Svijet

SAD i Britanija krenule u tajnu operaciju u Ukrajini da spriječe prvi Putinov potez: Pravit će mrak, gasit će svjetla…

U posljednjim danima 2015. svjetla su se ugasila u dijelu Ukrajine dok su ruski hakeri preuzeli kontrolni centar elektroprivrede i isključivali jednu elektranu za drugom. Za to vrijeme su operateri ukrajinske kompanije bespomoćno zurili u svoje ekrane.

Sljedeće godine, ista stvar se dogodila, ovaj put oko Kijeva, glavnog grada.

Sada su Sjedinjene Države i Britanija tiho poslale stručnjake za sajber rat u Ukrajinu u nadi da će bolje pripremiti zemlju da se suoči sa onim što misle da bi mogao biti sljedeći potez ruskog predsjednika Vladimira Putina dok ponovo prijeti bivšoj sovjetskoj republici: Nije invazija sa 175.000 vojnika koje okuplja na granici, ali sajber napadi koji uništavaju električnu mrežu, bankarski sistem i druge kritične komponente ukrajinske ekonomije i vlade, piše New York Times.

Ruski cilj bi, prema procjenama američkih obavještajnih službi, bio da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izgleda nesposobno i bespomoćno - i možda pruži izgovor za invaziju.

U jednom smislu, ruska sajber kampanja protiv Ukrajine nikada nije prestala, kažu američki zvaničnici, iako je donedavno bujala na niskom nivou. Ali u intervjuima, američki zvaničnici i stručnjaci kažu da se akcija pojačala u proteklom mjesecu iako je pažnja javnosti bila usmjerena na gomilanje trupa.

“To je široko rasprostranjena kampanja usmjerena na brojne ukrajinske vladine agencije, uključujući unutrašnje poslove – nacionalnu policiju – i njihove energetske kompanije”, rekao je Dmitri Alperovitch, vodeći istražitelj ruske kibernetičke aktivnosti i predsjednik Silverado Policy Accelerator, nove istraživačke grupe u Washingtonu.

Alperovič, koji je kao dijete emigrirao iz Rusije u Sjedinjene Države, rekao je da ruski lider vidi sajber napade kao "pripremu bojnog polja".

Američki zvaničnici kažu da je vojna invazija daleko od izvjesnosti. “Trenutna procjena američke vlade je da on nije donio odluku”, rekao je Jake Sullivan, savjetnik predsjednika Bidena za nacionalnu sigurnost, govoreći u Vijeću za vanjske odnose. Salivan se nije pozabavio ruskom sajber-aktivnošću, ali je bio intenzivan fokus na Bijeloj kući, CIA-i, Nacionalnoj sigurnosnoj agenciji i sajber komandi Sjedinjenih Država, čije su "snage sajber misije" raspoređene da identifikuju ranjivosti širom svijeta.

O ruskoj sajber aktivnosti raspravljalo je otprilike desetak zvaničnika, koji su zatražili anonimnost jer su informacije izvedene iz povjerljivih obavještajnih podataka i osjetljivih diskusija o tome kako ublažiti rusku prijetnju. Ti razgovori su se fokusirali na to da li Putin misli da bi sakaćenje ukrajinske infrastrukture moglo biti njegova najbolja nada za postizanje njegovog primarnog cilja: svrgavanje ukrajinske vlade i njena zamjena marionetskim vođom.

Računica bi, rekao je jedan visoki obavještajni zvaničnik, bila da takav napad ne bi zahtijevao od njega da okupira zemlju - niti pretrpio onoliko sankcija koje bi gotovo sigurno uslijedile nakon fizičke invazije.

Putin već radi na izgradnji podrške u zemlji iu Africi i Južnoj i Centralnoj Americi. Informativne kampanje pod vodstvom Rusije bile su usmjerene na omalovažavanje ukrajinske vlade i optuživanje njenog lidera za stvaranje humanitarne krize na istoku zemlje, gdje se ukrajinske vladine snage godinama bore protiv separatista predvođenih Rusijom, prema američkim i savezničkim zvaničnicima.

Američki zvaničnici su odbili da objave detalje o sajber timovia koji su ubačeni u Ukrajinu. U saopćenju, Bidenova administracija je samo rekla da "mi već dugo podržavamo napore Ukrajine da ojača kibernetičku odbranu i poveća svoju sajber otpornost".

Glasnogovornica britanske vlade rekla je da je pomoć koju su Britanija i njeni saveznici pružali odbrambene prirode.

Iako nijedna vlada nije htjela dati detalje, zvaničnici su rekli da Sjedinjene Države razmatraju veće raspoređivanje, uključujući resurse američke Cyber ​​komande. Ali nejasno je koliko bi dobrog veći tim mogao učiniti osim demonstriranja podrške.

"Ima previše toga za zakrpiti", rekao je jedan američki zvaničnik.

Ukrajinska mreža izgrađena je u vrijeme Sovjetskog Saveza, povezana s Rusijom. Nadograđen je ruskim dijelovima. Softver je podjednako poznat napadačima kao i njegovim operaterima. I dok je Ukrajina u više navrata obećavala da će popraviti svoj sistem, Putinovi hakeri, ili barem timovi koji su mu lojalni, iznova su pokazali da znaju kako da zaustave dijelove zemlje.

