Svijet

Rusija je okružila Ukrajinu s tri strane. CNN prognozira gdje bi mogla pokrenuti invaziju

Rusija je posljednjih sedmica prikupila više od 100.000 vojnika u blizini ukrajinske granice, prema američkim procjenama, što je izazvalo strah zapadnih i ukrajinskih obavještajnih dužnosnika da bi invazija mogla biti neizbježna.

Dok se poduzimaju bjesomučni diplomatski napori da se spriječi rat, analitičari upozoravaju da ruska vojska predstavlja neposrednu prijetnju Ukrajini, piše CNN.

Ali ako bi došlo do invazije, nije jasno gdje bi počela. Rusija je stvorila tačke pritiska na tri strane Ukrajine - na Krimu na jugu, na ruskoj strani granice dviju zemalja i u Bjelorusiji na sjeveru. Evo tri fronta koja promatraju Ukrajina i Zapad, i nedavna ruska kretanja koja su otkrivena na svakom.

Istočna Ukrajina

Najviše pažnje posvećeno je otcijepljenim regijama Donjeck i Lugansk, gdje su ukrajinske snage i separatisti koje podržava Rusija u sukobu od 2014. godine.

Najvažnija pretpostavka onih koji promatraju ruska kretanja je da bi Moskva mogla pojačati vojnu moć koju već posjeduje u regiji, čime bi istočna Ukrajina bila najlakši položaj za pokretanje invazije.

Satelitske snimke do kojih je došao CNN pokazuju da je velika baza u Yelnyi, u kojoj su bili ruski tenkovi, topništvo i drugi oklop, uvelike ispražnjena, a oprema je očito premještena mnogo bliže granici posljednjih dana.

Velike količine oružja prebačene su u bazu krajem 2021. prije nego što su nestale - uključujući oko 700 tenkova, borbenih vozila pješadije i lansera balističkih projektila. Videozapisi društvenih medija od tada prikazuju dio te opreme na vozovima i cestama mnogo južnije u regiji Bryansk, koja je blizu Ukrajine. Oklop i vozila su prepoznatljivi iz istih jedinica koje su bile prethodno postavljene u Yelnyi.

Pozicije ruske vojske

Stephen Wood, viši direktor firme za satelitske snimke Maxar, rekao je za CNN: "Čini mi se da je znatna količina vozila (tenkova, samohodnog topništva i drugih pomoćnih vozila) otišla sa sjeveroistočnog parka vozila; dodatna oklopna vozila su otišla iz centralnijeg parkirališta vozila."

U međuvremenu, pojačane aktivnosti u oblastima Kursk i Belgorod, koje graniče sa sjeveroistočnom Ukrajinom, dodatno su zabrinute.

"Vidimo ogroman priljev vozila i osoblja u Kursk", upozorio je Konrad Muzyka, stručnjak za praćenje vojnih kretanja u Rochan Consultingu, na Twitteru.

Phillip Karber iz Zaklade Potomac u Washingtonu, koji je također detaljno proučavao kretanje ruskih trupa, rekao je za CNN ovog mjeseca:

"Najjača ofanzivna formacija Rusije - Prva gardijska tenkovska armija, koja je inače stacionirana u području Moskve - pomaknula se na jug 400 kilometara (250 milja) i okuplja se u optimalnom području za brzu oklopnu ofenzivu na invazijskoj ruti Khursk-Kyiv."

Bjelorusija

Zabrinutost je također porasla zbog ogromnog gomilanja ruskih vojnika u Bjelorusiji, zemlji bliskoj srodnici Moskve koja bi mogla pružiti još jedan put u Ukrajinu.

Rusija i Bjelorusija započele su u četvrtak desetodnevne zajedničke vojne vježbe, čija je veličina i vrijeme izazvala strahove na Zapadu.

Vjeruje se da je raspoređivanje Moskve u Bjelorusiji najveće tamo od Hladnog rata, s "očekivanim 30.000 borbenih vojnika, snagama za specijalne operacije Spetsnaz, borbenim avionima uključujući SU-35, rakete s dvostrukom sposobnošću Iskander i sustave protuzračne obrane S-400", rekao je 3. februara glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg.

