objavljena lista

Ovo su najsigurnija mjesta ako izbije treći svjetski rat. I sva su daleko od BiH

Foto: Freepik

U svakom scenariju koji predviđa treći svjetski at" postoje izrazito neutralne zemlje koje bi mogle da budu pošteđene. Ove nacije također karakteriše njihova geografska udaljenost, a bogati resursi čine ih idealnim odredištima za prevladavanje globalnih sukoba.

Atmosfera na planeti nikad napetija, čak i među zemljama u kojima nema neke drame. Tako Skandinavci dobijaju listu namirnica za slučaj rata, a Times of India objavljuje listu zemalja u koje se treba seliti ako želimo da nas zaobiđe treći svjetski… Nije neko iznenađenje da su prilično daleke i nedostupne, posebno iz naših krajeva.

Antarktik

Iako nije država, Antarktik, najjužniji kontinent, ima osigurano mjesto na svim listama ovog tipa, zbog svoje ekstremne izolacije. Poznat po pejzažima koji oduzimaju dah i ledenim terenima, nije baš mjesto koje bi mnogi zvali domom, ali ima i takvih.

Fidži

Fidži je izolovana ostrvska država u prostranom Tihom okeanu, koja se drži mirne vanjske politike. Stanovništvo živi skromno, a njegove zelene šume, mineralni izvori i bogata ribarska područja čine Fidži privlačnim utočištem usred globalne neizvjesnosti.

Island

Island je stalno na vrhu liste Globalnog indeksa mira. Sa obilnim rezervama slatke vode, obnovljivom energijom i morskim resursima, Island postiže samodovoljnost, tako da uopšte ne mora da se oslanja na druge zemlje za osnovne resurse. Uostalom, tamo se nalazi i najusamljenija kuća na svijetu za koju se priča da je utočište u slučaju apokalipse.

Grenland

Dok Danska, kao dio Evropske unije i NATO-a, može biti na udaru u slučaju izbijanja rata u Evropi, Grenland, autonomna konstitutivna zemlja, ostaje strateški udaljen i politički nesvrstan. Njegovi udaljeni, planinski tereni čine ga povoljnom lokacijom za bjekstvo od ostatka svijeta.

Novi Zeland

Novi Zeland, sa svojom stabilnom demokratijom i historijom bez ratnih sukoba, predstavlja još jednu skrivenu i razvijenu naciju. Sa plodnim zemljištem, čistom vodom i sposobnošću da proizvodi sopstvenu hranu, planinski tereni Novog Zelanda nude prirodna skloništa pred potencijalnom invazijom.

Butan

Okružen Himalajima, Butan pruža odlično utočište, ušuškan i sakriven od potencijalnih prijetnji. Sa posvećenošću vanjskoj nezavisnosti i pažljivim izbjegavanjem diplomatskih zapleta, Butan svakako nije logična meta za invaziju.

Irska

Uprkos svojoj blizini potencijalnog sukoba u Engleskoj, Irska održava potpuno nezavisnu vanjsku politiku i uzdržava se od članstva u NATO-u. Vojno je neutralna, tako da bi eventualni sukob mogao da je zaobiđe.

Švicarska

Švicarska, poznata po svojoj političkoj neutralnosti, ima planinski teren, bez izlaza na more i brojna nuklearna skloništa. Čak i ako bi tamo sletjele nuklearne bombe, švicarsko stanovništvo je dobro zaštićeno bunkerima i okruženo planinama, stvarajući odbranu od susjednih zemalja. Inače, Švicarska baš želi da privuče nove stanovnike – plaća ljudima da se dosele, ali uz određene uslove.

Indonezija

Uvrštavanje Indonezije na ovu listu proizilazi iz njene tradicionalno neutralne pozicije o globalnim političkim pitanjima, oličene u „slobodnoj i aktivnoj“ vanjskoj politici. Zemlja se fokusira na nezavisnu akciju u međunarodnim poslovima i posvećena je negovanju globalnog mira.

Tuvalu

Unutar ogromnih prostranstava Tihog okeana, Tuvalu je izuzetno povučena i politički nesvrstana nacija. Mala populacija i zanemarivi resursi ne daju nikakav podsticaj velikim zemljama uključenim u svjetski rat da ciljaju Tuvalu. Jedinstveno samodovoljni, tamo proizvode sopstvenu hranu i potrepštine, osiguravajući svoju nezavisnost i vjerovatnu izolaciju u ratnom scenariju.