Organizacije civilnog društva okupljene oko Deklaracije o ustavnim i drugim reformama BiH na putu u EU i NATO ponovile su apel visokom predstavniku i OHR-u da hitno reagiraju i donesu odluke koje će unaprijediti integritet izbornog procesa.
Radi se u Jevrejskom kulturnom društvo La Benevolencija, Hrvatskom narodnom vijeću BiH, Srpskom građanskom vijeću BiH, Forumu parlamentaraca BiH 1990., Centru za promociju civilnog društva, Vijeću Kongresa bošnjačkih intelektualaca i apelantima pred Evropskim sudom za ljudska prava koje u ovoj grupaciji predstavlja Jakob Finci.
Predsjedavajući vijeća Organizacija civilnog društva Vladimir Andrle je na pres-konferenciji u Sarajevu kazao kako smatraju da nas vraćanje izmjena Izbornog zakona BiH u redovnu proceduru u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine udaljava od mogućih dogovora, posebno što se osim pitanja unapređenja izbornog integriteta ubacuju i dodatna pitanja izmjena zakona o kojima teško da u ovim okolnostima ima ikakvog konsenzusa.
"Pozivamo Delegaciju EU i Ambasadu SAD da javno podrže napore visokog predstavnika u rješavanju ovog pitanja. Nastavak političkih igara sa potpuno neizvjesnim ishodom ne vodi nas nigdje i prijeti blokadom neophodnih reformi", naveo je Andrle.
Po njegovim riječima, podrška međunarodne zajednice je, nažalost, neophodna.
Organizacije civilnog društva smatraju da ključne, suštinske izmjene Izbornog zakona koje uključuju implementaciju presuda Evropskog suda za ljudska prava, kao i pitanja rješavanja državne imovine, Ustavnog suda BiH, vladavine prava, trebaju proći široku javnu raspravu i uključiti civilno društvo u te procese.
Andrle je istaknuo da bez uključivanja civilnog društva neće biti moguće usaglasiti ova pitanja u interesu građana.
"Stoga zahtijevamo da se organizacije civilnog društva, akademska zajednica i drugi subjekti koji oblikuju bh. društvo odmah pozovu i uključe u ove procese. Podsjećamo Predsjedništvo BiH, Parlamentarnu Skupštinu BiH kao i institucije Federacije BiH o nadležnostima koje govore o nužnosti suradnje sa civilnim sektorom, s ciljem povećanja transparentnosti i odgovornosti", naveo je Andrle.
Generalni sekretar VKBI Emir Zlatar je naveo da su u prethodnih desetak dana imali susrete s predstavnicima OHR-a, Delegacije EU, američkim ambasadorom, te su zahtijevali da se pitanje izmjena Izbornog zakona u kontekstu integriteta i redefinisanja biračkih odbora, njihove uloge i izbora hitno donese i promijeni.
"Dobili smo obećanja da će se to uraditi, s obzirom da se na taj način vraća dostojanstvo i dignitet građanima BiH i imamo tu potpuni konsenzus unutar naših organizacija", kazao je Zlatar.
Dodao je kako su očekivali da će to prepoznati i vladajuće stranke, napominjući da su imali sastanak i sa predsjedavajućim Doma naroda PSBiH Kemalom Ademovićem kojem su prenijeli njihove zahtjeve.
"Očekivali smo da će to pitanje biti riješeno u Parlamentarnoj skupštini BiH", naveo je Zlatar.