Veliko otkriće

Otkrivena najstarija crna rupa nastala 470 miliona godina nakon Velikog praska. Ali naučnike je zapanjilo još nešto

Naučnici su otkrili najstariju dosad poznatu crnu rupu koja je nastala samo 470 miliona godina poslije Velikog praska.

Nalazi objavljeni u ponedeljak potvrđuju ono što su dosad bile samo teorije - da su supermasivne crne rupe postojale u osvit univerzuma. NASA-in svemirski teleskop james Web i opservatorija Čandra za X-zračenje udružili su se prošle godine na ovim posmatranjima.

S obzirom na to da je univerzum star 13,7 milijardi godina, starost ove crne rupe 13,2 milijarde godina.

Naučnike je dodatno zapanjila veličina ove crne rupe – 10 puta je veća od crne rupe u Mliječnom putu.

Vjeruje se da je njena masa od 10 odsto do 100 odsto mase svih zvezda u njenoj galaksiji, rekao je glavni autor Akos Bogdan iz Harvard-Smitsonijan centra za astrofiziku. To nije ni blizu odnosa mase crnih rupa u Mliječnom putu i drugim obližnjim galaksijama, koje se procenjuju na 0,1 posto, naveo je on.

"Jednostavno je dosta rano u univerzumu za takvog diva", rekla je Prijamvada Natarajan sa Univerziteta Jejl, koja je učestvovala u studiji objavljenoj u časopisu Nature Astronomy.

Istraživači veruju da je crna rupa nastala od ogromnih oblaka gasa koji su se urušili u susjednoj galaksiji..

Činjenica da ju je Čandra otkrio potvrđuje "bez sumnje da je to crna rupa", kaže Natarajan.

Sa X-zracima "zapravo hvatate gas koji se gravitaciono uvlači u crnu rupu, ubrzava se i počinje da sija u X-zracima", rekla je ona.

Prema naučnicima, teleskop Web je možda uočio crnu rupu koja je starija 29 miliona godina, ali ona tek treba da bude posmatrana X-zracima i potvrđena.