 74

U članku 6.6. stavak (1) ispred riječi: "Članak 7.3. stavak (1)" dodaju se riječi: "Članak 7.2a.".

U stavku (2) riječi: “48 sati” zamjenjuju se riječima: “72 sata”.

Iza stava (3) dodaje se novi stav (4) koji glasi:

(4) Iznimno, u vrlo složenim predmetima, u kojima bi za utvrđivanje činjenica i okolnosti od značaja za rješavanje tužbene stvari bilo potrebno saslušati stranke i svjedoke, pristupiti i pročitati veći broj materijala dokaznih materijala, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine provest će postupak u roku od tri do pet dana nakon isteka roka iz članka 6.3. stavak (2) ovoga zakona.”

Dosadašnji stavci (4) i (5) postaju stavci (5) i (6).

Iza dosadašnjeg stavka (5) koji postaje stav (6) dodaju se novi stavovi (7) i (8) koji glase:

“(7) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine dužno je pravodobno objaviti javnosti podatke o podnesenim prigovorima i žalbama, uključujući i donesene odluke, te voditi poseban registar o podnesenim prigovorima, žalbama i donesenim odlukama.

(8) Način vođenja registra uređuje se podzakonskim aktom koji donosi Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.”

Članak 75

U članku 6. stavku 9. stavku 1. brišu se zarez (,) i riječi: »kojim se donosi odluka o provedbi ovoga zakona«, a na kraju se dodaje točka (.). tekst.

Iza stava (3) dodaje se novi stav (4) koji glasi: “Sud BiH je dužan da obavijesti javnost o odlukama i obrazloženjima iz stava (3) ovog člana i dakle pravodobno«.

Članak 76

U naslovu glave 7. riječ: »Kampanja« zamjenjuje se riječju: »Razdoblje«.

Članak 7.1. mijenja se i glasi:

“U razdoblju prijevremene izborne promidžbe zabranjeno je provođenje izborne promidžbe korištenjem elektroničkih, internetskih i tiskanih medija, uključujući i društvene mreže, te bilo kojim oblikom javnog oglašavanja. Ove zabrane neće se primjenjivati ​​na organiziranje zakonitih službenih okupljanja tijela i događaja političkih subjekata u druge svrhe osim promidžbe.”

Članak 77

Iza članka 7. stavka 1. Zakona dodaju se novi članci 7.1a, 7.1b i 7.1c koji glase:

“ Članak 7.1a

Kandidati političkih stranaka, koalicija, lista nezavisnih kandidata i nezavisnih kandidata i drugi sudionici izbornog procesa mogu slobodno provoditi izborne radnje na cijelom području Bosne i Hercegovine za vrijeme izborne kampanje. Nadležna tijela dužna su osigurati slobodu kretanja kandidata, simpatizera i birača s pravom glasa tijekom cijelog izbornog procesa.

Članak 7.1b

(1) Političke stranke, koalicije, liste neovisnih kandidata i nezavisni kandidati imaju pravo:

  1. voditi izbornu promidžbu u mirnom okruženju;
  2. organiziraju i održavaju javne skupove na kojima mogu slobodno izražavati svoje stavove radi dobivanja potpore birača; i
  3. objavljivati ​​i distribuirati plakate, plakate i druge materijale u vezi s izbornom promidžbom.

(2) Za potrebe javnih okupljanja iz stavka (1) točke b) ovoga članka nije potrebno izdavanje odobrenja nadležnog tijela; međutim, organizator je dužan obavijestiti nadležno tijelo nadležno za očuvanje javnog reda i mira dvadeset četiri (24) sata prije održavanja takvog događaja.

(3) U slučaju da su dva ili više organizatora najavili nadležnom tijelu održavanje svojih javnih okupljanja u isto vrijeme i na istom mjestu, održavanje javnog okupljanja u to vrijeme i na tom mjestu dopušta se organizatoru koji je prvi pisanim putem obavijestio nadležno tijelo o održavanju javnog okupljanja, a nadležno tijelo će o tome obavijestiti podnositelje prijave u roku od 12 sati od primitka obavijesti o javnom okupljanju.

Članak 7.1c

Politički subjekti dužni su tijekom izborne promidžbe osigurati ravnopravnu promidžbu kandidata obaju spolova u medijskim nastupima, na javnim skupovima i drugim oblicima izborne promidžbe, kako bi se osigurala ravnopravnost kandidata obaju spolova.”

Članak 78

U članku 7.2. iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:

(4) Politički subjekt dužan je u roku od 15 dana od dana izbora osigurati da se svi oglasi, obavijesti, plakati, plakati i drugi slični materijali koji su korišteni za potrebe provođenja izborne promidžbe za predmetnu izbornu kampanju politički subjekt udaljavaju iz prostora određenog za promidžbu.”

Članak 79

U članku 7.2a stavak (2) mijenja se i glasi:

