Svijet

Radikalni zaokret njemačke politike iznenadio je svijet. Da li bi Merkel reagirala isto?

Njemačka politika prema Rusiji u proteklih nekoliko dana iznenadila je skoro sve zemlje svijeta. Naime, Njemačku su brojni analitičari označavali kao možda najslabiju kariku unutar zapadnih saveznika koji su se odmah po pokretanju ruske invazije krenuli u nametanja snažnih sankcija.

S obzirom da Njemačka ima brojne veze s Rusijom, prije svega energetske (Sjeverni tok 2), ali i općenito bliske političke veze sa Vladimirom Putinom, mnogi su smatrali da će Njemačka kočiti određene radikalna sankcije.

Prije same invazije dok su trajale tenzije Njemačku su pojedini hvalali kao smirenu, dok su drugi je kudili i smatrali da radi sve u korist Putinu. Mnogi su bili skeptični da će Njemačka prekinuti projekt Sjeverni tok 2 ili da će glasati za isključenje Rusije iz Swifta. Desilo se oboje.

Desio se potpuni preokret

Mnogi su imali mišljenja da zapravo Njemačka dugo vremena nije hjela prihvatiti da Putin zaista ima ozbiljno ovakve namjere. Takvog mišljenja je i Bodo Weber, analitičar, politolog i saradnik Vijeća za demokratizaciju politike iz Berlina.

Weber je za Raport upravo kazao kako je politika Njemačke se uistinu promijenila da svijet danas zaista izgleda drugačije nego što je to bilo "jučer".

"U Njemačkoj se dugo nije htjelo prihvatiti Putinovo razmišljanje za ozbiljno. Njemačka je imala jedan tradicionalan pristup prema vladavini Rusije, iz dosta razloga. Čak i u sedmicama do invazije Rusije na Ukrajinu, vlada Njemačke je bila dosta neodlučna i nejasna. Socijaldemokrati su, iskreno da kažem, bili labavi. Međutim, desio se potpuni prekoret Njemačke politike. Mislim da je došlo do prelomnog trenutka", kazao je Weber za naš portal.

Bodo Weber

Dodaje, kako se najveći preokret od svih zemalja desio upravo u vladi Njemačke.

"Za Berlin je bilo neočekivano da će uopšte doći do potpune invazije na cijelu Ukrajinu. Prošle sedmice vladajuće koalicije su shvatile da je dramatična situacija i da dosadašnja nejasna politika i nejasan stav ne piju vode te da mora doći do potpunog preokreta", istaknuo je on za naš portal.

Njemačka vlada je još prije ruske invazije bila pod velikim pritiskom da ne pusti u pogon novi plinovod Sjeverni tok 2. Na vrlo značajan korak odlučio se njemački kancelar Olaf Scholz.

Scholz je, naime, u sklopu sankcija prema Rusij zaustavio izdavanje upotrebne dozvole projektu plinovoda Sjeverni tok 2.

Kako bi postupila Angela Merkel?

Međutim, u posljednje vrijeme se raspravljao o tome da li bi ovakave dramatične korake i sankcije poduzela i Angela Merkel, bivša kancelarka s obzirom da je imala vrlo dobar odnos sa Putinom.

Bivši italijanski premijer Matteo Renzi nedavno je za list La Stampa kazao kako bi sukobu trebala posredovati upravo Angela Merkel, jer je ona jedna od tek nekoliko osoba doraslih za pregovore s Vladimirom Putinom.

Weber smatra da bi Angela Merkel u ovakvim situcijama bila puno oštrija te da bi imala i puno brže korektnije i jasnije korake.

"Ona je bila poprilično oštra, čak i puno više nego njeni bivši koalicioni partner Socijaldemokrate. Imala je uvijek odlučniji stav nego što su to oni imali. Čak i ovim sedmicama kada je dolazilo do invazije na Ukrajinu ona bi bila puno jasnija. Dosta njih nije očekivalo da će on uopšte ići na potpuni invaziju na ovu zemlju. Međutim, upravo onda bi u tim momentima u skladu sa zakonskim obavezama politika za vrijeme kacelarke Merkel bila potpuno odlučnija", pojasnio je za Raport Weber.

Na kraju razgovora Weber je kazao kako je cijela situacija ima veliki uticaj na zapadni Balkan, ali da je tu već duži vremenski period nestabilna politička situacija.

Osvrnuo se i na imenovanje imenovanje Manuela Sarrazina na poziciju specijalnog izaslanika Savezne vlade za odnose između Njemačke i zemalja Zapadnog Balkana. Ovu odluku je pozdravio i visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt.

"Mislim da će mu trebati ozbiljna podrška Evropske unije, ali i jako velika podrška u ovim situacijama. Schmidtu je primjera radi na početku nedostajalo podrške i baš zato vjerujem da će u tom kontekstu jačati se podrška Sarrazinu. Također, mislim da će se sada pojačati podrška i Schmidtu", zaključio je Weber za Raport.