U intervjuu, Sean Plankey, bivši cyber ekspert iz odjela za energetiku, koji je sada izvršni direktor u DataRobot-u, rekao je da ruski hakeri razumiju svaku vezu u dizajnu - i najvjerovatnije imaju insajdere koji im mogu pomoći.

Kako su Ukrajinci saznali, sajber napad na kritičnu infrastrukturu posebno je teško odvratiti. U sajber svijetu ne postoji široki konsenzus o tome šta predstavlja ratni čin, niti dogovor o tome koliko bi Putin mogao naštetiti Ukrajini, a da ne izazove odgovor Zapada. U prošlosti, njegovi napadi na Ukrajinu nisu imali gotovo nikakav odgovor.

Napad 2015. godine, koji je počeo krajem decembra, bio je posebno poučan. Bio je usmjeren na glavnog operatera ukrajinske mreže. Video snimci snimljeni tokom napada pokazuju kostur ekipu operatera - napadači su znali da će praznici biti posebno ranjivo vrijeme - kako se bore da shvate šta se dešava dok su hakeri preuzimali njihove ekrane. Trafostanice su isključene. Kvart po kvart, svjetla su se ugasila.

"Bilo je to za nas zapanjujuće", rekao je tada Andy Ozment, koji je vodio odgovor na kibernetičke hitne slučajeve za Ministarstvo domovinske sigurnosti i pomogao u istrazi napada. “Tačan scenario zbog kojeg smo bili zabrinuti nije bila paranoja. Igralo se pred našim očima.” Hakeri su doživjeli posljednji procvat: posljednje što su isključili bilo je hitno napajanje u operativnom centru komunalnog preduzeća, tako da su ukrajinski radnici ostali sjediti na svojim sjedištima u mraku i psovati.

Kako se praznici ponovo približavaju, američki zvaničnici kažu da su u stanju pripravnosti. Ali ako gospodin Putin pokrene sajber napad, bilo kao samostalnu akciju ili kao preteča napada na fizički svijet, on će najvjerovatnije doći nakon pravoslavnog Božića, krajem prve sedmice januara, prema ljudima upoznat sa obavještajnim podacima.

Američki i saveznički zvaničnici razgovarali su o raznim sankcijama koje bi mogle odvratiti Rusiju. Ali sve mjere koje bi mogle zarezati dovoljno duboko za Rusiju bi također izazvale bol u Evropi, koja uvelike ovisi o Rusiji za zimske zalihe energije.

Senator Angus King iz Mainea, član obavještajnog odbora Senata, rekao je u intervjuu da će, ako do invazije ipak dođe, prvi znak biti u sajber prostoru.

"Mislim da nema ni najmanje sumnje da će, ako dođe do invazije ili druge vrste upada u Ukrajinu, početi sa sajberom", rekao je King.

King je dugo tvrdio da Sjedinjene Države i njihovi saveznici moraju dublje razmisliti o tome kako spriječiti sajber napade. Sjedinjene Države, rekao je King, trebale bi donijeti deklaratornu politiku o tome kakve će biti posljedice takvih napada.

“Dakle, pitanje je”, rekao je King, “koji su naši alati da to spriječimo?”

Predstavnik Mike Gallagher, republikanac iz Wisconsina, koji zajedno sa Kingom predvodi Komisiju za solarnu energiju u kibernetičkom prostoru, rekao je da bi Sjedinjene Države trebalo da pokušaju da spreče sajber napad na Ukrajinu tako što će jasno staviti do znanja da će to izazvati snažan odgovor.

„Trebalo bi da pripremamo sopstveni sajber odgovor“, rekao je Galager. “Imamo veoma moćno oružje u sajber domenu koje bismo mogli koristiti protiv Putina ako odluči da ide dalje. Čini se da smo podijeljeni, ali postoji mnogo opcija koje imamo da spriječimo da se ovo pretvori u potpunu krizu.”

Sajber operacija zadržava privlačnost za Moskvu u odnosu na potpunu vojnu operaciju, jer Rusija može djelovati pod tankim velom poricanja. A Putin je tokom protekle decenije pokazao da je i najslabija maska ​​dovoljno dobra.

U prethodnim sajber napadima na Ukrajinu, ruski operativci su činili da upadi izgledaju kao djelo kriminalnih grupa.

"Nakon činjenice, možete biti prilično sigurni da je ono što smo vidjeli bila državna aktivnost, koristeći lažnu zastavu kriminalnih aktivnosti", rekao je Jim Richberg, bivši nacionalni obavještajni menadžer za sajber, a sada potpredsjednik u Fortinet-u, sigurnosnoj firmi. “Željeli su da to ima tako širok uticaj na kritičnu infrastrukturu u Ukrajini i da izgleda kao da je to kriminalna stvar koja je pošla po zlu.”

Za Putina, sajber napad koji on zvanično može da negira, ali niko ne sumnja da je njegovo djelo, najbolji je od oba svijeta.

„Za nekoga kao što je Putin, dio toga je da se vidi, da prenese poruku“, rekao je gospodin Ričberg. “Mogu biti dobri, ali to što su dobri ne znači da žele da budu nevidljivi.”