To je također najveća vježba koju su bjeloruske oružane snage izvele u bilo koje doba godine, prema Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS). Rusko Ministarstvo obrane tvrdi da svrha vježbi, nazvanih "Allied Resolve-2022", uključuje odbijanje "vanjske agresije".

Maxarov satelitski snimak pokazuje da je po prvi put stvoreno nekoliko šatorskih kampova u Rechitsi, u regiji Gomel u Bjelorusiji

Neki strahuju da nagomilavanje ukazuje na ruski plan za juriš prema Kijevu sa sjevera. Jedan evropski diplomata rekao je za CNN ranije ovog mjeseca da je okupljanje snaga "velika, velika briga", ističući da bi to bio dio koji nedostaje Moskvi za brzi napad na ukrajinski glavni grad.

Zajedničke vježbe također bi osigurale pokriće za bočni pokret kroz Bjelorusiju i sjevernu Ukrajinu, upozorava CSIS.
Čini se da satelitske snimke koje je objavio Maxar pokazuju da je ruska vojska napredovala na nekoliko lokacija u Bjelorusiji. Razmještaj je vjerovatno povezan sa zajedničkim vježbama, ali druge fotografije pokazuju uspostavljanje kampova blizu granice s Ukrajinom, stotinama milja od mjesta gdje se vježbe održavaju.

Međutim, ako bi se Rusija usredotočila na bjelorusku granicu kao svoju ulaznu točku u Ukrajinu,ruta bi bila puna poteškoća.

Ruski vojnici morali bi pregovarati o Pinskim močvarama, također poznatim kao Pripetska močvara, jednoj od najvećih močvara u Evropi, koja se prostire na granici između Bjelorusije i Ukrajine - gustom, preplavljenom vodom i gusto pošumljenom terenu koji se proteže na 104.000 kvadratnih milja.

Ta je regija ometala nacističke snage tijekom operacije Barbarossa, njemačke invazije na Sovjetski Savez, 1941. godine.
Prema Institutu za proučavanje rata, "močvare može biti teško, na nekim mjestima vjerojatno nemoguće, za mehanizirane snage za prolaz kada su mokre."

Krim

Poluotok koji je Rusija anektirala 2014. pružio bi prirodno mjesto za svaku novu operaciju, ali nije jasno hoće li Moskva pokušati pokrenuti potez u Ukrajinu s Krima.

Maxar je primijetio veliki raspored vojnika i opreme, koji procjenjuje da je više od 550 vojnih šatora i stotine vozila stiglo sjeverno od glavnog grada Krima, Simferopola.

Zatim je Maxar prvi put u četvrtak u blizini grada Slavne na sjeverozapadnoj obali Krima identificirao novo raspoređivanje, uključujući i oklopna vozila.

Ta nova raspoređivanja primijećena su istog dana kada je nekoliko ruskih ratnih brodova stiglo u Sevastopolj, glavnu luku Krima. Rusko ministarstvo odbrane objavilo je u četvrtak slike šest velikih amfibijskih desantnih brodova u luci.
Ukrajinska mornarica odgovorila je da "Rusija nastavlja militarizirati Crnomorsko područje, prebacujući dodatne desantne brodove kako bi izvršila pritisak na Ukrajinu i svijet".

Ukrajinske pomorske snage "spremne su na razvoj svih scenarija i provokacija, kako bi obranile zemlju s mora", dodaje se.

Bilo kakvo kretanje u južnu Ukrajinu moglo bi biti potpomognuto jedinicama u Pridnjestrovlju, otcijepljenoj regiji Moldavije koju podržava Rusija, gdje je također zabilježeno nagomilavanje.

Analitičari CSIS-a kažu da bi ruske trupe mogle pokušati državni udar na Odesu, ukrajinski lučki grad sjeverozapadno od Krima, "uplovivši svoje amfibijske brodove ravno u luku Odese i krenuvši izravno u grad".

Takav potez naziva "velikim dobitkom, ali i operacijom visokog rizika". Odesa je dobro naseljen grad i urbane borbe bi bile u prednosti onima koji je brane, dok bi ruske snage trebale eliminirati ukrajinsku protuzračnu obranu i zatim se povezati s postrojbama koje stižu s istoka zemlje.