Magazin

Pazite kakav med kupujete. Može sadržavati velike količine pesticida

med

Jeste li znali da je med jedna od rijetkih namirnica koje je moguće pronaći u gotovo svakom kutku svijeta? Naime, pčele, koje su glavne proizvođačice meda, žive na svim kontinentima, osim na Antarktici, i ključne su za oprašivanje cvijeća, usjeva i voćnjaka. Kako navode stručnjaci za pčele, koji djeluju u okviru Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) Ujedinjenih naroda, trećina svjetske proizvodnje hrane ovisi upravo o pčelama.

Mogli bismo reći da poljoprivreda ovisi o pčelama, a o njima ovisi i proizvodnja tekućeg zlata u košnicama. Inače, mnogi med nazivaju zlatom jer je ta slatka prirodna namirnica bogata raznim nutritivnim i energetskim vrijednostima, ali i zbog povijesnog simbolizma kao cijenjene i luksuzne namirnice te zahtjevnog procesa proizvodnje.

Za samo jedan kilogram meda pčele moraju obići više od milion cvjetova i izvršiti preko 50.000 letova. Takvim tempom, svaka košnica u prosjeku u jednoj godini proizvede 20 kilograma meda, ovisno o dostupnosti i koncentraciji nektara, vrsti pčela te drugim faktorima, govore podaci FAO-a. Čini se da je potreban stvarno golem broj košnica da bi se zadovoljile svjetske potrebe za medom.

Saveznik u borbi protiv bolesti

Za globalnu popularnost meda, koja će se prema predviđanjima stručnjaka nastaviti kretati uzlaznom putanjom i sljedećih godina, najzaslužnije je povećanje svijesti o zdravstvenim dobrobitima konzumacije meda, tvrdi Izvješće o globalnom tržištu meda. Također, sve veći prihodi i veća sklonost potrošača zdravijoj prehrani potiču ljude diljem svijeta da uvrste prirodne proizvode poput meda u svoju prehranu.

Neke od najistaknutijih zdravstvenih dobrobiti zbog kojih mnogi konzumiraju ovu namirnicu na svakodnevnoj razini ogledaju se u njegovoj pomoći u jačanju imuniteta te borbi protiv prehlada i viroza. Naime, med sadrži vrlo koristan hemijski spoj - fitonutrijent. Taj je spoj odgovoran za antioksidativna svojstva, kao i antibakterijsku i protugljivičnu moć meda, tvrdi znanstveno istraživanje. Med ima pozitivan učinak i na razinu energije, pomaže u probavi i problemima sa spavanjem te smiruje bolno grlo.

Međutim, sve zdravstvene dobrobiti su vezane samo za prirodni med, a ne i za patvorine koje se prodaju kao med. One su razrijeđene sa šećerima koji ne sadrže korisne tvari, ali mogu biti i opasne jer sadrže pesticide, antibiotike i teške metale izazivajući alergijske reakcije i druge zdravstvene probleme. Prirodni med je kvalitetan i provjeren, a ono što sigurno najbolje potvrđuje njegovu izvornost i vrsnoću su certifikati i nagrade.

Milioni košnica i tone meda

Broj košnica je u svijetu od 2010. do 2020. porastao za oko 14 miliona te je danas riječ o 94 miliona košnica, govore podaci Statiste.