“(2) Zlouporabom javnih resursa iz stavka 1. ovoga članka smatraju se sljedeće radnje:

a) koristiti položaj rukovoditelja organa ili ustanove za javnu promidžbu kandidata i/ili javnu promidžbu političkog subjekta s kojim je povezan, javnom promidžbom vlasti ili institucije;”
b) uključivanje državnih službenika koji su podređeni kandidatu u obavljanje poslova tijekom radnog vremena radi promicanja kandidata ili političkih subjekata;
c) korištenje prostorija koje koriste javne ustanove, tijela vlasti ili javna poduzeća za radnje predizborne promidžbe, pri čemu korištenje istih prostorija nije zajamčeno drugim kandidatima i političkim subjektima pod istim uvjetima;
d) korištenje sredstava komunikacije, informativnih usluga, uredske opreme javnih ustanova, tijela vlasti i javnih poduzeća za izbornu promidžbu;
e) korištenje prijevoznih sredstava u vlasništvu državnih, entitetskih, gradskih, kantonalnih ili općinskih organa i organizacija bez naknade ili po sniženoj cijeni za promidžbu. Ova odredba neće se primjenjivati ​​na prijevoz pojedinaca koji su pod režimom posebne zaštite utvrđene zakonom koji je predviđen kao dio sigurnosnih mjera koje se primjenjuju na visoke dužnosnike koji podliježu službenoj zaštiti koju pružaju nadležna tijela tijekom obavljanja svojim službenim dužnostima ili kada postupaju po službenoj dužnosti;
f) promocija političkih subjekata ili kandidata na javnim događanjima ili manifestacijama koje financiraju javne ustanove ili javna poduzeća;
g) prikupljanje potpisa ili izbornu promidžbu koju provode osobe koje obnašaju izabrane dužnosti ili su državni službenici, tijekom službenih radnji ili događaja koje organizira javna ustanova, tijelo ili javno poduzeće;
h) korištenje javnih sredstava i resursa u svrhu izravne ili neizravne kupovine potpore birača tijekom predizborne promidžbe, što uključuje ali se ne ograničava na pružanje jednokratne novčane ili nenovčane pomoći građanima ili kategorijama građana , osim ako je pružanje te pomoći planirano u sklopu redovnih proračunskih subvencija.”

Članak 80

U članku 7.3. u stavku 1. iza podstavka 7. dodaje se novi podstavak 8. koji glasi:

“8) zlostavljati dijete u političke svrhe.”

U članku 7.3. dodaje se novi stavak (3) koji glasi:

(3) Odredbe st. (1) i (2) na odgovarajući se način primjenjuju i na razdoblje prijevremene izborne promidžbe.

Članak 81

U članku 7.4. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:

“(3) Zabranjene su sve radnje koje ometaju ili opstruiraju izborni proces u razdoblju iz stavka (1) ovoga članka.”

Članak 82

U poglavlju 14. (Ponovljeni, odgođeni i prijevremeni izbori) u članku 14. stavku 1. ispred prvog stavka dodaje se brojčana oznaka (1), a riječi: „što je najkasnije u roku od četrnaest (14) dana od dana donošenja odluke. Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine o poništenju izbora postali pravomoćni.”, brišu se.

U istom članku dodaje se novi stavak (2) koji glasi:

(2) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine raspisuje ponovljene izbore, u pravilu, u roku od 15 dana od dana pravomoćnosti odluke Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine o poništenju izbora.

Članak 83

U članku 14. stavku 2. stavku (4) na kraju rečenice iza riječi "na redovnim izborima" dodaje se zarez (,) i riječi "ako ovim zakonom nije drugačije propisano".

Članak 84

Članak 15. stavak 1. dodaje se i glasi:

“Članak 15.1

Sredstva za financiranje troškova izborne promidžbe politička stranka i nezavisni kandidati koji sudjeluju na izborima za vlasti Bosne i Hercegovine na svim razinama osiguravaju iz izvora propisanih Zakonom o financiranju političkih stranaka i na način propisan ovim Zakonom. .”

Članak 85

U postojećem članku 15.1., koji postaje član 15.1a, u stavku (1) iza riječi "na svim razinama u BiH" dodaju se riječi "ima jedan račun za financiranje izborne kampanje i".

U istom članku stavak (1) podstavak 1) mijenja se i glasi:

“1. Sve gotovinske transakcije i gotovina u blagajni;”

U istom članku stavak (1) u podstavku 2. iza riječi: »Svi prihodi i isplate po osnovi: članarine;« riječi: »prilozima fizičkih i pravnih osoba«; treba dodati.

U istom članku, stavak (1), u podstavku 3. riječi: "preko sto (100) konvertibilnih maraka," brišu se.

U istom članku stavku (1) u podstavku 4. iza riječi: »u javnosti« dodaju se riječi: »i putem interneta«.

Članak 86

Iza članka 15.1.a dodaju se novi članci 15.lb, 15.1c, 15.1d i 15.1e koji glase:

“ Članak 15.1b

(1) Politička stranka i nezavisni kandidat koji sudjeluje na izborima za organe vlasti Bosne i Hercegovine na svim razinama otvorit će poseban račun za financiranje troškova izborne promidžbe, sukladno članku 4.4. stavak (1) ovoga zakona.

(2) Račun za financiranje izborne promidžbe otvara osoba ili tijelo koje ovlasti politička stranka odnosno neovisni kandidat.

(3) Poseban račun za financiranje troškova izborne promidžbe politička stranka i nezavisni kandidat dužni su otvoriti najkasnije na dan podnošenja zahtjeva za ovjeru za sudjelovanje na izborima, a najkasnije tri mjeseca prije dana podnošenja zahtjeva za ovjeru za sudjelovanje na izborima. datum podnošenja zahtjeva za certifikaciju.

(4) Sredstva koja politička stranka i nezavisni kandidat koji sudjeluje na izborima za organe vlasti Bosne i Hercegovine na svim razinama namjeravaju potrošiti za izbornu promidžbu moraju se uplatiti na poseban račun za financiranje izborne promidžbe.

(5) Na poseban račun za financiranje izborne promidžbe ne smiju se primati uplate, osim onih namijenjenih financiranju izborne promidžbe, niti se sredstva s tog računa smiju koristiti u bilo koju drugu svrhu osim za pokriće troškova izborne promidžbe. .

