SAM SVOJ MAJSTOR

Polen je u zraku: Kakvi su filteri kabine najbolji i kada ih treba mijenjati?

Fina prašina, polen, sitne ali štetne čestice u zraku: protiv svega toga se bori filter kabine u vašem autu. U samo jednom satu kroz vaš ventilacijski sistem u auto uđe do 500.000 litara zraka koji je često pun raznog onečišćenja. Zbog toga zrak u automobilu može sadržavati pet puta više ispušnih plinova, zagađivača i alergena od vanjskog zraka.

Filteri kabine u automobilima uklanjaju većinu prljavštine i tako štite putnike od onečišćenja. Filteri kabine, poznati i kao filtri za pelud, dijele se u različite izvedbe: postoji klasični vlaknasti filter s membranom od flisa i/ili papira, kombinirani filter s komponentom aktivnog ugljena i tzv. HEPA filter (visokoučinkoviti filter za čestice u zraku).

S obzirom na to da redovito odrađuju vrlo mnogo "posla" filtre treba mijenjati jednom godišnje, ili nakon 20.000 do 30.000 prijeđenih kilometara, a najbolje je to učiniti u proljeće, na početku sezone peludi. Iako mnogi zanemaruju izmjenu i smatraju to nepotrebnim troškom, zamjena ne mora biti skupa jer filter često možete sami promijeniti.

Jednostavni filteri od vlakana

Klasične filterske membrane, koje se sastoje od papira ili netkanog materijala izvlače do 95 posto štetnih čestica iz zraka koji struji u vozilo. Njihova učinkovitost uglavnom je ograničena na lebdeće čestice (prašinu) i grube čestice poput insekata ili pijeska. Plinovite nečistoće i mirisi obično prolaze kroz ovaj filter. Međutim, oni obično učinkovito filtriraju pelud biljaka i kontaminaciju prašinom. Osim toga, osjetljive komponente klimatizacijskog sistema zaštićene su od kontaminacije.

HEPA filteri se sastoje od nekoliko slojeva i imaju znatno manju propusnost zraka od konvencionalnih filterskih medija. Kako bi se postigao potreban protok zraka, površina medija filtera mora se povećati do pet puta, zbog čega HEPA filtar ne može zamijeniti konvencionalni filter u većini automobila, odnosno moguće ga je ugraditi u automobil koji je predviđen za to.

Kako zamijeniti filter kabine

Ovisno o marki i modelu, filter kabine ponekad se može promijeniti u samo nekoliko koraka, ali u nekim automobilima je za to potrebno mnogo truda. Stoga je preporučljivo unaprijed istražiti koliko je to teško ili lako napraviti na vašem automobilu. Informacije o tome ćete lako naći na internetu. Upute za instalaciju često su uključene uz novi filter. Sve je dobro objašnjeno i u ovom videu koji je objavio ADAC.

Kako zamijeniti ako je filter u motornom prostoru:

  • Budite sigurni da je motor hladan kako se ne biste opekli na vrućim dijelovima.
  • Mnoga vozila zahtijevaju uklanjanje plastičnih obloga u blizini brisača vjetrobrana. Za to je često potrebno ukloniti brisače vjetrobrana. Ovo se obavlja zatvorenom haubom koju je najbolje priručno zaštititi tkaninom, recimo dekom, kako ne bi došlo do ogrebotina. Odgovarajuće šarafe možete otpustiti odgovarajućim alatom.
  • Otvorite poklopac motora i pričvrstite ga šipkom za pričvršćivanje poklopca motora
  • U sljedećem koraku uklanjaju se brtve u području poklopca, ispod vjetrobranskog stakla. Kada su plastični poklopci uklonjeni, uklonite pričvrsne elemente (šarafi ili stezaljke)
  • Uklonite stari filter i očistite kućište filtera u automobilu (najbolje usisivačem i kistom). Nakon ovog koraka, preporučljivo je očistiti unutrašnju kutiju filtera sredstvom za čišćenje stakla ili plastike. Pazite da čestice prljavštine ne dospiju u zračne kanale.
  • Prilikom umetanja novog filtera obratite pažnju na smjer ugradnje. Kao pomoć, na okviru filtera naći ćete otisnute strelice koje pokazuju smjer strujanja zraka. Strelica bi trebala pokazivati ​​prema unutrašnjosti ili prema cijevima.
  • Sve vratite na mjesto prateći korake 2 do 4 u suprotnom smjeru.

Kako zamijeniti ako je filter u unutrašnjosti automobila

  • Pogledajte ispod pretinca za rukavice na suvozačevoj strani ili u prostoru za noge kako biste vidjeli postoji li odgovarajuće označeno kućište. Filter se obično nalazi iza pretinca za rukavice ili između prostora za noge vozača i suvozača.
  • U mnogim autima morate ukloniti šarafe ili dio pretinca za rukavice da biste došli do kućišta.
  • Kada dođete do kućišta otpustite stezaljke ili šarafe.
  • Izvucite filter za polen, uključujući njegov okvir, iz kućišta.
  • Obratite pažnju na pravilan smjer postavljanja. Kao pomoć, na okviru su strelice s oznakom "Protok zraka". Ako niste sigurni u kojem smjeru zrak prolazi uključite ventilaciju nakratko i provjerite.
  • Sve vratite na mjesto prateći korake 2 i 3 u suprotnom smjeru.