Politika

Prijetnje iz RS ne prestaju: Vrši se nasilje. Schmidt bi mogao da odgovara za zločin narušavanja mira

Dva dana nakon što je Christian Schmidt poništio Zakon koji je donešen u NSRS i napravio izmjene Krivičnog zakona, stigle su prijetnje iz RS-a.

Član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da Ustavni sud treba da se reformiše, da odu strane sudije i da ih zamijene domaće, ljudi od integriteta koji mogu da budu sudije čije odluke niko neće osporavati i koji će donositi odluke na osnovu Ustava, a ne izvrtati Ustav.

Cvijanović je istakla da bi to bilo pravi doprinos stabilnosti BiH.

"Niko to ne želi. Ne žele naši partneri na nivou BiH ili ne smiju od svojih stranih pomagača, to ne želi OHR koji sada ima nelegalnog i nelegitimnog visokog predstavnika, to ne želi ni EU", rekla je Cvijanović novinarima u Tesliću.

Ona je navela da EU treba da bude pokretač tako nečega i da kažu "hajde da vidimo na koji način možemo u paketu ili blok aktivnošću da riješimo tih 14 prioriteta".

Odgovarajući na pitanje o izjavi predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji je izrazio zabrinutost zbog mogućeg žestokog odgovora međunarodne zajednice zbog situacije u BiH, Cvijanović je rekla da je jasno da je predsjednik Srbije izrazio zabrinutost.

"Јasno je da smo i mi ovdje veoma zabrinuti zbog toga što se vrši nasilje nad svim onim što su i Ustav i zakoni ove države i ono što bi trebalo da bude normalna demokratska praksa, koja je pogažena, stavljena pod noge grupe stranaca koji žele da upravljaju ovdje procesima, umjesto da to rade lokalne institucije, odnosno institucije na svim nivoima vlasti u skladu sa ustavnim nadležnostima u okviru BiH"; navela je Cvijanović.

Ona je istakla da je isto tako prepoznala odlučnost institucija RS da stvari vrate u okvire ustavnosti, da se stvari vrate u okvire redovnih procedura, da se vrate u okvire pune demokratije, a to znači pune odgovornosti za procese koji se ovdje sprovode.

Cvijanović je rekla da je lično razočarana onim što je vidjela neki dan na sastanku koji je trebalo da da odgovore na mnoga pitanja i da pomogne u suštini ovoj državi da izađe iz ovakve teške ili besmislene situacije u kojoj stranci vrše mikromenadžment, upravljaju stvarima, željeli bi da postavljaju ljude, da prave koalicije, donose zakone i da nameću rješenja.

"Nenormalno jedno stanje. Razočarana sam i činjenicom što se svi ovdje zaklinju u neki evropski put i ti Evropljani, ali i ti naši partneri u vlasti na nivou BiH. Kada im date ponudu i kažete "hajde da riješimo 14 prioriteta koji se kisele od 2019. godine", oni to neće iz prostog razloga što se samo u jednom prioritetu nalazi jedna od tri-četiri podtačke koja kaže "izvršiti obaveznu reformu Ustavnog suda BiH i regulisati pitanje odlaska stranih sudija"", rekla je Cvijanović.

Prema njenim riječima, oni su u stanju da žrtvuju sve samo da se to ne bi desilo, što znači da su zajedno u sprezi, zajedno na liniji onoga što radi međunarodni faktor ovdje, a to je da koristi Ustavni sud kao politički instrument, nažalost, kao što je i OHR politički instument samo za politički obračun sa RS u oduzimanju nadležnosti ili pravljenju nekog ambijenta koji odudara od onoga što je Ustav dao u zadatak.

"Da ima tu političke pameti i da ima stvarne opredijeljenosti za evropski put, mi smo tako elegantno mogli da riješimo sve ono što je pred nas postavljeno na tom evropskom putu - 14 prioriteta, a riješiti ono što je uzrok mnogih kriza ovdje, a to su odluke Ustavnog suda zato što su mnoge stvari regulisane njihovim pravilnikom, a ne zakonom", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da bi tako trebalo da bude uređeno da bi svaki građanin imao sigurnost.

"Onda se pitamo "pa koga vi farbate ovdje"? Nisam čula EU da je rekla "to je odličan prijedlog, treba da ispunite ovih 14 prioriteta, mi to vama govorimo od 2019. godine", nego su se i oni ućutali, jer ni oni ne žele ili ne smiju to da kažu ili da to podrže. Vi sad gledajte od koga to ne smiju da podrže", navela je Cvijanović.

Ona je istakla da je upravo taj prijedlog da se reformiše Ustavni sud prijeka potreba.

"Da ode OHR i da nas puste da živimo svoj demokratski život u okviru BiH i da nas puste da živimo svoj ustavni život u okviru BiH", dodala je Cvijanović.

Predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić rekao je za RTRS da su za krizu u BiH odgovorne strane sudije u Ustavnom sudu BiH i "tzv. visoki predstavnik" koji djeluju dejtonskih principa i nameću silu zanemarujući koncept konsenzusa tri naroda i dva entiteta.

Stevandić je poručio da neće biti ostvaren njihov cilj "da srpski narod u BiH pretvore u nacionalnu manjinu izloženu nasilju koje trpe Srbi na Kosovu".

"Nećemo dozvoliti da naš narod bude ugrožen i da mu se osporavaju prava", poručio je predsjednik Parlamenta RS.

Stevandić je istakao da je RS potpuno demokratsko društvo, dok je Schmidt nelegitiman jer ga nije imenovao Savjet bezbjednosti UN, a samim tim nelegitimne su i njegove odluke.

"Schmidt bi mogao da odgovara za zločin narušavanja mira. Naći ćemo mehanizme za to i pokrenuti odgovornost pred njemačkim zakonodavstvom"; rekao je on.

Stevandić je naveo da narodni poslanici, koje su građani izabrali na izborima, imaju imunitet za sve odluke koje donose u NSRS.