(6) Ako nakon izvršenog plaćanja svih transakcija, sukladno ovom Zakonu, na posebnom računu za financiranje izborne promidžbe političke stranke ostanu neutrošena sredstva, ta sredstva uplaćuju se na transakcijski račun stranke. sjedište političke stranke.

(7) Ako sredstva koja se nalaze na posebnom računu za financiranje izborne promidžbe nisu dostatna za pokriće troškova, politička stranka dužna je dospjele obveze po osnovi troškova izborne promidžbe podmiriti s računa središnjice političke stranke.

(8) Ako nakon obavljenih svih transakcija, sukladno ovom Zakonu, na posebnom računu za financiranje izborne promidžbe neovisnog kandidata ostanu neutrošena sredstva, ta se sredstva vraćaju svim izvorima odnosno donatorima. Povrat preostalih sredstava bit će razmjeran iznosima danih uplata ili donacija.

Članak 15.1c

(1) Kad dvije ili više političkih stranaka djeluju u koaliciji, mogu koristiti poseban račun za financiranje troškova promidžbe za financiranje troškova izborne promidžbe jedne od političkih stranaka članica koalicije, što se uređuje međusobnim sporazuma političkih stranaka koji se dostavlja i deponira Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine. Donacijom niti prihodom političke stranke koja je otvorila poseban račun za financiranje troškova izborne promidžbe ne smatraju se novčana sredstva koja je pojedina politička stranka dužna uplatiti na poseban račun za financiranje troškova izborne promidžbe sukladno zaključenom međusobnom ugovoru. izborna kampanja.

(2) Politička stranka može dati zajam drugoj političkoj stranci za financiranje izborne promidžbe na temelju međusobnog sporazuma uplatom na poseban račun za financiranje izborne promidžbe. Donacijom se ne smatra zajam koji politička stranka daje drugoj političkoj stranci na temelju međusobnog dogovora i povrat zajma na središnji račun političke stranke koja je zajam odobrila.

(3) Ugovor o kreditu s jasno definiranim rokom vraćanja kredita dostavlja se Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine.

Članak 15.1d

(1) Politička stranka i nezavisni kandidat koji sudjeluje na izborima za organe vlasti Bosne i Hercegovine na svim razinama dužan je, prilikom podnošenja prijave za ovjeru za sudjelovanje na izborima, Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine dostaviti i Hercegovine izvješće o prometu obavljenom preko posebnog računa za razdoblje od njegovog otvaranja do dana podnošenja zahtjeva za izbornu ovjeru.

(2) Prijava političke stranke i nezavisnog kandidata za sudjelovanje na izborima neće se ovjeriti ako politička stranka i nezavisni kandidat ne dostave izvješće o prometu obavljenom preko posebnog računa za financiranje troškova izborne promidžbe za razdoblju od otvaranja do dana podnošenja zahtjeva za izbornu ovjeru.

(3) Tri dana prije dana izbora podnosi se izvješće o prometu obavljenom preko posebnog računa za financiranje izborne promidžbe unosom u elektroničku prijavu. Izvješće će sadržavati sve izvore novčanih i nenovčanih donacija, datum i iznos te uplate; izvješće o svim troškovima (rashodima) izborne promidžbe, te račune dobavljača i davatelja usluga, s ažuriranim podacima do dana podnošenja izvješća.

(4) U roku od 30 dana od dana objave rezultata izbora u "Službenom glasniku Bosne i Hercegovine", financijski izvještaj o izvršenom prometu preko posebnog računa za financiranje izborne promidžbe dostavlja se upisom u elektronsku aplikaciju. Izvješće sadrži sve izvore financiranja izborne promidžbe, troškove (rashode) izborne promidžbe za razdoblje od dana podnošenja zahtjeva za ovjeru za izbore do datuma izvješća, te o iznosima i vrsti nepodmirenih dugovanja za troškove izborne promidžbe i vrijeme potrebno za njihovo plaćanje.

(5) Politička stranka i nezavisni kandidat koji sudjeluje na izborima za organe vlasti Bosne i Hercegovine na svim razinama dužan je obavijestiti Središnje izborno povjerenstvo o zatvaranju posebnog računa.”

Članak 87

Članak 15. stavak 3. mijenja se i glasi:

“(1) Politička stranka dužna je imenovati nadležnu osobu koja je odgovorna za podnošenje izvješća i vođenje evidencije.

(2) Nezavisni kandidat može imenovati osobu ili biti osobno odgovoran za podnošenje izvješća, vođenje evidencije i primanje priopćenja Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine.

(3) Osoba imenovana na temelju stavka (1) i (2) ovoga članka, ovlaštena za vođenje poslovnih knjiga, podnošenje izvješća sukladno ovome i Zakonu o financiranju političkih stranaka te za komunikaciju sa Središnjim izbornim povjerenstvom Bosna i Hercegovina je dužna permanentno se obrazovati u skladu s planom i programom obrazovanja i osposobljavanja koji utvrđuje Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.

(4) Politička stranka i nezavisni kandidat dužni su najkasnije u roku od 15 dana od dana imenovanja ili 15 dana od dana imenovanja dostaviti podatke o osobi imenovanoj u skladu s odredbama stavka (1) ovoga članka s podacima za kontakt. nakon promjene ovlaštene osobe sukladno odredbi ovoga članka.

(5) Nadležna osoba potpisuje svako takvo izvješće i odgovorna je za vođenje evidencije koja prati izvješća te ih mora na zahtjev staviti na raspolaganje Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine.

Članak 88

Članak 15. stavak 4. mijenja se i glasi:

“Za podnošenje izvješća i njihov sadržaj Središnjem izbornom povjerenstvu BiH izravno je odgovorna osoba imenovana sukladno članku 15.3. ovoga zakona.”

