Aktuelizirali pitanje

Para vrti gdje burgija ne može: Hoće li RS zbog prodaje lipicanera odblokirati donošenje registra kopitara u BiH?

Vlada RS godinama neće da se očituje o Pravilniku o identifikaciji i registraciji kopitara, a sada najavljuju „pokretanje procesa u tom pravcu“

Ovih dana u medijima, prvenstveno onima u entitetu Republika Srpska, objavljena je vijest iz koje proizilazi da ergela konja “Vučijak” u Prnjavoru i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a namjeravaju pokrenuti proces “osnivanja registra kopitara na nivou BiH“, a koji bi im, kako je istaknuto otvorio put za izvoz konja u Evropsku uniju.

Inače, ergela "Vučijak" najviše je poznata po uzgoju lipicanera. Kao 'vjetar u leđa' za formiranje registra vide u tome i što je ta ergela nedavno dobila status punopravnog člana Svjetske organizacije uzgajivača lipicanera.

Uspostavom registra, kako su naveli iz te ergele, zainteresovani iz cijelog svijeta mogli bi, što je sada zbog nepostojanja registra onemogućeno, konje iz BiH, prodavati po znatno višoj cijeni od maksimalnih 2.000 KM za koliko ih prema tvrdnjama iz "Vučijaka“ prodaju sada u Bosni i Hercegovini.

Državna nadležnost

Međutim, ako se zna da je uspostava registra kopitara u našoj zemlji u nadležnosti države, onda bi se iza ove priče, na što ukazuju i neki drugi događaji, mogao kriti pokušaj prijenosa nadležnosti s BiH pri uvođenju sistema identifikacije i registricije kopitara, a što je i jedna od obaveza naše zemlje na evropskom putu, koja nije vezana samo za izvoz konja.

U tom kontekstu, posebno je važno napomenuti da je od 2015. godine, vlasnik ove ergele, koja je javna ustanova, Vlada Republike Srpske.

I dok iz "Vučijaka" i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kao usput najavljuju registar na državnom nivou, a ne spominju komunikaciju s državnim institucijama, zanimljivo je da upravo iz RS koče njegovo donošenje, a istovremeno se ispipava teren da li "Vučijak" kao ustanova Vlade RS može biti nosilac aktivnosti na uspostavi registra kopitara, odnosno lipicanera na nivou BiH.

Naime, u augustu ove godine Milan Petković, poslanik Ujedinjene srpske u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH uputio je pitanje Staši Košarcu, ministru vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH o tome kako se formira jedinstveni sistem kopitara i da li ergela "Vučijak" iz Prnjavora može uspostaviti jedinstven, kako je naveo Petković "sistem za lipicanera na nivou BiH“. Također, ovaj poslanik pitao je i šta je potrebno ispuniti od uvjeta kako bi se omogućio izvoz konja iz BiH.

Pitanje Petkovića

Ergela "Vučijak" ne može praviti registar

Odgovore na ova pitanja utvrdilo je Vijeće ministara BiH, na sjednici održanoj 18. oktobra i oni raspršuju svaku nadu da se bez institucija s državnog nivoa može bilo šta uraditi.

"Jedinstveni sistem identifikacije i registracije kopitara mogu uspostaviti isključivo organi koji su Zakonom o veterinarstvu BiH za to i predviđeni", naveli su u odgovoru Petkoviću na pitanje može li "Vučijak" uspostaviti registar iz Vijeća ministara BiH.

Odgovor Petkoviću stigao je u petak 20. oktobra, a već sutradan u nekim medijima u RS pojavila se priča o registru. Dalje, u odgovoru Petkoviću navedeno je da je dozvoljen izvoz registriranih konja iz BiH u Evropsku uniju, ali da konji oždrijebljeni ili kako navode iz Vijeća ministara rođeni u BiH ne mogu biti predmet izvoza, jer u našoj zemlji nije uspostavljen sistem registracije i identifikacije kopitara.

Odgovor Petkoviću

Iz Vijeća ministara su naveli i da je Ured za veterinarstvo BiH još 2018. godine pripremio nacrt Pravilnika o identifikaciji i registraciji kopitara u našoj zemlji i da ga je uputio nadležnim entitetskim institucijama na izjašnjenje, ali da nadležne institucije RS i Brčko distrikta svoja izjašnjenja nisu dostavili, što znači da onemogućavaju taj proces.

Inače, registrom kopitara bi trebali biti propisani detaljni uslovi identifikacije kopitara, izgled i sadržaj pasoša za životinje, kontrole kretanja, implementaciju sistema na bilo kojem nivou na teritoriji Bosne i Hercegovine , ali kroz državne regulative.

Opipavanje pulsa

Ako se zna da je na čelu Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH kadar SNSD-a i da je ministru Staši Košarcu itekako poznato zbog čega nema registra kopitara, kao i da je SNSD glavni u Vladi RS-a, a "Vučijak“ je u vlasništvu te entitetske vlade, kao i da su SNSD i Ujedinjena srpska u koaliciji, onda se ovakva pitanja mogu smatrati samo kao „opipavanje pulsa“ u Vijeću ministara BiH na ovakve teze, jer je ono tijelo koje utvrđuje odgovore na poslanička pitanja.

Stoga, bit će zanimljivo pratiti šta će se u narednom periodu dešavati u vezi s registrom kopitara. Da li će iz RS-a zbog benefita koje bi od toga imao „Vučijak“ firma u vlasništvu Vlade RS-a popustiti i dati saglasnost na Pravilnik koji im je još prije nekoliko godina uputio Ured za veterinarstvo BiH na izjašnjenje ili će pokušati , mimo Zakona o veterinarstvu BiH uspostaviti svoj sistem od kojeg u konačnici ne bi imali koristi u Evropskoj uniji, jer se priznaje samo državni registar.

Podsjećamo, krajem prošle godine UNESCO je uvrstio „Tradicije uzgoja konja lipicanera“ u Bosni i Hercegovini na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva . Često u RS, zasluge za ovaj čin pripisuju entitetu iako je Ministarstvo civilnih poslova BiH stalo iza ove inicijative koju je pokrenulo nekoliko zemalja u kojima se uzgaja ova vrsta konja.