Misterije svemira

Ove crne tačke na Suncu nikada ranije nisu primijećene. One bi mogle otkriti velike tajne

Svemirska sonda Solar Orbiter jurila je kroz svemir kada se otvorila "rupa" u sunčevoj atmosferi blizu njenog južnog pola.

To nije bila rupa sama po sebi. Bila je to koronalna rupa - mjesto u vanjskoj atmosferi Sunca gdje je temperatura pala. Ove "hladne" tačke ne sijaju tako jako kao ostatak sunca, zbog čega na slikama izgledaju crne, poput duboke rupe, piše Science Alert.

Dok je Solar Orbiter posmatrao rupu, u martu 2022. godine, njegov moćni ekstremno ultraljubičasti instrument uočio je nešto što niko ranije nije video: malene baklje koje izbijaju svuda.

Upoznajte 'picoflares'

Pogledajte izbliza ivicu sunca u video snimku ispod. Jedna od malih baklji strši kao tamna linija iz sunčeve površine:

Naučnici ranije nisu mogli da otkriju ove mini baklje jer su tako male — pa, na solarnim skalama.

Ovi sjajni mlazovi plazme su svaki dugi nekoliko stotina kilometara i nestaju nakon 20 do 100 sekundi. Svaki od njih emituje onoliko energije koliko 3.000 do 4.000 američkih domaćinstava potroši godišnje, rekao je solarni fizičar Lakshmi Pradeep Chitta za Nature.

To nije ništa u poređenju sa solarnim bakljama na koje su naučnici navikli. Najveća vrsta solarne erupcije naziva se baklja X klase, koja emituje energiju ekvivalentnu milijardu hidrogenskih bombi. To je milijardu puta više energije od nano baklji na drugom kraju spektra.

Novootkrivene baklje imaju 1.000 puta manje energije od nano baklje, što je trilionti dio energije X-baklje. Tako ih naučnici nazivaju "picoflares", u novoj studiji o nalazima, objavljenoj u časopisu Science u četvrtak.

Budući da su ove pikoflare bile po cijeloj koronalnoj rupi, istraživači sumnjaju da su i po cijelom ostatku Sunca.

Snimak Sunca

Picoflares bi mogao otkriti jednu od najvećih tajni Sunca: kako proizvodi moćan tok električno nabijenih čestica i jakih magnetnih polja, koji neprestano eksplodiraju Zemlju.

Taj tok, nazvan "sunčev vjetar", postaje super-nabijen kada su koronalne rupe ili velike solarne baklje usmjerene na našu planetu. Nastala poplava može blokirati radio signale na Zemlji, onemogućiti električne mreže, pa čak i izbaciti satelite iz orbite.

Utješna nagrada takve solarne oluje je to što pokreće prekrasne aurore, zvane Northern Lights.

Naučnici žele razumjeti solarni vjetar kako bi ga mogli bolje prognozirati, dajući Zemlji više vremena da se pripremi za njegove udare.

Vidjeti sunce izbliza, u manjim razmjerama, moglo bi otkriti njegove tajne

Nedavna otkrića NASA-ine Parker solarne sonde podržavaju ideju da bi konstantne, ranije neprimjetne baklje mogle podsticati solarni vjetar. Ti istraživači su izvijestili o drugim "malim mlaznim aktivnostima".

"Mlazovi su, generalno, ranije primjećeni u solarnoj koroni", rekao je za Space.com Chitta, koji je vodio studiju Solar Orbiter i tim na Institutu Maks Plank za istraživanje solarnog sistema. „Picoflare mlazovi koje smo uočili su najmanji i energetski najslabiji tip mlaza u solarnoj koroni koji ranije nisu uočeni."

Moguće je da čak i manji, češći mlaznjaci koje još ne možemo vidjeti također potiču solarni vjetar, izvijestila je Evropska svemirska agencija.

Kako sunce postaje aktivnije, odlično je vrijeme za proučavanje solarnog vjetra

NASA i ESA lansirale su Solar Orbiter 2020. godine, s ciljem proučavanja ovih vjetrova na njihovom izvoru. Jednog dana, naučnici se nadaju da će bolje prognozirati svemirsko vrijeme koje dolazi od sunca.

Sada je sjajno vrijeme za proučavanje tog pitanja, jer se aktivnost Sunca povećava do vrhunca svog 11-godišnjeg ciklusa. Bakte, koronalne rupe i druge snažne erupcije na Suncu postaju sve češće.

"Sve u svemu, sada je to rudnik zlata", rekao je za Nature Andrej Žukov, solarni fizičar iz Kraljevske opservatorije Belgije u Briselu, koji radi sa Solar Orbiterom i koautor nove studije.