Članak 89

U članku 15. stavku 6. dodaje se novi stavak (2) koji glasi:

(2) Sve državne, entitetske, kantonalne i jedinice lokalne samouprave, kao i institucije Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine dužne su surađivati ​​sa Središnjim izbornim povjerenstvom Bosne i Hercegovine i dužne su, nakon pisani zahtjev Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine za dostavu svih traženih podataka, informacija i dokumenata od značaja za učinkovitu provjeru točnosti podataka sadržanih u izvješćima o donacijama, imovinskim prilozima i izdacima za izbornu promidžbu, uključujući podatke o o prihodima pojedinih darovatelja sukladno odredbama ove glave. Ista obveza odnosi se na sve javne i poslovne banke koje imaju otvorene bankovne račune u ime političkih subjekata, bilo za financiranje političkih subjekata ili posebne račune za financiranje izborne promidžbe, te na sve pravne i fizičke osobe koje su uplatile donacije političkom subjektu.

U članku 15.6 dosadašnji stavovi (2) i (3) postaju stavovi (3) i (4).

Članak 90

Uvodni dio članka 15.7 stavak (1) mijenja se i glasi:

“Kandidati izabrani na svim razinama vlasti dužni su Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine, u roku od trideset (30) dana od dana objave ovjere mandata u “Službenom glasniku BiH”, podnijeti na način utvrđen Zakonom o ovjeri mandata. Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine, potpisanu izjavu o ukupnom imovinskom stanju koja sadrži:”

U istom članku, stavak (1), u podstavku 1. referenca na članak 15.1 mijenja se u "članak 15.1a."

Članak 91

U članku 15.8 stavak (1) briše se.

Dosadašnji st. (2) i (3) postaju st. (1) i (2).

Novi stav (1) mijenja se i glasi:

“(1) Kandidati izabrani u organe vlasti na svim razinama dužni su Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine trideset (30) dana od dana isteka mandata na koji su bili izabrani, podnijeti izjavu o imovinskom stanju. izabran, kao i u slučaju prestanka mandata u situacijama opisanim u članku 1.10. stavak 1., osim podstavka 3. ovog zakona, u roku od 30 dana od prestanka mandata.”

Članak 92

Naslov glave 16. mijenja se i glasi: "Mediji u izbornom razdoblju".

Članak 93

U članku 16.1. ispred prvog stavka dodaje se brojčana oznaka (1).

U istom članku iza stavka 1. dodaje se novi stav 2. koji glasi:

“Internet mediji koji odluče izvještavati o predizbornoj kampanji dužni su osigurati javno i transparentno obavještavanje o svom vlasništvu i pridržavati se načela iz članka 16.2. stavak (1) ovog zakona.”

Članak 94

Članak 16. stavak 2. mijenja se i glasi:

“Članak 16.2

(1) Elektronički mediji koji prate izbornu promidžbu dužni su poštivati ​​načela uravnoteženosti, jednakog pristupa, poštenja i nepristranosti.

(2) U slučaju nepostupanja medija prema stavku (1) ovoga članka, prijava se može podnijeti Regulatornoj agenciji za komunikacije na daljnji postupak.”

Članak 95

U članku 16. stavku 3. stavku (3) iza riječi "bez ne" dodaju se riječi "izravno ili neizravno".

U članku 16. stavku 3. iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:

“(4) U slučaju povrede odredaba ovoga članka, politički subjekt ili druga zainteresirana osoba može predmet prijaviti Regulatornoj agenciji za komunikacije Bosne i Hercegovine na daljnje postupanje.

Članak 96

U članku 16. stavku 4. iza riječi: »načela ravnoteže« dodaju se riječi: »jednakog pristupa«.

U istom članku iza riječi: »kao što su okrugli stolovi« dodaje se zarez (,) i riječi: »ostale debatne emisije«.

Članak 97

U članku 16. stavku 5. stavku 2. riječi: "tijekom izborne promidžbe" zamjenjuju se riječima: "tijekom izbornog razdoblja".

Članak 98

U članku 16.11. stavak (1) iza riječi: "Biračka mjesta" dodaju se riječi: "kada počinje razdoblje izborne šutnje".

Članak 99

U članku 16. stavku 12. dodaju se novi stavci (6) i (7) koji glase:

“(6) Plaćeno političko oglašavanje mora biti jasno definirano kao takvo i ne smije se emitirati najmanje 15 minuta prije, tijekom ili nakon emitiranja vijesti.

(7) Cijena i uvjeti emitiranja naručenog političkog oglašavanja jedinstveni su za sve političke subjekte koji sudjeluju na izborima.”

Članak 100

U članku 16. stavku 13. ispred prvog stavka dodaje se brojčana oznaka (1), a riječi: »imaju pravo« zamjenjuju se riječju »mogu«.

U istom članku stavak (1) podstavak c) mijenja se i glasi:

„c) oglas uključuje bilo koji oblik diskriminacije ili predrasuda na temelju spola, rase, etničke pripadnosti, nacionalnosti, vjere ili uvjerenja, invaliditeta, posebnih potreba, dobi, seksualne orijentacije, društvenog porijekla, uključujući i bilo koji drugi sadržaj čija je svrha ili ishod spriječiti i utjecati na priznavanje, uživanje ili ostvarivanje prava i sloboda na jednakoj osnovi za svaku osobu;”

Iza podstavka c) dodaju se novi podstavci d), e) i f) koji glase:

d) oglas ponižava, zastrašuje, izaziva i potiče na mržnju, nasilje ili diskriminaciju jedne osobe ili grupe osoba zbog spola, rase, etničke pripadnosti, nacionalne pripadnosti, vjere ili uvjerenja, invaliditeta, posebnih potreba, dobi, spolne orijentacije. , društvenog porijekla ili na temelju bilo koje druge okolnosti čija je svrha ili ishod spriječiti i utjecati na priznavanje, uživanje ili ostvarivanje prava i sloboda na jednakoj osnovi za bilo koju osobu;

e) reklama uključuje sudjelovanje djece; i

f) da je oglas u suprotnosti s propisima Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine.”

