Sport

Sarajevski klub u blokadi: Zamrznuti računi i Bosne i Royala, igrači u štrajku, da li će Kanton i ovaj put gasiti vatru?

Samo tri prvenstvena kola bila su dovoljna da se kao kula od karata počnu rušiti ovosezonski planovi Košarkaškog kluba Bosna Royal čiji su igrači prošle sedmice obustavili rad, odnosno stupili u štrajk.

Razlog je, naravno, teška finansijska situacija.

Kolika je kriza dovoljno govori da je igrače i ostale uposlenika kluba podržao čak i predsjednik KK Bosna Royal Almir Bradić, mada se postavlja pitanje s kakvom je vizijom i pokrićem klupski menadžment (ako takvo nešto uopće postoji) ušao u takmičenje, ako se sve počelo raspadati dvije sedmice nakon starta lige. No, to je neka posebna tema…

Spasiti što se spasiti može

Ono što se sada dešava, prema saznanjima Raporta, jeste pokušaj da se spasi šta se spasiti može.

Prevedeno, čeka se reakcija kantonalnih vlasti koje su, navodno, spremne pomoći sa značajnom finansijskom injekcijom (nezvanično se spominje suma od 100.000 KM).


Lista blokiranih računa: Na spisku i KK Bosna i KK Royal

Međutim, kao problem se ispriječila “sitnica”, a to je da su blokirani ne samo računi izvornog KK Bosna, nego i njegovog partnerskog KK Royal, kao što se može vidjeti iz izvještaja Centralne banke Bosne i Hercegovine o blokiranim računima poslovnih subjekata koji je objavljen 1. novembra.

KK Bosna, nekadašnji prvak Evrope, zbog nemogućnosti samostalnog poslovanja zbog milionskih dugovanja još je 2014. godine ustupio pravo korištenje imena i grba dotadašnjem niželigašu KK Royal.

Tako je sportski ponos Sarajeva nastavio barem takmičarski živjeti, iako uz mnogo trzavica, kao što su ispadanje u niži rang, uskraćivanje prava nastupa u regionalnoj ABA ligi,  česti odlasci igrača… Hroničnu besparicu da i ne spominjemo.

Svi drugi su krivi

Kad god je bilo gusto, iz kluba bi prozivali vlast (sjetimo se nedavnog prijema za gradonačelnicu Sarajeva Benjaminu Karić i to nakon prozivki iz KK Bosna Royal da tri mjeseca čekaju na njenu posjetu. Bilo bi zanimljivo čuti odgovor gradonačelnice na pitanje koji klub ona podržava – KK Bosna ili KK Royal), prebacivala bi se odgovornost na općine, kanton, grad… jedino bi kritike bili pošteđeni oni kojima je po Statutu i zadatak da brinu o klubu, a to su članovi klupskih struktura.

Karić i Bradić: Koji je klub podržala gradonačelnica? (Foto: KK Bosna)

Uostalom, zašto bi ljudi kritikovali sami sebe?

Tako su, valjda, opet neki drugi krivi, možda i za aktuelnu blokadu računa bez čije “deblokade” teško da će biti ikakve pomoći ili donacije. Saznajemo da se ovaj problem ubrzano pokušava riješiti, ali i ako se riješi, ostaje još jedan "sitan" detalj o kojem malo ko vodi računa.

Posljednja sjednica

Naime, posljednja sjednica Skupštine KK Bosna, dakle najvišeg klupskog tijela, održana je još “davnog” 23. novembra 2017. Dakle, prije gotovo četiri godine, iako je klupskim Statutom “Studenata” predviđeno da se održava barem jednom godišnje.

A kako o Zakonu o fondacijama i udruženjima građana piše “da će se smatrati da je udruženje prestalo djelovati ako je proteklo dvostruko više vremena od vremena utvrđenog statutom udruženja za održavanje skupštine, a skupština udruženja nije održana”, jasno je kakva sudbina prijeti prvaku Evrope.

I o tome, također, trebaju razmišljati oni koji bi sada navodno pomogli Bosni, možda i više nego o tome kako spasiti KK Royal…