Vijesti

Poslodavci i sindikat traže od parlamentaraca povećanje plaća u realnom sektoru do 400 KM

Vlada FBiH danas je donijela Odluku kojom je povećana najniža plaća za period od 1. januara do 31. decembra 2023. godine

Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine i Savez samostalnih sindikata BiH apeluju na poslanike Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH da na dnevni red sjednice koja će se održati 25. jula ove godine najprije uvrste, a zatim i usvoje izmjene i dopune Zakona o doprinosima FBiH i Zakona o porezu na dohodak FBiH.

"Izmjenama i dopunama navedenih zakona omogućilo bi se brzo povećanje plaće do 400 KM radnicima u realnom sektoru, a na ovo povećanje plate ne bi se plaćali puni, nego značajno umanjeni doprinosi, dok bi obaveze na platu zatečenu u trenutku stupanja na snagu ovih izmjena i dopuna, ostale u punom iznosu kao i do sada", obrazlažu u saopćenju iz UPFBiH.

Posljednjih dana, dodaju, uočili su izjave pojedinih zastupnika da poslodavci mogu povećati plate radnicima i bez ovih izmjena zakona.

"To je tačno, jedino što zastupnici slučajno ili namjerno zaboravljaju i ne žele reći da sa povećanjem plate od do 400 KM bez ovih traženih izmjena i dopuna, više od polovine gotovo polovina sredstava od povećanja ide državi, a ostatak radniku. Usvajanjem izmjena i dopuna zakona koje predlažemo, radnici bi npr od 400 KM povećane plate, dobili oko 350 KM, a država ostatak", navode iz UPFBiH i SSS BiH.

Naglašavaju da se radi o privremenom rješenju koje bi bilo na snazi do usvajanja seta sistemskih zakona kojima bi se doprinosi na plaće smanjili sa postojećih 41,5 posto na manje od 30 posto, ali nemaju informaciju kada se planira priprema i puštanje u proceduru set sistemskih propisa kojima bi se uredila ova pitanja.

Također navode da bi usvajanje izmjena i dopuna Zakona o doprinosima FBiH i Zakona o porezu na dohodak FBiH koje bi omogućilo povećanje plata do 400 KM pomoglo u poboljšanju standarda zaposlenih u realnom sektoru koji najviše trpe posljedice inflacije i barem djelomično zaustavilo odlazak kvalificirane radne snage iz BiH, pri čemu bi se sačuvala stabilnost budžeta i vanbudžetskih fondova.