U istom članku iza stavka 1. dodaju se novi stavci (2), (3), (4) i (5) koji glase:

(2) U slučaju da elektronički medij smatra da sadržaj plaćenog političkog oglašavanja spada u djelokrug stavka (1) podstavka c), d), e) i f) ovoga članka, može podnijeti zahtjev Regulatorna agencija za komunikacije Bosne i Hercegovine, koja će po hitnom postupku dati obvezujuće mišljenje na proslijeđeno izvješće.

(3) U slučaju da elektronički medij odbije emitirati plaćeno političko oglašavanje, pozivajući se na razloge iz stavka (1) podstavka c), d), e) i f) ovoga članka, suprotno obvezujućem mišljenju Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine, politički subjekt čija je reklama odbijena ima pravo podnijeti izvješće Regulatornoj agenciji za komunikacije, koja o podnesenom izvješću donosi rješenje.

(4) U slučaju da elektronički medij emitira plaćeno političko oglašavanje suprotno odredbama stavka (1) ovoga članka, svaka zainteresirana osoba ima pravo podnijeti prijavu Regulatornoj agenciji za komunikacije Bosne i Hercegovine.

(5) Regulatorna agencija za komunikacije Bosne i Hercegovine donosi odluku iz st. (3) i (4) ovog člana po hitnom postupku i tu odluku dostavlja Središnjem izbornom povjerenstvu Bosne i Hercegovine na upućivanje i informacija."

Članak 101

U članku 16.14. stavak (1) riječi: “u razdoblju od 30 dana prije dana održavanja izbora” zamjenjuju se riječima: “tijekom izborne promidžbe”.

U istom članku stavku (2) riječi: "u razdoblju od 30 dana prije dana održavanja izbora", zamjenjuju se riječima: "tijeku izborne promidžbe".

U istom članku, stavak (3), rečenica: „Zabranjeno je vođenje izborne promidžbe putem elektroničkih i tiskanih medija čiji su sadržaji stereotipni i uvredljivi prema muškarcima i/ili ženama ili koji potiču bilo kakve stereotipe i uvredljive sadržaje. ponašanja na temelju spola ili bilo kakvog ponižavajućeg odnosa prema pripadnicima različitih spolova.” brišu se.

U stavku (5) riječi: “u razdoblju od 30 dana prije dana održavanja izbora” zamjenjuju se riječima: “u vrijeme izborne promidžbe”.

Članak 102

Iza članka 16. stavka 14. dodaju se novi članci 16. stavak 14.a i 16. stavak 14.b koji glase:

“Članak 16.14a

Odredbe članka 16.14. stavak (3) odgovarajuće se primjenjuju na privatne elektroničke medije, online medije, društvene medije ili bilo koji drugi oblik javnog oglašavanja.

Članak 16.14b

Tijekom izborne promidžbe politički subjekti mogu promidžbu provoditi i putem interneta u skladu s odredbama ovoga Zakona”.

Članak 103

Članak 16.16. mijenja se i glasi:

“(1) U slučaju kršenja odredaba ovog poglavlja od strane elektroničkih medija, nadležna je Regulatorna agencija za komunikacije Bosne i Hercegovine.

(2) U slučaju povrede odredaba ove glave od strane političkih subjekata, nadležno tijelo je Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.

Članak 104

Članak 16.17. mijenja se i glasi:

“Pritužbe na sadržaje objavljene u tiskanim i internetskim medijima koji se tiču ​​praćenja izborne promidžbe, politički subjekti dužni su uputiti Vijeću za tisak i online medije.”

Članak 105

Iza članka 16.17. dodaju se novi članci 16.17.a i 16.17.b koji glase:

“Članak 16.17a

“(1) Politički subjekti ne smiju putem medija širiti lažne informacije koje bi mogle ugroziti integritet izbornog procesa i dezinformirati birače.

(2) U slučaju povrede odredaba stavka (1) ovoga članka, postupak je ovlašteno provesti Središnje izborno povjerenstvo BiH.

Članak 16.17b

Tijekom izborne promidžbe politički subjekti dužni su nastojati osigurati ravnopravnu zastupljenost kandidatkinja i kandidata koji se natječu na izborima za predstavljanje svog političkog programa i programa svojih političkih subjekata, putem javnih i privatnih elektroničkih mediji.”

Članak 106

U poglavlju 17. (Promatrači izbora) u članku 17.1. iza stavka (2) dodaju se novi stavci (3) i (4) koji glase:

“(3) Promatračima mora biti omogućeno ostvarivanje prava na učinkovito promatranje, uključujući izravan pristup svim izbornim radnjama iz stavka (2) ovoga članka, a posebno pristup fazi prebrojavanja glasačkih listića.

(4) U slučaju da promatrač tijekom promatranja utvrdi postojanje nepravilnosti u procesu koji promatra, može zatražiti pojašnjenje od ovlaštene osobe; međutim, u slučaju da promatrač nije zadovoljan pojašnjenjem, on ili ona će to komentirati u Knjizi glasovanja.”

