Akcija spašavanja

Počelo izvlačenje speleologa zarobljenog u špilji u Turskoj, spašava ga 150 ljudi. ‘Puno je zamki’

Zaglavio je na dubini od 1120 metara

Počelo je izvlačenje Amerikanca koji je ostao zarobljen u trećem najdubljem špiljskom kompleksu u Turskoj. Oko 150 ljudi sudjeluje u spašavanju Marka Dickeya (40) otkako je u subotu ostao zarobljen u špilji Morca, među njima su i spasioci iz Hrvatske i iz drugih zemalja.

Dickey je bio suvoditelj tima koji je mapirao novi prolaz u špilji kada je doživio krvarenje u probavnom traktu.

Turska speleološka federacija rekla je da je operacija spašavanja vrlo složena jer je zaglavio na dubini od 1120 metara (3675 stopa). HGSS je potvrdio da je počela operacija izvlačenja američkog speleologa.

"U 14:30 sati tim od 10 pripadnika HGSS-a i nekoliko pripadnika bugarske službe spašavanja krenuo je u transport unesrećenog Marka. U 19:00 sati, spasioci su prešli dubinu od -920 metara gdje im se priključilo još dvoje pripadnika HGSS-a. Dio spašavatelja HGSS-a sudjeluje u proširenju uskog prolaza na dubini od -700m, dok nekolicina radi na opremanju dijela transportne dionice na dubini od -300m. Ostatak spasioca HGSS-a trenutno se nalazi u bazi za komunikaciju i koordinaciju", objavio je HGSS.

Mogao bi biti izvučen za tri do četiri dana

Podsjetimo, spasioci su Dickeyju još prije nekoliko dana dostavili potrebne jedinice krvi, no postalo je jasno da na površinu može izaći samo na nosilima, što je zbog uskih prolaza iznimno zahtjevno pa će akcija trajati više dana.

"Najnovije vijesti su da su nosila konačno krenula u transport, mislim nosila s unesrećenim naravno, u 3 sata i 29 minuta po turskom vremenu transport je krenuo, i sada nekakva očekivanja su tri do četiri dana da bi Mark mogao izaći van, ako sve bude po planu", rekao je za HRT Martin Glavić, član HGSS-a.

U jami se nalazi pedesetak spasilaca, među kojima je i 16 Hrvata. Pred svima njima težak je zadatak, izvlačenje je teško i komplicirano. Jama je zahtjevna, prepuna opasnosti, svi su svjesni opasnosti koje donosi ovo spašavanje.

"Uspostavili smo zone odmora, prva je na dubini od 700 metara, druga na 500, pa još dvije dodatne. Ako bude sve u redu, ako pacijent bude dobro, nastavit će se prema površini, a ako dođe do komplikacija, morat će se odmoriti, što može produžiti spašavanje", rekao je Recep Salci, voditelj spasilačke operacije.

"Jama je vrlo kompleksna, postoje brojne zamke i problemi. Njih rješavamo u hodu, ali najveći problem na koji nemamo utjecaj je zdravstveno stanje Marka. Doista moramo postupati vrlo oprezno", dodao je Giuseppe Conti, voditelj talijanskog tima Gorske službe spašavanja.

Procjene koliko će dana spašavanje trajati različite su, ovisno o zemlji iz koje dolaze spasioci. Turci su za razliku od ostalih ekipa vrlo pesimistični, pa poručuju kako bi zbog mogućih problema akcija spašavanja mogla trajati i duže od 10 dana.