greške u odgoju

Prezaštitnički roditelji mogu naštetiti djetetu: 7 najvećih grešaka koje prave u odgoju

Kao roditelju instinktivno je prioritet dati djetetovoj sigurnosti, ali pretjerana zaštita može dovesti do prezaštitničkog roditeljstva, što negativno utječe na mentalno zdravlje i odnose s djecom.

Evo po čemu se prepoznaju prezaštitnički roditelji.

Sljedećih sedam grešaka ukazuju na to da ste prezaštitnički roditelj.

Odbijanje neovisnosti

Prezaštitnički roditelji često se suzdržavaju od dopuštanja svojoj djeci da samostalno isprobavaju nove aktivnosti jer se boje da su premlada ili neiskusna.

Potaknite autonomiju dopuštajući svojem djetetu da se uključi u nestrukturiranu igru, potičući kreativnost i samopouzdanje.

Pretjerana zabrinutost za sigurnost

Stalna zabrinutost za sigurnost djeteta može dovesti do ograničenja aktivnosti na otvorenom ili samostalnih posjeta javnim mjestima.

Naprimjer, omogućite djetetu da samo koristi toalet u restoranu, ali da vam je i dalje na vidiku, balansirajući zabrinutost za sigurnost s djetetovom rastućom autonomijom.

Izbjegavanje grešaka

Prezaštitnički roditelji mogu spriječiti svoju djecu da pogriješe, bojeći se da bi to moglo naštetiti njihovom samopoštovanju ili budućem uspjehu.

Shvatite da su greške sastavni dio učenja; u nekim se kulturama na pravljenje pogrešaka gleda pozitivno kao na dio procesa učenja.

Nesklonost riziku

Prezaštitnički roditelji imaju tendenciju obeshrabriti svoju djecu od preuzimanja rizika, vjerujući da bi to moglo dovesti do štete.

Važno je prepoznati da je preuzimanje rizika ključno za učenje i rast, npr. dopustite svojem djetetu da se uključi u aktivnosti poput penjanja na drvo ili vožnje bicikla.

Pretjerana uključenost u rješavanje problema

Neki roditelji mogu pretjerano intervenirati u rješavanje problema svoje djece, misleći da je to za njih prezahtjevno.

Dopustite djeci da razviju vještine rješavanja problema i shvatite da je to ključna životna vještina koja potiče neovisnost.

Ograničena društvena interakcija

Pretjerano zaštitnički raspoloženi roditelji mogu ograničiti interakciju svoje djece s vršnjacima zbog straha od zlostavljanja ili negativnih društvenih iskustava.

Imajte na umu da je društvena interakcija važna za djetetov razvoj.

Strah od neuspjeha

Roditelji koji su previše zaštitnički nastrojeni mogu zaštititi svoju djecu od doživljavanja neuspjeha, zabrinuti da bi to moglo utjecati na samopoštovanje ili buduće prilike.

Prihvatite da je neuspjeh prirodni dio učenja i rasta. Dopuštanje djeci da se nose s neuspjehom gradi otpornost i samopouzdanje.

Ukratko, pretjerano zaštitnički nastrojeno roditeljstvo može štetno utjecati na dobrobit djece. Ako se identificirate s bilo kojim od ovih znakova, razmislite o promjeni svojeg pristupa roditeljstvu poticanjem neovisnosti, prihvatanjem grešaka, dopuštanjem proračunatih rizika, poticanjem vještina rješavanja problema, podržavanjem društvenih interakcija i dopuštanjem prirodnog iskustva neuspjeha u razvoju vašeg djeteta.