Članak 107

Članak 17.2 stavak (1) mijenja se i glasi:

“(1) Promatrači se ni na koji način ne smiju miješati u izborne radnje i dužni su poštivati ​​tajnost glasovanja i otkrivati ​​identitet birača samo ako je to potrebno za obavljanje njihove dužnosti prema stavku (4) članka 17.1. Na javnoj sjednici izbornog povjerenstva, centru za registraciju birača, biračkom mjestu ili drugom relevantnom mjestu može biti prisutan samo jedan predstavnik akreditiranih subjekata, kako to odredi Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.”

Iza stava (2) dodaje se novi stav (3) koji glasi:

(3) Promatranje brojanja glasačkih listića u centru za brojanje organizira se na način da za svakim stolom za kojim se broje glasački listići svaki od ovlaštenih subjekata može imati po jednog promatrača tijekom cijelog procesa brojanja, kao i tijekom svih ostalih izbornih radnji. u centru za brojanje."

Dosadašnji stav (3) postaje stav (4).

Članak 108

U članku 17. stavku 8. riječi: »podnijeti prigovor« zamjenjuju se riječima: »podnijeti žalbu«, a riječi: »koji će riješiti«, zamjenjuju se riječima: »koji će riješiti žalbu«.

Članak 109

U članku 17. stavku 9. stavku 1. iza riječi: »pisanim putem« dodaju se riječi: »ili elektroničkim putem«.

Članak 110

U poglavlju 18. (Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine) članak 18.3. briše se.

Članak 111

U Poglavlju 19.A (Kaznene odredbe ) članak 19.8 mijenja se i glasi:

“(1) Novčanom kaznom od 600 do 3.000 KM kaznit će se za prekršaj fizička osoba zaposlena ili angažirana u izbornoj administraciji, ako:

  1. sudjeluje u donošenju odluke koja može izazvati sumnju u njegovu/njezinu sposobnost da djeluje nepristrano kršeći članak 2.1. ili na drugi način prekrši zakletvu iz člana 2.1. stav (3);
  2. ne odredi biračka mjesta na području općine za glasovanje na svim razinama vlasti u BiH suprotno članku 2.13 stav (1) podstavak 2);
  3. ne osigura izborni materijal za glasovanje na svim razinama izbora u BiH protivno članku 2.13 stav (1) podstavak 5);
  4. birače ne obavijesti o podacima potrebnim za provođenje izbora prema nalogu Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine u skladu s člankom 2.13 stav (1) podstavak 6);
  5. provodi prebrojavanje glasačkih listića na biračkom mjestu i u centru za prebrojavanje ili objedinjuje izborne rezultate s biračkih mjesta na neodgovarajući način ili ne unosi rezultate izbora u odgovarajuću programsku aplikaciju ili na pravilan način kršeći članak 2.13. , stav (1) podstavak 9);
  6. imenuje predsjednika i člana biračkog odbora ili zamjenika suprotno članku 2.19.;
  7. fiktivnim predstavljanjem povrijedi zabranu zlouporabe prava na sudjelovanje u radu biračkog odbora iz članka 2.19 stav (14);
  8. ne ažurira podatke u skladu s promjenama broja birača i propisima Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine kako je propisano člankom 3.8 stav (3) podstavak b);
  9. ne omogući uvid u izvod iz Središnjeg biračkog spiska na području svoje općine kako je propisano člankom 3.8 stav (3) podstavak c);
  10. ne dostavi podatke za Središnji birački spisak utvrđen propisima Središnjeg izbornog povjerenstva Bosne i Hercegovine kako je propisano člankom 3.8 stav (3) podstavak d);
  11. ne vodi evidenciju zahtjeva i prigovora i ne čuva prateću dokumentaciju propisanu člankom 3.8 stav (4);
  12. odredi biračka mjesta suprotno članku 5.1. stavak (2), uključujući i ispravnost tehničke opreme;
  13. ne osigura videonadzor sukladno članku 5.2.a stav (1);
  14. ne zaključa i osigura izborni materijal uključujući odgovarajuće izborne tehnologije kako je propisano člankom 5.3 stav (3);
  15. ne dostavi na biračko mjesto odgovarajuće izborne tehnologije propisane člankom 5.3a stav (1) ili ne zaključa izborne tehnologije propisane člankom 5.3a stav (2);
  16. neopravdano izostane tijekom procesa glasovanja i brojanja glasačkih listića u skladu s člankom 5.5 ili neopravdano izostane sa skupnog ručnog brojanja birača, glasačkih listića, omotnica s nepotvrđenim glasačkim listićima i glasova suprotno članku 5.23 stav (5);
  17. ne rasporedi dužnosti na članove biračkog odbora ili ih ne evidentira na način propisan člankom 5.6 stav (2);
  18. ne udalji osobu koja ometa biračko mjesto kako je propisano člankom 5.6 stav (3);
  19. dopusti unošenje političkog obilježja ili simbola u biračko mjesto suprotno članku 5.6 stav (5);
  20. ne vodi kontinuirano, detaljno i čitko, u propisanom obliku i sa podacima propisanim člankom 5.7 stav (1) Biračku knjigu o radu biračkog odbora;
  21. ne istakne na vidnom mjestu popis članova biračkog odbora s nazivima političkih subjekata koji su ih predložili u skladu s člankom 5.8 stav (1) podstavak 5);
  22. ne objasni biraču način glasovanja ili ne osigura tajnost glasovanja propisanu člankom 5.11 stav (1);
  23. ne identificira birača sukladno članku 5.13. stavak (1) ili se ne uvjeri da potpis birača u izvatku iz Središnjeg biračkog popisa odgovara potpisu na identifikacijskoj ispravi kojom se utvrđuje identitet birača u skladu s člankom 5.13, stavak (2) i (3);
  24. izda glasački listić suprotno odredbama koje uređuju izdavanje glasačkih listića iz članka 5.13.;
  25. pomaže pojedincu pri glasovanju na način koji nije u skladu s ovim člankom 5.19.;
  26. ne evidentira podatke ili ne ispuni obrasce u skladu s člankom 5.25.; ili
  27. ne osigura da su podaci zbirnog sažetka rezultata glasovanja za općinu u skladu s člankom 5.27. ovog zakona.

