ANDRIJA MANDIĆ

Predsjednik crnogorske Skupštine: Srpski narod je danas ujedinjen protiv rezolucije o Srebrenici

Predsjednik crnogorske Skupštine Andrija Mandić kazao je kako je danas srpski narod svim srcem u UN-u i pruža punu podršku srbijanskom izaslanstvu i predsjedniku Aleksandru Vučiću koji se protive rezoluciji o genocidu u Srebrenici.

"Danas je srpski narod, bez obzira na to gdje živi, svojim srcem u UN. On je ujedinjen u protivljenju svakoj namjeri da se u UN-u izglasa njegova navodna genocidnost i pruža punu podršku za sve napore koje čine predsjednik i izaslanstvo Republike Srbije", napisao je Mandić na Twitteru.

U New Yorku bi u četvrtak popodne Opća skupština UN-a trebala glasati o rezoluciji kojom se traži proglašenje 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.

Najavljeno usvajanje rezolucije o Srebrenici izazvalo je pojačane tenzije u Crnoj Gori iako je crnogorski premijer Milojko Spajić najavio da će Crna Gora podržati rezoluciju u Općoj skupštini Ujedinjenih naroda.

Predstavnici prosrpske Demokratske narodne stranke, koja je dio Mandićeve koalicije Za budućnost Crne Gore, ranije su isticali da će podrška rezoluciji o Srebrenici nanijeti nepopravljivu štetu srpskom i crnogorskom narodu u Crnoj Gori te uvesti zemlju u društveno-političku nestabilnost i dodatnu polarizaciju.

U rezoluciji navodi samo potreba za trajnim sjećanjem na žrtve srebreničkog genocida na temelju činjenica sadržanih u presudama međunarodnih sudova koji je za taj zločin osudio pojedince no čelnici Srbije i RS pokrenuli su niz diplomatski aktivnosti protiv izglasavanja tog dokumenta.

Skupština RS usvojila je u srijedu izjavu kojom prosvjeduje zbog rezolucije, a predsjednik RS Milorad Dodik je na Twitteru napisao kako bi usvajanje rezolucije nanijelo nepopravljivu štetu, što bi značilo kraj BiH.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je zatražio blagoslov patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija prije puta u New York gdje je tokom niza sastanaka nastavio lobirati protiv rezolucije o Srebenici.

“Naravno, bit će puno licemjerja, bit će puno neistina, bit će puno svega onoga što smo davno naučili – o čemu će nam objašnjavati oni koji sve rade protiv Srbije da oni to sve rade zbog Srbije jer mnogo bolje razumiju naše interese u Srbiji nego mi budućnost”, kazao je Vučić u izjavi za Radioteleviziju Srbije.

Vučić i Dodik tvrde kako se rezolucijom o Srebrenici Srbima pokušava nametnuti kolektivna krivica za ratne zločine, iako se u nacrtu tog dokumenta ne spominje ni jedan narod ili država te se ističe da je kaznena odgovornost za zločin genocida individualna i ne može se pripisati bilo kojoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj grupi ili zajednici u cjelini.

Tim povodom u Ujedinjenim narodima u New Yorku u srijedu je održan panel "Mi govorimo jer oni ne mogu - glasovi koji se čuju" na kojem su govorili Srbi koji su prošlih desetljeća doživjeli ili svjedočili ratnim zločinima.

"Samo vas još jednom molim da razmislite o svojim stavovima i odlukama, jer to može utjecati na mnogo toga u budućnosti, ne samo u regiji iz koje ja dolazim, nego i u cijelom svijetu", kazao je tom prilikom Vučić.

Pripadnici vojske i policije bosanskih Srba su u julu 1995., nakon okupacije Srebrenice koja je bila proglašena zonom pod zaštitom UN-a, planski i sistemski pobili više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka, dok su žene i djecu protjerali iz enklave.

Zbog planiranja i provedbe genocida u Srebrenici na doživotni zatvor osuđeni su ratni politički i vojni čelnici bosanskih Srba Radovan Karadžić i Ratko Mladić.