Portugal na pogon Brune Fernandesa savladao Urugvaj i izbjegao Brazilce u osmini finala

Fudbaleri Portugala uspjeli su stići i do druge pobjede na Svjetskom prvenstvu u Kataru, pošto su večeras u meču drugog kola sa 2:0 savladali Urugvaj. Čovjek odluke bio je Bruno Fernandes, koji je postigao oba gola za selekciju Portugala. Tako je Portugal osigurao plasman u osminu finala, a najvjerovatnije i izbjegao Brazil.

Portugal izbjegao Karioke

Pošto se na startu nokaut faze ukrštaju grupe G i H, a prvoplasirani iz jedne ide na drugoplasiranog iz druge. Od danas je izvjesno da će prva mjesta u tim grupama zauzeti Brazil i Portugal… Ove dvije selekcije bi tako, u nekom scenariju, mogli vidjeti u finalu. Prije toga se neće moći sresti.

S druge strane, Urugvaj je u teškoj poziciji jer ima samo jedan osvojen bod uoči posljednjeg kola.

Urugvajci su prijetili već u 3. minuti preko Oliveire, ali njegov siloviti udarac odlazi preko kola. Na drugoj strani ubrzo volej hvata Carvalho, ali i on je bio neprecizan.

Dugo smo potom čekali na pravo uzbuđenje, a dočekali smo ga u 32. minuti. Veliku šansu je tada imao Bentancur nakon solo-prodora, ali je Costa odbranio njegov šut u situaciji jedan na jedan.

Portugalci su u finišu poluvremena ostali bez važnog igrača jer se povrijedio mladi Nuno Mendes i morao je napustiti teren.

U 52. minuti je šansu za Portugal imao Joao Felix, ali je na kraju šutirao u spoljni dio mreže, da bi tri minute poslije Portugalci poveli.

Gol pripisan Ronaldu, a zatim ipak dodijeljen Fernandesu

Bruno Fernandes je tada divno centrirao, Ronaldo je skočio, evidentno je da nije dirao loptu, ali je ona prevarila golmana Urugvaja i završila u mreži.

Ronaldo je odmah digao ruku dajući svima doznanja da je on strijelac, čak je na trenutak zavarao i FIFA-u koja mu je prvobitno pripisala gol, ali kasnije je on ipak dodijeljen Fernandesu.

Urugvaj je u 75. minuti mogao do poravnanja, ali Portuaglce je nakon njegovog sjajnog udarca spasila stativa.

U 79. minuti Fede Valverde izlazi sam pred Costu, ali očajno šutira o golman Portugala to brani.

Nakon intervencije iz VAR sobe u 90. minuti je Faghani dosudio penal, a sigurno ga je izveo Bruno, te svojim drugim golom na meču postavio konačnih 2:0.

U posljednjim sekundama je Bruno mogao i do hat-tricka, ali je pogodio stativu.