(2) Za prekršaj iz stavka (1) podstavka 1, 7, 14. do 27. ovoga članka kaznit će se članovi biračkog odbora novčanom kaznom u iznosu od 600 do 10.000 KM.

(3) Za prekršaje iz stavka (1) podstavka 1, 7, 14 do 27 ovoga članka kaznit će se politički subjekt u čije ime je član biračkog odbora imenovan novčanom kaznom u iznosu od od 3.000 do 10.000 KM.”

Članak 112

Članak 19.9. Zakona mijenja se i glasi:

“(1) Novčanom kaznom od 3.000 do 30.000 KM kaznit će se za prekršaj politički subjekt ako on ili njegov kandidat:

  1. ne podnese ostavku na dužnost ili ne postupi u skladu sa zakonom kojim se uređuje njegov/njezin status kršeći član 1.8 stav (4);
  2. ne dostavi promjene podataka u roku od 10 dana sukladno članku 4.22.;
  3. protivno članku 7.1., u vrijeme prijevremene izborne promidžbe, učini radnju koja se smatra vođenjem izborne promidžbe;
  4. ukloni, prekrije, uništi ili preinači tiskanu obavijest, plakat, plakat ili drugi materijal koji se sukladno zakonu koristi za potrebe izborne promidžbe političke stranke, koalicije, liste neovisnih kandidata ili neovisnih kandidata , kršeći članak 7.2, stavak (2);
  5. u ili na zgradu tijela državne vlasti bilo koje razine, javno poduzeće, javnu ustanovu ili mjesnu zajednicu ili na vjerski objekt istakne obavijest, plakat ili plakat, odnosno postavi svoj naziv ili slogan koji se odnosi na izbornu promidžbu. , na javnoj cesti i javnoj površini, osim na mjestima određenim za lijepljenje plakata i oglašavanje; [Članak 7.2, stavak (3)];
  6. u roku od 15 dana od dana održavanja izbora ne ukloni sve obavijesti, plakate, plakate i drugi sličan materijal koji se koristi u svrhu kampanje kako je propisano člankom 7.2 stav (4);
  7. zlorabi javna sredstva za vlastite potrebe i za promociju političkog subjekta čiji je član protivno članku 7.2a stav (2);
  8. nosi ili pokazuje oružje na političkom skupu, biračkom mjestu ili u njihovoj okolini, odnosno za vrijeme okupljanja vezanog uz djelovanje političke stranke, koalicije, liste nezavisnih kandidata ili nezavisnih kandidata u izbornom procesu, protivno članku 7.3. stav (1) podstava 1);
  9. ometa skup druge političke stranke, koalicije ili nezavisnog kandidata ili potiče drugoga na takve aktivnosti suprotno članku 7.3 stav (1) podstavak 2);
  10. onemogućuje novinaru da obavlja svoj posao u skladu sa svojim profesionalnim pravilima i izbornim pravilima suprotno članku 7.3 stavak (1) podstavak 3);
  11. obeća novčanu nagradu ili drugu materijalnu korist u svrhu stjecanja potpore birača ili prijeti pristaši druge političke stranke, koalicije, liste nezavisnih kandidata ili nezavisnom kandidatu protivno članku 7.3 stavak (1) podstavka 4);
  12. navodi na glasovanje osobu koja nema biračko pravo protivno članku 7.3 stav (1) podstavak 5);
  13. navodi osobu da više puta glasuje na istim izborima ili da glasuje u ime druge osobe suprotno članku 7.3 stavak (1) podstavak 6) ako to ne predstavlja kazneno djelo;
  14. koristi jezik koji bi nekoga mogao izazvati ili potaknuti na nasilje ili širenje mržnje, ili objaviti ili koristiti sliku, simbol, audio ili video zapis, tekstualnu poruku, internetsku komunikaciju ili drugi materijal koji može imati takav učinak [članak 7.3. stavak (1) podstavak 7)] ako ne predstavlja kazneno djelo;
  15. zloupotrijebi dijete u političke svrhe suprotno članku 7.3 stavak (1) podstavak 8) ako to ne predstavlja kazneno djelo;
  16. lažno se predstavlja kao politička stranka, koalicija, lista nezavisnih kandidata ili nezavisni kandidat, ili fiktivno predstavlja politički subjekt kojem je dodijeljeno mjesto u biračkom odboru kako bi pogodovao drugom političkom subjektu kojemu je to mjesto u biračkom odboru nije dodijeljen u suprotnosti s člankom 7.3 stav (2);
  17. održava skup radi izborne promidžbe protivno članku 7.4. stavak (1) podstavak 1)];
  18. prezentira bilo kakav materijal u svrhu utjecaja na birače na biračkom mjestu ili u okolini suprotno članku 7.4 stav (1) podstavak 2);
  19. koristi domaća i međunarodna sredstva komunikacije u svrhu utjecaja na birače suprotno članku 7.4. stavak (1) podstavak 3.;
  20. koristi megafon ili drugi razglas radi utjecaja na birače protivno članku 7.4 stavak (1) podstavak 4);
  21. obavlja bilo kakvu radnju kojom se ometa ili ometa izborni proces [članak 7.4. stavak (3)];
  22. prekorači najveći dopušteni iznos za financiranje izborne promidžbe iz članka 15.10.;
  23. provodi izbornu promidžbu u razdoblju od dana raspisivanja izbora do dana službenog početka izborne promidžbe [članak 16.14. stavak (3)];
  24. putem medija širi lažne informacije koje bi mogle narušiti integritet izbornog postupka ili dezinformirati birače protivno članku 16. stavku 17.a ovoga Zakona.

(2) Za prekršaj iz stavka (1) ovoga članka koji počini sljedbenik političkog subjekta kaznit će se taj politički subjekt.

(3) Za prekršaj iz stavka (1) podstavka 2. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u političkoj stranci, koaliciji ili listi nezavisnih kandidata novčanom kaznom u iznosu od 600 do 15.000 KM. .

(4) Za prekršaj iz stavka (1) ovoga članka kaznit će se i kandidat političkog subjekta novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 15.000 KM.

(5) Novčanom kaznom u iznosu od 600 KM do 3.000 KM kaznit će se za prekršaj iz stavka (1) podstavka 8, 12. i l3. ovoga članka i osobe zaposlene ili angažirane u izbornoj službi.

(6) Za prekršaje iz ovoga članka Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine može, uz novčanu kaznu, izreći i druge sankcije propisane člankom 6.7. ovoga zakona.”

Članak 113

U glavi 20. (Prijelazne i završne odredbe) iza članka 20. stavka 16.a dodaju se novi članci: Članak 20. stavak 16.b, članak 20. stavak 16.c, članak 20. stavak 16.d i članak 20. stavak 16.e koji glase:

“Članak 20.16b

Sadašnji članovi Središnjeg izbornog povjerenstva BiH nisu dužni podnijeti ostavku ili biti razriješeni zbog neispunjavanja uvjeta iz članka 2.5. stavak (6) ako ti uvjeti nisu postojali u vrijeme njihova imenovanja. Ovo se ne odnosi na uvjete predviđene u članku 2.5. stavak (6) podstavci 6) i 7) ovoga zakona.«.

Članak 20.16c

(1) Središnje izborno povjerenstvo BiH će u razdoblju od 15 dana od stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona do 45 dana prije održavanja lokalnih izbora 2024. godine nastojati izvršavati svoje zadaće u pogledu izbor i imenovanje, registracija, obuka, ovjera i ocjenjivanje predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora u skladu sa Zakonom.

(2) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine će u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti propise kojima će se utvrditi kriteriji i postupak imenovanja predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora u skladu s sa stavom (1) ovog člana.

(3) Nakon isteka roka iz stavka (1) ovoga članka, ako neka od mjesta predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora ostanu nepopunjena, ta će se mjesta iznimno imenovati prema postupku predviđenom prema članku 2.19. stav (5) do (16) ovog zakona.

(4) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine donijet će privremene propise koji se primjenjuju isključivo na Lokalne izbore 2024. godine, a kojima će se utvrditi kriteriji i postupak imenovanja predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora u skladu sa stavkom (3) ovog člana. ovaj članak.

Članak 20.16.d

(1) Danom stupanja na snagu ovih izmjena i dopuna Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine će, u skladu s relevantnim odredbama ovog zakona, utvrditi opseg pilot projekata za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija i identificirati lokacije na kojima će se ti pilot projekti provoditi na području Bosne i Hercegovine.

(2) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine odgovorno je za provedbu pilot projekata iz stavka (1) ovoga članka, uključujući distribuciju, instalaciju, sigurnost i korištenje specifičnih izbornih tehnologija i druge odgovarajuće opreme. potrebne za provedbu pilot projekata, kao i sve druge dodatne aktivnosti usmjerene na osiguranje sigurnosti, cjelovitosti i funkcionalnosti odabranih izbornih tehnologija u provedbi pilot projekata.

(3) Središnje izborno povjerenstvo će u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga zakona donijeti bliže propise u vezi s provedbom odredbi stavka (1) i (2) ovoga članka. To uključuje i utvrđivanje odgovornosti nadležnih organa za provođenje izbora i drugih nadležnih organa u Bosni i Hercegovini.

(4) Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine podnosit će periodično izvješće/a Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine o postupcima i mjerama poduzetim za provedbu pilot projekata.

Članak 20.16e

(1) Osim u pogledu odredaba potrebnih za provođenje pilot projekata uvođenja posebnih izbornih tehnologija, primjena odredaba ovoga Zakona koje se odnose na uvođenje posebnih izbornih tehnologija počinje kada se steknu tehnički uvjeti za njihovu primjenu. .

(2) Tehnički uvjeti iz stavka (1) ovoga članka uključuju izradu studije izvodljivosti, nabavu potrebne opreme i provedbu pilot procesa, uključujući i sve druge dodatne aktivnosti usmjerene na osiguranje cjelovitosti i funkcionalnosti odabrane tehnologije u izbornom procesu.

(3) Nakon konzultacija s IDDEEA-om i Agencijom za zaštitu osobnih podataka BiH, Središnje izborno povjerenstvo će posebnim pravnim aktom potvrditi ispunjavanje ovih tehničkih uvjeta.

(4) Središnje izborno povjerenstvo će Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine redovito podnositi iscrpna izvješća o svojim aktivnostima u vezi s uvođenjem specifičnih izbornih tehnologija.

Članak 114

  1. Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave na službenoj web stranici Ureda visokog predstavnika ili narednog dana od dana objave u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, ovisno o tome što nastupi prije.
  2. Iznimno od stava (1) ovog člana, čl. 76. do 81., čl. 84. do 105. i čl. 111. i 112. ovog zakona stupaju na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne donese usvojiti izmjene i dopune Izbornog zakona Bosne i Hercegovine u vezi s pitanjima iz ovog stava prije tog datuma.